E3 2015 – podsumowanie konferencji firmy Microsoft

Od tegorocznych targów E3 minęło wystarczająco dużo czasu, by przeminął kac, po efektach tego co zostało zaprezentowane podczas święta gier wideo. Czas na podsumowanie tego co zobaczyliśmy.

Po mocnej konferencji Bethesda Softworks przyszedł czas na giganta z Redmond. Po wyraźnej porażce w starciu z Sony, przyszedł czas na to by Microsoft odbił piłeczkę. Amerykanie na miesiąc przed targami zapowiedzieli, że możemy spodziewać się świetnej konferencji. Sprawdźmy czy dotrzymali słowa.

Halo 5: Guardians – premiera 27 października 2015 roku(XONE)

Zaczęło się od flagowego dzieła firmy – z przytupem. Został nam zaprezentowany fabularny trailer, który ewidentnie budził konsternację wśród fanów. Oddział Spartan z niewiadomych przyczyn ściga w nim Master Chiefa. Żeby tego było mało, można było dostrzec że armia najeźdźców z kosmosu jest liczniejsza niż do tej pory. Następny w kolejności został zaprezentowany gameplay, w którym główni bohaterowie przemierzali atakowane miasto. Halo 5 prezentuje się doskonale, widać że wiele czasu poświęcono na scenki przerywnikowe. Dodano mnóstwo naszpikowanych skryptami scen akcji. Duży nacisk położono na animacje postaci, które wyglądają dość naturalnie. Uzyskano efekt filmowości.

Josh Holmes, czyli producent gry zdradził nam kilka ważnych informacji na temat Halo 5. Podczas kampanii pokierujemy dwoma zespołami Spartan – jeden kierowany jest przez Master Chiefa, natomiast drugi przez nowego bohatera Locke’a. Następnie zaprezentował tryb multiplayer, chwaląc przy tym ogrom map. Tryb sieciowy otrzymał swoją własną nazwę – WARZONE.

Na pewno jest to mocny punkt Microsoftu. Gra na pewien sposób będąca synonimem konsol „Xbox” jest oczekiwana przez 95% posiadaczy tej z podtytułem ONE. Twórcy zmienili wiele, począwszy od funkcji guzików, skończywszy na dodaniu innego głównego bohatera. Zdecydowanie jedna z najważniejszych premier tego roku. Halo 5: Guardians to system seller, dzięki któremu Amerykanie nadrobią kilka oczek do swoich przeciwników z KKW.

ReCore – premiera wiosną 2016 roku(XONE)

Drugą z kolei prezentowaną grą był ReCore. Nowe IP, które oczywiście powstaje ekskluzywnie dla Xbox One. O grze wiemy stosunkowo niewiele. Zaprezentowana nam pustynne krajobrazy, wędrowca i robota. Naszych blaszanych pomocników będziemy kształtować wedle uznania, zależnie od potrzeb, wsadzając do środka rdzenie, dzięki którym wspomniany towarzysz staje się „rozumny”.

Tytuł ma być przygodową grą akcji osadzoną w czasach gdzie roboty przejęły władze nad ludźmi i zadecydowały o eksterminacji naszej rasy. Graficznie produkcja trzyma wysoki poziom.

Bardzo interesująca zapowiedź. Nieszablonowy tytuł na pewno będzie się wyróżniał na tle innych gier przeznaczonych na wyłączność. Z resztą każdy exclusive jest jak najbardziej zaletą dla marki, która będzie go posiadała.

Wsteczna kompatybilność Xbox One

Po prezentacji dwóch ekskluzywnych produkcji dla Xbox One nastała przerwa na nowinki techniczne. Jako pierwsza pojawiła wiadomość o wstecznej kompatybilności XONE z grami na Xbox 360 – czyli możliwość odtwarzania gier stworzonych z poprzedniej wersji konsoli, na tej reprezentującej nową generację. Podczas odpalania gier będziemy musieli pobrać patch dostosowujący gry do Xbox One. Do świąt Bożego Narodzenia ma być możliwość zagrania w 100 tytułów tą metodą.

Świetny trik marketingowy, którego zwolennikiem osobiście nie jestem. Mnie ta nowinka nie rusza, wszystkie najważniejsze tytuły z poprzedniej generacji mam już dawno za sobą. Co prawda, miły gest ze strony Microsoftu w erze remasterów. Zamiast sprzedawać nam stare tytuły, po prostu udostępniają tym, którzy je posiadali.

Xbox Elite Wireless Controller

Ciekawostką była zapowiedź nowego kontrolera dla Xbox One. Ma on współpracować z PC opartym na systemie Windows 10. Dodatkowo pad ma cechować się większą precyzją oraz możliwości wymiany przycisków.

Uważam, że jest to ciekawa zapowiedź, na pewno bije na głowę ofertę od Sony. Właściciele PlayStation zapowiedzieli sprzedaż starego nowego kontrolera, który występował w limitowanej rocznicowej wersji konsoli.

Fallout 4

Nic mylnego, ponownie został poruszony temat Fallout 4. Na scenie pojawił się jego reżyser. Opowiadał o swoim nowym dziecku, ale to było wszystko. Została zapowiedziana możliwość korzystania, z modów stworzonych na PC, na konsoli od Microsoftu.

Jest to bez wątpienia świetna zapowiedź. Dla sporej dozy graczy mody potrafią o kilkadziesiąt godzin przedłużyć czas spędzony przy danej grze.

Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 – premiera wiosna 2016 roku(PC, PS4, XONE)

Po pokazie związanym z Fallout 4, twórcy postanowili całkowicie powrócić do prezentacji związanych z grami. Zaczęło się od jednej z gier Electronic Arts. Plotka stała się faktem – zapowiedziano kolejną część potyczek roślin z zombiakami. W drugiej części zapowiedziano zmianę otoczenia, a także nowe postacie i tryby.

Pierwsza część doczekała się niemałej bazy fanów. Warto docenić pomysł Microsoftu na zaprezentowanie tej gry na swojej konferencji.

Forza Motorsport 6 – 15 wrzesień 2015 roku(XONE)

Microsoft prezentacje swojej flagowej serii wyścigowej zaczął widowiskowo. Przepiękny Ford, zjechał na platformie spod sufitu. Na scenie wraz z nim pojawił się Henry Ford III oraz producent serii – Dan Greenwald. Wspólnie zapowiedzieli świetny zwiastun, do którego obejrzenia po prostu zachęcam.

  1. Trzecia produkcja na wyłączność zaprezentowana przez Microsoft.
  2. Drugi System seller.
  3. Jedna z najlepszych gier dla fanów motoryzacji.

Te trzy argumenty pokazują wartość szóstej części Forzy. Więcej dodawać nie muszę.

Dark Souls III – premiera na początku 2016 roku (PC, PS4, XONE)

Kolejna prezentacja mogła wywołać niemały szok u obecnych. Microsoft zdecydował się zaprezentować na swojej konferencji Dark Souls III od From Software, czyli studia odpowiedzialnego za dobrze odebrany exclusive dla konsoli PlayStation 4.

Zaprezentowany trailer został bardzo dobrze przygotowany. Krajobrazy, animacje, efekty, muzyka i demony wręcz emanowały doskonałym klimatem. Ostatnia część Dark Souls zapowiada się doskonale. Szczerze zachęcam do obejrzenia zwiastuna.

Uważam zaprezentowanie Dark Souls III za doskonały ruch ze strony Microsoftu. Po niewątpliwym sukcesie osiągniętym przez Bloodborne na PlayStation 4 warto było zaznaczyć graczom, że kupując Xbox One również będziemy mogli posmakować tego gatunku gier.

Tom Clancy’s: The Division – premiera w marcu 2016 (oby) 2016 – (PC, PS4, XONE)

Prezentacja następnej gry zaczęła się od narracji na temat upadku znanego nam świata. Zamieszki na masową skalę doprowadziły do destrukcji społeczeństwa. Tutaj się pojawia tytułowa Dywizja, której celem jest przywrócenie ładu. Po trailerze wypowiedział się szef firmy Ubisoft, który określił produkcję jako RPG akcji.

Produkcja na pewno obowiązkowa dla fanów kooperacji z innymi graczami. Szkoda, że gra regularnie zalicza obsuwy. Mam nadzieje, że aktualna data premiery jest ostateczną.

Rainbow Six: Siege – premiera w listpadzie 2015 (PC, PS4, XONE)

Microsoft zdecydował się zaprezentować inną produkcję od Ubisoftu. Rainbow Six: Siege, bo o nim mowa, został pokazany na efektownym zwiastunie, obfitującym w akcje. Zostały zaprezentowane znane już nam elementy związane z robieniem dziur w ścianach oraz odbijanie zakładników w samolocie.

W trakcie prezentacji otrzymaliśmy świetną informację. Wraz z Siege otrzymamy dostęp do Rainbow Six: Vegas i jej kontynuacji – i to zupełnie za darmo.

Gra w teorii doskonała do kooperacji, natomiast w praktyce rozczarowała wiele osób mających możliwość testowania wersji Beta. Tytuł na pewno wart uwagi.

Rise of the Tomb Raider – (pierwsza) premiera – 10 listopada 2015 (XONE), na innych platformach pojawi się w późniejszym terminie ze względu na czasową ekskluzywność.

Przyszła kolej na Tomb Raidera, który jest tymczasowym exclusivem dla Xbox One. Na zaprezentowanym wideo bohaterka wraz z towarzyszem przemierzała górskie krajobrazy. Wyglądało to fantastycznie, piękne krajobrazy, ze świetnie przygotowanymi animacjami bohaterki. Prezentacja kończyła się filmowym zwiastunem, osadzonym w nieco innym klimacie.

Dla wielu osób po prostu MUST HAVE. Wielki minus dla Microsoftu, w związku z czasową ekskluzywnością tytułu. Wystarczy że posiadacze PlayStation uzbroją się w cierpliwość, a dostaną świetny, sprawdzony i ewentualnie poprawiony tytuł na swoje pułki.

Fable Legends – premiera pod koniec 2015 roku (PC[Windows 10], XONE)

W między czasie zostało zaprezentowanych całkiem sporo trailerów gier indie. Po nich nadszedł czas na pokaz znanej fanom konsol Xbox serii. Fable free-to-play, to produkt zaprezentowany stosunkowo dawno, na konferencji został zaprezentowany nowy zwiastun z nadchodzącej produkcji. Gra ma trafić w nasze ręce jeszcze w te święta.

Osobiście nie jestem fanem osadzenia uniwersum Fable wśród produkcji free-to-play, pomijając fakt, że w ogóle nie jestem fanem darmowych gier.

HoloLens

Microsoft zaprezentował możliwości swoich „gogli” na przykładzie gry Minecraft. Nie będę specjalnie się rozpisywał – zapraszam do oglądania.

Gears of War: Ultimate Edition – premiera w sierpniu 2015 roku (PC, XONE)

Kolejny remaster? Niezupełnie. Trylogia znanej serii została zbudowana od zera. Twórcy zdecydowali się przygotować mnóstwo nowej zawartości dla ogranej(lub nie) przez nas gry.

Znakomity zwiastun przed nadchodzącą czwartą częścią. Apetytu dodaje fakt, że nie jest to sucha reedycja.

Gears of War 4 – premiera w 2016 roku (XONE)

Na sam koniec Microsoft spuścił na nas bombę. Grywalne demo czwartej części serii wywołał zachwyt wśród obecnych. Widzimy zupełnie nowych bohaterów, piękną oprawę i klimat – o wiele mroczniejszy niż w poprzednich częściach. Całość prezentuje się doskonale i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nie został zainteresowany takim fragmentem rozgrywki. Po prostu nalegam żebyście obejrzeli gameplay!

Warto podkreślić, że twórcy zdecydowali się na skrócenie nazwy z „Gears of War 4” na „Gears 4”.

Gears 4 to jeszcze jeden genialny exclusive od Microsoftu…Zapowiada się doskonała kontynuacja świetnie odebranej serii.

Podsumowanie

Microsoft odrobił lekcje i zrobił wszystko by tym razem utrzeć nosa Sony. Amerykanie pokazali nam wszystko co mogliśmy zobaczyć. Została zaprezentowana duża liczba gier i ciekawych nowinek technicznych. Poniżej moje „TOP 3” z konferencji Microsoftu.

  1. Produkcje na wyłączność. Zostaliśmy zmasakrowani produkcjami exclusivami od Microsoftu. Halo 5, Forza Motorsport 6 oraz Gears 4 to produkcje, które na pewno zachęcą wiele osób do zakupu Xbox One.
  2. Wsteczna kompatybilność. Skorzysta na niej wiele osób. W dodatku to świetny pstryczek w nos dla firm, które chciały skorzystać na fali remasterowania gier. Microsoft na pewno wiele zyska na tej zagrywce.
  3. Mody dla Fallout 4. Wielka innowacja, która do tej pory większości graczy nie przechodziła przez myśl. Jeżeli ta funkcja zawita na stałe na konsolach, gracze z PC stracą jeden ze swoich głównych argumentów. Firma na pewno wiele zyska na tej decyzji.

BARDZO SUBIEKTYWNA OCENA KONFERENCJI: 6/5

Jako posiadacz PlayStation 4 czuję olbrzymią zazdrość względem użytkowników konsoli od Microsoftu. SONY ZRÓB COŚ!

Czy po konferencji wzrosła w Was chęć/duma z posiadania Xbox One?

[Autor – Piotrek] [interaction id=”55840e5d550b50ef3b367250″]
Written By
More from Piotr Parchan

Dragon’s Dogma Online otrzymało trailer pokazujący różnicę między wersją na PlayStation 4 i PlayStation 3

Dragon’s Dogma Online to produkcja, która będzie dostępna w modelu free-to-play. Za...
Read More