E3 1995, czyli Sony prezentuje konsolę PlayStation

Wielu z nas nie wyobraża sobie początków w branży gier wideo bez klasycznej konsoli PlayStation. Popularny PSX był dla nas początkiem wspaniałej przygody, ale jak to się zaczęło w przypadku Sony?

PlayStation (PSX) to klasyczna dziś konsola, która odmieniła oblicze całej branży gier wideo.
PlayStation (PSX) to klasyczna dziś konsola, która odmieniła oblicze całej branży gier wideo.

Sony to zasłużony i ceniony koncern. Głównie za sprawą świetnego sprzętu, szczególnie jeżeli mowa o konsolach PlayStation. Dziś przypada dwudziestolecie pamiętnej konferencji Sony na E3 1995, gdzie zaprezentowano pierwsze, klasyczne, legendarne PlayStation.

Japoński koncern nigdy nie miał problemów z głoszeniem swojej wizji branży gier wideo na targach E3. W roku 1995 pojawili się tam z rewolucyjnym sprzętem. Szarą konsolą zwaną PlayStation, której sukcesu chyba nikt się wtedy nie spodziewał. Sony pojawiło się na targach E3 1995 z klasycznym już dziś hasłem ”next generation”.

PlayStation: przynosimy ze sobą ”nową generację” dla Twojego domu!

W momencie targów E3 1995 konsola PlayStation (PSX) była już dostępna na rynku w Japonii. Majowe targi miały poszerzyć grono odbiorców sprzętu Sony. Japoński koncern zdecydował się na odważną ekspansję swojej nowoczesnej konsoli na rynki zachodnie. W momencie, gdy konsola PlayStation w Japonii trafiła do rąk miliona graczy, na zachodzie wielu ekspertów wątpiło w sukces PSXa. Wszyscy zadawali sobie pytanie: co twórcy Walkmana mogą wiedzieć o grach wideo?

Konferencja E3 1995 w wykonaniu Sony.
Konferencja E3 1995 w wykonaniu Sony.

Na pamiętnej konferencji w imieniu Sony przemawiał ówczesny szef działu sprzętu i oprogramowania, niejaki Olaf Olafsson, który w bardzo prosty sposób odpowiedział na to pytanie.

 • Procesor: 32-bitowy procesor RISC R3000A MIPS taktowany zegarem 33,8688 MHz
 • Pamięć RAM: 2 MB
 • Pamięć Video RAM: 1 MB
 • dźwiękowy RAM: 512 kB
 • Maksymalna rozdzielczość: 640×480
 • Paleta kolorów: 16,7 miliona
 • Liczba generowanych wielokątów na sekundę: 180 000 oteksturowanych obiektów / 360 000 nieoteksturowanych
 • Dźwięk: 24-kanałowy procesor
 • Napęd CD-ROM (podwójnej prędkości)

Siła w napędzie CD, współpracy z producentami i wspaniałych grach.

Prezentacja PlayStation na targach E3 1995 koncentrowała się głównie wokół mocy obliczeniowej konsoli. Olaf Olafsson podkreślał istotne znaczenie napędu CD-ROM w PlayStation. To dzięki zastosowaniu tego formatu gry wideo mogły podnieść swoją jakość, stać się o wiele atrakcyjniejsze wizualnie i rozbudowane pod względem rozgrywki.

Nowatorski napęd w konsoli PlayStation to również wprowadzenie i propagowanie grafiki 3D w grach wideo. Na konferencji Sony na E3 zdecydowanie nakreślano schemat działania koncernu. Japońska firma chciała wspierać swoją wiedzą na temat konsoli producentów gier, głównie za sprawą oddziału Sony Computer Entertainment, który również tworzyłby znakomite produkcje. Ścisła współpraca producenta konsoli z producentami gier miała owocować wspaniałymi projektami.

Najpopularniejsi, kochani, uwielbiani bohaterowie gier z pierwszego PlayStation.
Najpopularniejsi, kochani, uwielbiani bohaterowie gier z pierwszego PlayStation.

Niezwykle ważnym elementem tamtej konferencji na E3 była prezentacja pierwszych gier oraz zaprzyjaźnionych producentów. Sony pochwaliło się współpracą z aż 400 firmami z całego świata. Zawiązano współprace z kilkoma ważnymi producentami, wśród których byli:

 • Namco;
 • Interplay;
 • Electronic Arts;
 • Acclaim;
 • Crystal Dynamics;
 • Virgin Interactive.

Oczywiście najważniejszymi grami w przypadku PlayStation w tamtym okresie było kilka klasycznych dziś marek. Choć samo Sony na pokazie pokazało tylko kilka migawek, to mogliśmy zobaczyć Tekkena czy legendarne Ridge Racer. W późniejszym okresie, za sprawą współpracy z wyżej wymienionymi producentami mogliśmy grać w takie gry, jak Tomb Raider, FIFA, Resident Evil. Mogliśmy zagrać w klasykę z najwyższej półki.

Jak zareagowała na to wszystko konkurencja w postaci Nintendo i Segi?

E3 to wielkie technologiczne show, na którym pojawiają się największe firmy. Kiedyś to Nintendo oraz Sega brylowały na tych targach. W momencie prezentacji PlayStation obie firmy zostały przyćmione blaskiem nowego sprzętu Sony.

W przypadku Sego odpowiedziano równie dobrą konferencją, aczkolwiek gry oraz konsola Sega Saturn nie mogła być konkurencyjna. Cena sprzętu opiewała na 399,99 dolarów, a więc więcej niż debiutującego konkurenta. Moc obliczeniowa Saturna również nie mogła równać się z PlayStation, o zaprezentowanych grach nie wspominając.

Nintendo również próbowało zagarnąć nieco uwagi dla siebie na targach E3. Japończycy jakoś się wybronili, bowiem zaprezentowali Virutal Boy’a. Choć pomysł był świetny, to jak wiemy z historii, nie powiodło się wdrożyć go w życie. Na tamtych targach E3 pokazano kilka wersji demonstracyjnych, a nawet skasowaną później grę z serii Star Fox.

PlayStation odmieniło oblicze branży gier wideo i wyniosło ją na kolejny poziom.

Konsola PlayStation jest mi szczególnie bliska, bowiem to pierwszy sprzęt do grania, jaki otrzymałem. W latach 90 ubiegłego wieku wszystko wyglądało inaczej. Kioski uginały się pod naporem magazynów o grach wideo, internet dopiero raczkował, a PlayStation było wspaniałą rozrywką dla młodego człowieka.

Historia lubi się powtarzać, bowiem zbliżają się targi E3 2015, na których to Sony może znowu zaprezentować nam wspaniałe gry. Oczywiście o rewolucji na miarę prezentacji PlayStation nie ma mowy, ale należy liczyć na świetne gry na E3 2015. Osobiście liczę na powrót znanych marek sprzed dwudziestu lat, tych które niegdyś napędzały sukces pierwszego PlayStation.

[interaction id=”5551bce8e0919464739f868a”]

Written By
More from Patryk

Zobaczcie Lamborghini Veneno w akcji na trasach Driveclub

W sieci udostępniono kolejny materiał wideo z dodatku DLC gry Driveclub wprowadzającego...
Read More