Microsoft podjęło decyzję o zamknięciu Lionhead Studios

Lionehead Studios to brytyjskie studio założone w 1996 roku przez Petera Molyneux’a, gdy ten odszedł z innego, również ulokowanego w Wielkiej Brytanii studia, Bullfrog. Lionehead jest najbardziej znane z serii Black and White oraz Fable. Obecnie pracowano nad grą Fable Legends, jednak tej gry już nie dokończą gdyż władze Microsoft studio zamykają, a beta Fable Legends kończy się 13. kwietnia z pełną refundacją dla graczy.

Swego czasu, właściwie u początków powstania studia, logo Lionhead sprawiało, że serce graczy zaczynało szybciej pompować krew. Bowiem ono zapowiadało coś niespodziewanego, były to czasy gdy Peter Molyneux wspinał się na wyżyny swojej wyobraźni i z każdą grą coraz bardziej ulepszał koncepcję wpływu gracza na świat gry. W efekcie, nie było wiadomym czego się spodziewać po nowych grach.

W ostatnich latach najgłośniejszą grą było niewątpliwie Fable. Obecnie jest już standardem, by decyzje gracza odbijały piętno na świecie gry i samej postaci gracza, lecz w 2005 roku nie było to chlebem powszednim, więc Fable z miejsca stało się ogromnym hitem. Gdy druga część, wydana ekskluzywnie na Xboxa 360, okazała się jeszcze lepsza, los serii został przypieczętowany, nie było szans, by właściciel Lionhead nie chciał wycisnąć z serii wszystkich soków.

W praktyce wyszło na to, że seria wybrała zły kierunek, mocno tracąc na jakości. Po pełnoprawnych i nieudanych kontynuacjach Fable 3 i The Journey, pojawiły się źle przyjęte eksperymenty: beat-em-up Fable Heroes i pędząca na fali popularności League of Legends MOBA, Fable Legends.

Z tą ostatnią kończy się byt studia. Fable Legends jest już w produkcji kilka lat i niewiele mniej trwają zamknięte beta testy. Testy zostaną zakończone 13. kwietnia tego roku, a pieniądze wydane przez graczy na złoto w grze, zostaną w pełni zwrócone.

Szef europejskiego oddziału Microsoft ogłosił, że z brytyjskim Lionhead Studios, zostaje zamknięte i duńskie Press Play. Ponadto Hanno Lemke zapewnił, że te decyzje nie oznaczają wycofywania wsparcia Microsoftu dla europejskich twórców.

Written By
More from Bartek Gabiś

Zabraknie Activision na targach E3

Targi Electronic Entertainment Expo w Los Angels to prawdopodobnie największe święto graczy. To...
Read More