Recenzja gry Broken Age

Tim Schafer bierze się za tworzenie kolejnej przygodówki. Czy Broken Age jest grą, która sprawi, że fani gatunku będą w stanie zapomnieć o kolejnych produkcjach Telltale Games i spróbują swoich sił w nieco bardziej klasycznej grze z gatunku point’ n’ click?

Broken Age to gra typu pont’ n’ click stworzona przez studio Double Fine, pod przewodnictwem Tima Schafera.

Choć gracze posiadający komputery osobiste mogli zapoznać się z pierwszą częścią tej opowieści już jakiś czas temu, to posiadacze PlayStation 4 oraz przenośnej Vity dopiero teraz mają szansę poznać historię Velli oraz Shaya. Mowa tutaj oczywiści o Broken Age, czyli niezwykle klasycznej przygodówce od studia Double Fine, pod przewodnictwem Tima Schafera, którego fani gatunku powinni kojarzyć poprzez współtworzenie takich tytułów jak niedawno odświeżone Grim Fandango, czy też Day of Tentacle.

Czy w dzisiejszych czasach, gdy przygodówkę point’ n’ click kojarzymy głównie z dziełami od Telltale Games, Broken Age, które jest dużo bardziej „oldskulowe” ma szansę się przebić i podbić serca tych, którzy od paru lat zachwycają się i zagrywają w kolejne gry od Telltale? Jeśli nie będzie przeszkadzać im bardziej klasyczne podejście do tematu, gdzie nie znajdą oni, krytykowanych w niektórych produkcjach, sekwencji QTE, a fabuła, rozmowy z innymi postaciami i zbieranie przedmiotów, z pomocą których rozwiązujemy czasem proste, a czasem nieco trudniejsze zagadki, są ważniejsze od wartkiej akcji, to zdecydowanie najnowsza produkcja Double Fine przypadnie im do gustu.

Broken Age screen 2

Zacznijmy jednak od początku. Broken Age opowiada historię dwóch nastolatków, których pozornie nie łączy nic, poza grupą wiekową. Pierwsza z postaci, to Vella Tatrine, która ma zostać złożona w ofierze bestii, którą w zamieszkiwanej przez nią wiosce nazywa się Mog Chotra. Dziewczyna nie boi się jednak, bowiem od samego początku swojego żywota była przygotowywana na dzień ceremonii. Jednakże gdy nadchodzi czas rytuału, młoda dama postanawia zbuntować się przeciwko kulturze, tradycji i woli swoich rodziców i chcę walczyć z potworem.

Drugi bohater to Shay Volta, który samotnie zamieszkuje statek kosmiczny. W teorii dom, jest raczej szklaną kulą, w której Shayowi nie grozi nic złego, a wszystko dzięki nadopiekuńczemu komputerowi- matce. Shay codziennie wykonuje jedną z czterech „misji”, które po opisie mogłyby wydawać się niebezpiecznymi przygodami, godnymi tych, które przeżywają super- bohaterowie komiksów, jednakże są to tylko zabawy godne pięciolatka. Gracz poznaje Shaya w momencie, gdy ten ma dość rutyny i postanawia zerwać się z przysłowiowej smyczy.

Broken age screen 3

Obydwie historię przedstawiają całkiem dwie inne osoby, żyjące w różnych realiach. Łączy je jednak fakt, iż obie opowiadają o dorastaniu i trudach tego okresu. Pokazuje typowe dla rodziców nastolatków zachowania, takie jak nadopiekuńczość, czy chęć organizowania życia swojej pociechy według własnych upodobań. Broken Age pokazuje, to wszystko i daje do myślenia, co w dzisiejszych czasach w przypadku gier komputerowych nie jest częstym zjawiskiem.

Twórcom trzeba oddać, że obie historię są dobrze napisane oraz wciągające. Dodatkowym plusem jest bez wątpienia fakt, iż możemy w dowolnym momencie przełączyć się pomiędzy Shayem, a Vellą. Jeśli więc znudzi nam się wątek chłopca na statku kosmicznym, ale chcielibyśmy zobaczyć co dzieję się u Velli, to za pomocą jednego przycisku przenosimy się z galaktyki do małej wioski. Daje to graczowi dużą swobodę oraz sprawia, że nie jesteśmy zmuszeniu do ukończenia jednej z historii, aby poznać drugą.

Broken Age screen 4

Na pochwałę zasługuję również humor produkcji. W wielu dzisiejszych produkcjach możemy zauważyć, iż twórcy starają się umieścić w swojej grze żarty, które nie do końca są śmieszne, lub też akurat w danym momencie gry nie śmieszą gracza. W Broken Age humor jest dojrzały, dobrze wpasowany w narracje, przez nie jest natarczywy, a uśmiech chcąc nie chcą pojawia się na naszej twarzy. Duży plus dla Tima Schafera i jego ekipy, że potrafili wyczuć moment, w którym można zażartować

Pod względem graficznym oraz technicznym gra prezentuje się wyśmienicie. Grafika stylizowana jest na czymś w rodzaju komiksu, jednak nie jest to kreska znana z dzieł Telltale Games, niemniej cieszy oko, a postacie i całe otocznie wyglądają bardzo ładnie. W końcu nikt nie wymaga od gier point’ n’ click fotorealizmu, bo to psułoby znacznie klimat. Podczas rozgrywki nie spotkałem się z żadnymi błędami. Gra działa bardzo dobrze i również tak wygląda. Podobnie prezentuje się oprawa muzyczna gry. Choć żaden z utworów nie zapada głęboko w pamięć, to dźwięki, które umilają rozgrywkę idealnie wpasowują się w klimat oraz wydarzenia na ekranie.

Broken Age screen 6

Jeśli chodzi o mechanikę, to dla nikogo nie powinno być zaskoczenie, iż jest ona typowa dla większości gier z tego gatunku. Zabawa polega na zbieraniu przedmiotów, prowadzeniu dialogów z postaciami oraz rozwiązywaniu zagadek. Nie doświadczymy tutaj żadnej rewolucji w gatunku, jednakże w Broken Age system ten sprawdza się znakomicie i żaden gracz, nawet jeśli nie do końca przepada za przygodówkami nie powinien na niego narzekać.

Podsumowując, Broken Age to świetna przygodówka posiadająca dwie, świetnie napisane historię, które potrafią wciągnąć gracza na dobre. Nie brakuje w niej humoru, który jest świetnie wpasowany w narracje, przez co nie wymusza na graczu sztucznego śmiechu, ale po prostu sprawia, że uśmiech sam pojawią się na jego twarzy. Postacie są wyraziste i mają swego rodzaju głębie, a świat, w którym żyją jest niezwykle intrygujący. Jeśli szukacie dobrej przygodówki, która przypominać będzie starsze gry z tego gatunku, to Broken Age jest bez wątpienia produkcją obok której nie możecie przejść obojętnie.

Broken Age screen 7

OCENA: 8,5

+ HISTORIA

+ POSTACIE

+ INTRYGUJĄCY ŚWIAT

+ HUMOR

+ OPRAWA GRAFICZNA

+ MOŻLIWOŚĆ PRZEŁĄCZANIA SIĘ POMIĘDZY POSTACIAMI W DOWOLNYM MOMENCIE

– NIE DLA WSZYSTKICH

– BRAK POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

 

More from Mikołaj Ciesielski

Dragon Age: Inkwizycja- motyw przewodni gry trafił do sieci

Dragon Age: Inkwizycja to kolejna odsłona popularnej serii gier cRPG, za którą...
Read More