Halo – przegląd filmów i seriali na podstawie marki

Marka „Halo” to nie tylko seria licząca sobie kilkanaście gier, ale również cała masa książek, komiksów, gadżetów czy ogromnego zaplecza cosplayowego. Oprócz tego historię Master Chiefa możemy poznać za pomocą telewizji. „Halo” doczekało się kilku filmów i seriali, a początki przeniesienia marki na duży ekran sięgają aż do roku 2005. 

To właśnie w roku 2005, po kilku latach trudnych negocjacji, Microsoft podpisał umowę z Universal Pictures i 20th Century Fox, która umożliwiła pracę nad filmową ekranizację serii. Gigant z Redmond nie szczędził pieniędzy i scenarzyście Alexowi Garlandowi („28 dni później”, „Ex Machina”) zapłacił okrągły milion dolarów, aby scenariusz jak najwierniej oddawał ducha świata gry.

Znany głównie z trylogii „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita” reżyser Peter Jackson zaangażował się w produkcję filmu. Początkowo sam miał stanąć za kamerą, ale ostatecznie skończyło się na tym, że będzie głównym producentem widowiska. Jackson próbował namówić do współpracy Guillermo del Toro, ten jednak zrezygnował z powodu rozpoczęcia prac nad drugą częścią „Hellboya”. Kolejnym wyborem na stołek reżyserskim był debiutant Neilla Blomkampa („Chappie”). Nad „Halo” pracował przez pięć miesięcy, przez które stworzono odpowiednie kostiumy, scenografię oraz próbki kilku scen. Po tym czasie produkcja stanęła w miejscu, a Blomkamp rozpoczął pracę nad „Dystryktem 9”. Choć wciąż był zainteresowany filmem, to nie powrócił do prac, gdy te miały zostać wkrótce wznowione.

Niedługo później Universal i Fox wycofały się z kontynuowania prac nad filmem. Budżet został przekroczony, a produkcja nadal była w początkowej fazie. Gotowy był jedynie scenariusz, którego poprawkami zajął się D.B. Weiss, scenarzysta „Gry o Tron”. Jak się okazało, seria „Halo” jeszcze przez długi czas miała nigdy nie zadebiutować na wielki ekranie, ale z pomocą przyszedł ten mniejszy.

Halo: Legendy 

Legends

„Halo: Legendy” to zbiór ośmiu rożnych historii ze świata „Halo”. Jest to dobry start dla osób, które dopiero poznają markę. W animowanych historiach poznajemy samego Master Chiefa, jego pochodzenie oraz tajemnice projektu Spartan II, czy odwieczną walkę między Przymierzem a Covenantami. Poznamy także oddział ODST oraz pradawną rasę Protektorów, a także czym właściwie są tytułowe pierścienie.

„Legendy” to japońska animacja, gdzie każda opowieść została stworzona przez innego reżysera, co prowadzi do tego, że każda historia ma zupełnie inny klimat, charakter czy styl graficzny. Raz przypomina zwyczajną amerykańską bajkę, innym razem idzie w stronę anime, a nie brakuje także typowo europejskiego stylu. Niektóre opowieści są bardziej nastawione na fabułę, inne na akcję, ale każda rozszerza uniwersum, dlatego nawet starzy wyjadacze znający świat gry od podszewki, będą usatysfakcjonowani produkcją. Film miał swoją premierę 16 lutego 2010 roku. U nas pojawił się kilka dni później na DVD.

„Halo: Helljumper” 

Jedyna produkcja w tym zestawieniu, która jest fanowską wariacją na świat „Halo”. Opowiada historię jednego z członków oddziału ODST, a wydarzenia poprzedzają wojnę Przymierza z Covenantami, którą znamy z gry „Halo: Reach”.

Dwudziestodwuminutowy film został ciepło przyjęty przez fanów serii. Budżet produkcji wyniósł zaledwie 45 tysięcy dolarów, ale kostiumy czy efekty specjalne zostały doskonale zrobione. Widać, że twórcy postarali się o jak najwierniejszą adaptację gry.

„Halo 4: Naprzód do świtu” 

Jest to pierwsza wysokobudżetowa próba przeniesienia przygód Master Chiefa na ekrany. Film opowiada historię grupy kadetów w centrum kształcenia dowództwa UNSC. Centralną postacią jest Thomas Lansky, dobrze rokujący młody kadet, który z czasem zaczyna mieć wątpliwości, czy to jest to, czym chce się zająć przez resztę życia. Treningi przerywa nagły atak obcych. Młodzi ludzie będą musieli zmierzyć się z tym niebezpiecznym przeciwnikiem. Ich dodatkową nadzieją, jak i motywacją do walki jest Master Chief, który przybywa im na ratunek.

„Naprzód do świtu” w reżyserii Stewarta Hendlera to naprawdę dobre widowisko, nie tylko dla osób zakochanych w serii. Duża w tym zasługa wysokiego budżetu (ponad 12 mln dolarów) i naprawdę świetnych efektów specjalnych. Dziś co prawda nie robią już takiego wrażenia, ale film broni się niezłym aktorstwem. Tom Green w głównej roli daje rade, a partnerująca mu Anna Popplewell dodaje nieco charakteru produkcji. Po za tym w filmie występuje sam Master Chief, a to już jest dobry powód aby skusić się na seans.

„Halo: Nightfall” 

Nightfall

„Halo: Nightfall” miało być pierwszą produkcją w nowo utworzonej sekcji Microsoftu, mającej zająć się produkcjami telewizyjnymi. Niestety po premierze „Nightfall”, Microsoft nie był zadowolony z jakości serialu i pracę nad kolejnymi produkcjami przerwano, a oddział za to odpowiedzialny zamknięto.

„Nightfall” przez pierwsze tygodnie dostępny był wyłącznie dla posiadaczy „Halo: The Master Chief Collection” na Xboxa One. Dopiero po jakimś czasie, w usłudze dedykowanej serii, „Halo Channel” pojawiły się odcinki serialu dostępne dla wszystkich.

Serial skupia się na postaci agenta Jamesona Locke’a, który w „Halo 5: Guardians” miał być jedną z głównych postaci. „Nightfall” miał wprowadzić tego bohatera w świat „Halo”. Serial niestety oprócz niezłej obsady (Mike Colter, Steven Waddington, Christina Chong), swoją konstrukcją, zdjęciami czy nawet reżyserią przypominał raczej fanowski film. Jakoś produkcji może dodatkowo dziwić, bo serial powstawał w studio Ridleya Scotta, Scott Free Productions.

„Halo: The Fall of Reach”

The Fall of Reach

Kolejny serial, który w dniu premiery dostępny będzie jedynie dla posiadaczy specjalnych edycji najnowszej części „Halo”. Opowiadać będzie o losach powstania programu Spartan i intryg będących w tle wydarzeń. Głównym bohaterem będzie sam Master Chief, który wraz z Blue Team przechodzi pierwsze szkolenia i bierze udział w misjach bojowych. W „The Fall of Reach” poznamy młodość Master Chiefa, a także po raz pierwszy w historii zobaczymy jego twarz.

„Halo: The Fall of Reach” oparte jest na powieści Erica Nylunda o tym samym tytule. Jest to swoiste „origins story”, w którym poznajemy młodość głównego bohatera oraz kolejne etapy jego szkolenia. Serial będzie składać się z trzech odcinków, a za produkcję odpowiada studio SEQUENCE, znane z sekwencji z terminali z „Halo 4” oraz „Halo 2: Anniversary”.

Halo to popularna seria gier komputerowych z gatunku first-person shooter tworzonych początkowo przez Bungie, a później Ensemble Studios i 343 Industries. Marka zadebiutowała na pierwszym Xboksie i pecetach z grą Halo: Combat Evolved. Przez wielu gra jest uważana za jedną z najlepszych odsłon tej kultowej serii. W późniejszym okresie, kolejno na Xboksie 360 oraz Xbox One, pojawiały się następne odsłony tej popularnej serii. Najnowszą odsłoną cyklu jest zrealizowana z niesamowitym rozmachem gra Halo 5: Guardians.

More from Radosław Krajewski

Recenzja gry Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2

Gdy kilka lat temu EA kupowało studio PopCap Games, które zasłynęło z...
Read More