Konsola Xbox 360 ma już 10 lat, ależ ten czas leci!

Dokładnie dziesięć lat temu na półkach sklepowych pojawiła się konsola Xbox 360. Microsoft nie miał łatwego zadania, trzeba było przejąć rynek przed premierą PlayStation 3 i przekonać do nowych rozwiązań internetowych graczy.

Dokładnie wczoraj minęło już 10 lat od momentu premiery konsoli Xbox 360, która odbyła się w 22 listopada 2005 roku. Microsoft świętuje a gracze razem z nim, bo jest co wspominać.

Popularna konsola nazywana pieszczotliwie ”trzystasześćdziesiątka” nie miała łatwego zadania. Sprzęt pojawił się na rynku przed premierą PlayStation 3 i wprowadzał odważne, nowatorskie rozwiązania. Wystarczy tylko przypomnieć wprowadzenie płatnej subskrypcji Xbox Live Gold, która umożliwiała multiplayer czy też osiągnięcia, który później ”skopiowali” włodarze Sony czy chociażby usługa Steam.

Konsola Xbox 360 w przeciągu tych dziesięciu lat doczekała się sporych zmian. Co najciekawsze, pierwszy model nie miał nawet złącza HDMI. Microsoft skrupulatnie obniżał też procesy technologiczne, schodząc z początkowych 90nm (nanometry) do 65nm, a następnie 45nm. Zmiany te pomogły zmniejszyć pobór energii sprzętu oraz wydzielanie ciepła. Niestety, pierwszy Xbox 360 nie był konsolą doskonałą, często się psuł a jego największym problemem był błąd RRoD, praktycznie uśmiercając konsolę. Dopiero wersja Slim była odpowiednio dopracowana i można było uniknąć tego typu błędów.

Xbox 360 to również wspaniała historia dla gier wideo, bowiem przeskok technologiczny względem pierwszego Xboksa był znaczący. Na tej konsoli mogliśmy zagrać w tak rewelacyjne gry jak seria Gears of War, Halo 3, Forza Motorsport 4 czy chociażby Alan Wake. Gier było sporo, a ekskluzywne tytuły mogły konkurować z produkcjami Sony.

Do dzisiaj na całym świecie sprzedano ponad 80 milionów egzemplarzy konsoli i z czystym sumieniem można ją nazwać hitem siódmej generacji konsol.

[efsflexvideo type=”youtube” url=”https://www.youtube.com/watch?v=n0VOM7e5Hug” allowfullscreen=”yes” widescreen=”yes” width=”420″ height=”315″/]

[interaction id=”55f2c6668f1e968801f1dc61″]

Written By
More from Patryk

SCEA: Pozycje AAA nie są priorytetem na PlayStation Vita

PlayStation Vita to konsola przenośna Sony, która od początków swojego istnienia ma...
Read More