Zapowiedź gry Project CARS

Project CARS to gra wyścigowa, która pojawi się na rynku 7 maja na PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Wii U oraz komputery osobiste. Za grę odpowiada studio Slightly Mad, które przygotowało dla nas wysokiej jakości pozycję.

projectcars banner

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu panowało przeświadczenie, iż na start nowej generacji konsol wymagane są świetnie opracowane wyścigi oraz konkretna bijatyka. Zbiegiem czasu pogląd ten się drastycznie zmienił, bowiem gracze z nadejściem PlayStation 4 oraz Xbox One otrzymali głównie multiplatformowe, topowe gry akcji. Na dopracowane wyścigi samochodowe musimy poczekać, bowiem kalendarz wielkich premier w miesiącu listopadzie będzie niezwykle ciekawy. Wtedy to na tor wjedzie Project CARS od studia Slighty Mad. Czy twórcy świetnej marki Shift są wstanie rozkochać w swojej nowej grze fanów motoryzacji?

Na wstępie warto nadmienić, że Project CARS jest grą finansowaną w pewnej części przez fanów. Slighty Mad Studios poprosiło graczy o wsparcie i uzyskało pozytywny odzew, co pozwoliło kontynuować prace nad grą we własnym zakresie. Cechą charakterystyczną rzeczonej produkcji będzie jednak spory nacisk na realizm rozgrywki oraz symulacyjne zacięcie. Autorzy gry pragną udostępnić graczom wymagający tytuł, który ma zachować pełny realizm w wielu aspektach rozgrywki. Gracze otrzymają dostęp do tuningu samochodów, dostrajania ich parametrów do swoich potrzeb oraz późniejszego sprawdzenia ich konfiguracji na torze. Samochody również mają zachowywać się w miarę rzeczywiście.

cars banner
W Project CARS zasiądziemy również za kierownicami samochodów klasy GT!

Auta z napędem na przednią oś będą dość stabilne na zakrętach i wybaczą wiele błędów. Super szybkie samochody z napędem na tył będą wymagały zupełnie innego podejścia do modelu jazdy, bowiem kontrola ich zachowania na zakręcie będzie o wiele trudniejsza. Podobnie rzecz się ma w przypadku samochodów z napędem na cztery koła. W trakcie wyścigu samochody mają zachowywać się tak, jak w rzeczywistości. Zmusi to gracza do opanowania swoich aut do perfekcji i wybierania optymalnego toru jazdy. Producent gry podkreśla, że nie będzie to gra zręcznościowa, bowiem jeden błąd w kontroli samochodu może przesądzić o wyniku wyścigu.

Project CARS zaoferuje graczom aż dziesięć trybów rozgrywki. Oczywiście największym dostępnym trybem, a zarazem głównym, będzie rozbudowana kariera. Naszą przygodę z wyścigami rozpoczniemy za sterami gokartów, aby poprzez wygrywanie kolejnych zawodów awansować na szczeblach kariery. Autorzy gry przygotują dla nas wiele różnych dyscyplin wyścigów oraz torów, aby zaspokoić wymagania najbardziej ambitnych graczy. Producenci wspominają tutaj o takich trybach jak Rally, Touring Cars, Le Mans, klasa GT oraz Open Wheel. Oczywiście nie zabraknie trybów wieloosobowych, z których bardzo ciekawie zapowiada się opcja pilota w trybie kooperacji.

project cars banner 3
Gra Project CARS udostępni nam wizjonerskie modele znanych pojazdów!

Autorzy gry koncentrują się na realizmie wyścigowych zmagań, toteż sięgają po bardzo fajne rozwiązania gameplayu. Podczas wyścigu będziemy zmuszeni korzystać z pit-stopów, celem wymiany opon na nowe. Łączy się to oczywiście z koniecznością utraty wypracowanej pozycji, lub też przewagi nad konkurencją. Autorzy w ten sposób chcą wpłynąć na gracze i jego strategię, bowiem może się zdarzyć, że o wygranej przesądzi odpowiedni moment zjechania do pit-stopu.

Oczywiście największą zaletą Project CARS jest oprawa wizualna. Tytuł jest promowany bardzo interesującymi materiałami, tak screenami czy zapiskami wideo. Gracze otrzymali już mnóstwo wysokiej jakości grafik, które tylko potwierdzają, z jakim zaangażowanie i pietyzmem autorzy podeszli do projektowania wirtualnych pojazdów. Przygotowane samochody wyglądają niesamowicie. Ich karoseria pobłyskuje w promieniach słońca, widoczna jest na niej woda, krople, jak również najmniejsze elementy samochodu (śrubki, znaczki, uszczelki).

Project Cars (5)
Kokpit pojazdu w Project CARS wygląda wyśmienicie!

Autorzy gry przygotowali również zaawansowany model zniszczeń, dzięki czemu stłuczki będą miały wpływ nie tylko na zachowanie się naszego samochodu na torze, ale również jego ogólną kondycję i prezencję. Niemniej efektownie zapowiada się wirtualne środowisko gry. Slighty Mad Studios sięga po autentyczne tory wyścigowe (Brandst Hutch czy Connecticut Hill). Przygotowane tory są kręte i efektownie zaprojektowane, aczkolwiek na ten moment brakuje wypełnienia otoczenia bujną roślinnością (przykład Driveclub). Najważniejsze jest jednak to, że Project CARS daje graczom to, czego oczekują od gier wyścigowych, mianowicie imponujące poczucie prędkości. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o dynamicznie zmieniających się warunkach atmosferycznych oraz porach dnia.

Project CARS zapowiada się wspaniale, aczkolwiek należy rozumieć, że jest to gra skierowana do ambitnych fanów gier motoryzacyjnych, którzy cenią sobie poczucie realizmu w grach oraz aspekty symulacyjne. Tytuł ten wymaga od grającego pewnych umiejętności, najprawdopodobniej nie wybaczy błędów mniej zaawansowanym graczom. Project CARS kazało długo na siebie czekać, ale zachodzi prawdopodobieństwo, iż otrzymamy dopracowaną i wymagającą symulację na PlayStation 4, Xbox One oraz Wii U. Miejmy nadzieję, że po majowej premierze wszyscy będziemy zadowoleni z tego tytułu.

Maska Porshe - palce lizać!
Maska Porshe – palce lizać!

DLACZEGO (NIE)CZEKAMY:

+ OPRAWA GRAFICZNA

+ MODEL JAZDY

+ REALIZM ROZGRYWKI

+ EFEKTY POGODOWE

– WYSOKI POZIOM TRUDNOŚCI

– MULTIPLAYER TO NADAL NIEWIADOMA

Written By
More from Patryk

Na PlayStation VIta pojawi się mnóstwo nowych tytułów, w tym Resident Evil: Revelations

PlayStation Vita otrzyma kilka ciekawych tytułów na przestrzeni najbliższych miesięcy. Japońska firma...
Read More