Wybraliśmy najlepsze gry 2014 roku!

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych gier wideo roku 2014. Lista dotyczy dziesięciu najciekawszych naszym zdaniem gier na konsolach, które pojawiły się na rynku w tym roku.

Gry wideo są z nami od kilkudziesięciu lat. Kiedyś była to nisza, dziś wielki biznes.
Gry wideo są z nami od kilkudziesięciu lat. Kiedyś była to nisza, dziś wielki biznes.

Ostatnie dwanaście miesięcy dostarczyło nam, graczom sporo tytułów. Jedne były lepsze, inne gorsze, ale jedno jest pewne. Na 2014 rok nikt nie powinien narzekać, ponieważ zdecydowanie właśnie w tym roku przeważały dobre tytuły, a najlepszym potwierdzeniem tych słów jest niezwykle gorąca jesień, po której niejeden gracz wyczyścił swój portfel do samego dna. Niezwykle ciężko jest wybrać 10 najlepszych tytułów, które zdecydowanie zasłużyły na znalezienie się w naszym zestawieniu, jednakże wyboru trzeba dokonać.

Możecie nie zgadzać się z naszymi wyborami, bądź miejscami przydzielonymi danym tytułom, ale musicie pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie nasze zdanie. Jeśli Wy sądzicie inaczej, to podzielcie się z nami swoimi sugestiami.

10. Tomb Raider: Definitive Edition (PlayStation 4, Xbox One)

Zeszłoroczna odsłona przygód Lary Croft odniosła spory sukces. Twórcy zadecydowali, że warto jeszcze raz wydać grę, w edycji ostatecznej na konsolach ósmej generacji, czyli na PlayStation 4 oraz Xboksie One. Odświeżona wersja trafiła do sprzedaży w styczniu i można powiedzieć, że zapoczątkowała tegoroczną modę na ponowne wydawanie gier w edycji ostatecznej. Trzeba jednak przyznać, że twórcy przyłożyli się do ponownego wydania swojej gry i rzeczywiście usprawnili grę, szczególnie w aspekcie audiowizualnym. Słynna pani archeolog na konsolach ósmej generacji wygląda pięknie i tego twórcom odmówić nie można. Ze względu na dobrze wykonaną robotę i możliwość ponownego przeżycia przygód z piękna młodą Larą tytuł ten trafia i otwiera naszą tegoroczną listę najlepszych gier ostatnich dwunastu miesięcy.

Lara Croft jeszcze nigdy nie wyglądała tak oszałamiająca, jak w wersji Tomb Raider: Definitive Edition.
Lara Croft jeszcze nigdy nie wyglądała tak oszałamiająca, jak w wersji Tomb Raider: Definitive Edition.
9. inFamous: Second Son (PlayStation 4)

Second Son to debiut studia Sucker Punch na ósmej generacji i jednocześnie jeden z pierwszych tytułów ekskluzywnych dla PlayStation 4. Trzeba przyznać, że twórcy wykorzystali moc najnowszej konsoli Sony i zaprezentowali ją w samych superlatywach właśnie za pomocą przygód Delsina Rowe. Seattle prezentuje się po prostu wyśmienicie, zarówno w dzień, jak i nocy. Gra światła jest fenomenalna, a emocje, które malują się na twarzach bohaterów również są zrobione tak, jak na ósmą generację konsol przystało. Sucker Punch zaliczyło dobry start i zapewne przyczyniło się do dobrych wyników sprzedaży PlayStation 4. Grę należy również pochwalić za dość dobrze wykorzystanie funkcji wbudowanego głośnika w kontrolerze Dualshock 4. Jeśli jesteście posiadaczami PlayStation 4 i jeszcze nie graliście w Second Son, to musicie szybko nadrobić zaległości, ponieważ jest to świetna gra, która dodatkowo pokazuje jak powinny wyglądać wszystkie gry na konsolach ósmej generacji.

inFamous: Second Son pokazuje moc drzemiącą w PlayStation 4.
inFamous: Second Son pokazuje moc drzemiącą w PlayStation 4.
8. South Park: Kijek Prawdy (PC, PlayStation 3, Xbox 360)

South Park: Kijek Prawdy to bez wątpienia jedno z największych zaskoczeń tego roku, pozytywnych oczywiście. Twórcy gry stworzyli świetną produkcję, w której każdy fan serialu poczuje się jak w przysłowiowym domu. Stworzenie klasycznego RPG z turowym systemem walk, osadzonym w świecie popularnego serialu mógł wydawać się pomysłem, który poniesie srogą porażkę. Jednakże właśnie te aspekty oraz absurdalny humor znany fanom South Parka sprawił, że jest to tytuł, który bez wątpienia zapadnie w pamięć wielu graczom i będą oni wspominać tę produkcje jeszcze przez jakiś czas. Bez wątpienia jest to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu oraz dla tych graczy, którzy w grach wideo szukają rozrywki oraz lubią się przy tym pośmiać. Jak widać dobry pomysł i wierność oryginałowi to przepis na dobrą produkcję, o której nikt szybko nie zapomni.

South Park: Stick of Truth...i wszystko jasne!
South Park: Stick of Truth…i wszystko jasne!
7. Śródziemie: Cień Mordoru (PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360)

Wielu graczy oraz dziennikarzy branżowych podchodziło do tej produkcji przed premierą ze sporą rezerwą, bowiem myślano, że będzie to kolejna produkcja, która nie spełni oczekiwań. Monolith Productions postanowiło stworzyć grę osadzoną w jednym z najbardziej znanych uniwersów, czyli w Śródziemiu. Szybko okazało się jednak, iż owe obawy były niepotrzebne, bowiem Cień Mordoru to dobra, w którym ścinanie orków i ganianie za nimi w celu zemsty przysparza sporo frajdy. Do tego towarzyszące gdzieś z tyłu motywy z Władcy Pierścieni na pewno dodają klimatu, a dla fanów twórczości Tolkiena i ekranizacji Petera Jacksona są dodatkowym smaczkiem, które potęgują ową radość z rozgrywki. Twórcy zaimplementowali w swojej produkcji również ciekawy i innowacyjny system Nemezis, który sprawia, że Śródziemie: Cień Mordoru to niezwykle ciekawa produkcja, obok której bez wątpienia nie można przejść obojętnie.

Shadow of Mordor to dowód na to, że można wydać wybitną grę w klimatach Władcy Pierścieni!
Shadow of Mordor to dowód na to, że można wydać wybitną grę w klimatach Władcy Pierścieni!
6. Far Cry 4 (PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360)

Tegoroczna odsłona Far Cry’a była niezwykle wyczekiwaną produkcją głównie ze względu na fakt, iż ostatnia część serii była niezwykle udaną grą. Od początku wiadomo było, że „czwórka” nie zmieni się drastycznie względem Far Cry’a 3, jednakże kilka nowości oraz zmiana otoczenia, ze słonecznych, tropikalnych plaż, na mroźne krajobrazy najwyższych gór świata, przyciągnęła graczy. Ich zaufanie i wiara, że twórcy po raz kolejny dostarczą nam dobrą produkcje okazało się trafne, bowiem najnowsza odsłona spełnia oczekiwania i wydaję się być idealnym rozwinięciem poprzedniej części wraz z kilkoma nowościami, które sprawiają, że tytuł ten jest jeszcze lepszy od swojego poprzednika. Choć fabuła być może nie powala i w niektórych momentach jest naciągana i przewidywalna to ogrom zadań i aktywności pobocznych sprawiają, że Far Cry 4 starcza na kilkadziesiąt godzin świetnej zabawy, których na pewno nie pożałujecie. Pod względem graficznym tegoroczna odsłona serii również prezentuje się wyśmienicie, a górskie krajobrazy, których nie brakuje nie raz sprawią, że zabraknie Wam tchu w piersi.

Far Cry 4 od firmy Ubisoft to jedna z najładniejszych strzelanin na rynku, z pewnością warta Waszej uwagi!
Far Cry 4 od firmy Ubisoft to jedna z najładniejszych strzelanin na rynku, z pewnością warta Waszej uwagi!

 

5. Dragon Age: Inkwizycja (PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360)

Trzecia odsłona popularnej serii od BioWare była niezwykle wyczekiwaną produkcją, zarówno przez fanów serii i gatunku, jak i przez tych, którzy ciekawi byli, czy twórcy wyciągną odpowiednie wnioski z niezbyt udanej drugiej części i stworzą grę, która ponownie będzie zachwycać i przyciągnie wielu graczy przed telewizory. Po ocenach oraz licznych opiniach widać, że Inkwizycja spełnia oczekiwania i jest naprawdę dobrą grą, której po prostu nie można pominąć. BioWare zaimplementowało kilka rozwiązań zarówno z pierwszej, jak i drugiej części serii.

Okazało się to, mimo oczywistych obaw fanów, dobrym rozwiązaniem. Widać jednak, że trzecia część serii stworzona jest z myślą o grze na konsoli lub za pomocą kontrolera, co zapewne nie ucieszy starych, zatwardziałych PC- towych graczy. Niemniej jednak najnowsza produkcja BioWare jest świetną produkcję, z dobrze poprowadzoną historią oraz z masą zadań pobocznych, które nie tylko mają przedłużyć grę, ale dać nam szansę na przeżycie większej ilości przygód w Thedas. Jeśli szukacie dobrego RPGa, w którego chcecie pograć w oczekiwaniu na rodzimego Wiedźmina, to Dragon Age: Inkwizycja wydaję się być kandydatem idealnym.

4. Bayonetta 2 (Wii U)

Seksowna czarownica, która odniosła sukces na konsolach siódmej generacji, wraca jako tytuł ekskluzywny dla Wii U. Wielu graczy w momencie, gdy zapowiedziano ekskluzywność Bayonetty głęboko zaszlochała i słusznie. Druga część przygód tytułowej czarownicy nie zawodzi. Każdy kto świetnie bawił się w pierwszej odsłonie, w „dwójce” bawić się będzie jeszcze lepiej. Na premierze Bayonetty 2 zyskali nie tylko twórcy gry, ale również właściciele firmy Nintendo, ponieważ ilość sprzedanych sztuk Wii U na pewno wzrosła, a o to przecież chodziło. Wciąż niedoceniana w naszym kraju konsola posiada silną bibliotekę, a ilość tytułów ekskluzywnych jaką posiada jest tylko marzeniem dla konsol Sony i Microsoftu. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem Wii U to koniecznie rozważcie również zakup najnowszej Bayonetty, bowiem w tej chwili to chyba jeden z najlepszych tytułów dostępnych na tę konsolę.

Seksowna wiedźma to jedna z najlepszych gier roku 2014 na Wii U!
Seksowna wiedźma to jedna z najlepszych gier roku 2014 na Wii U!
3. Super Smash Bros. (WiiU, 3DS)

Kolejny tytuł, który pojawił się na konsolach Nintendo i kolejny dowód na to, że to właśnie na tych sprzętach jest masa świetnych gier, które niejednemu graczowi przypomną młodzieńcze lata, gdzie multiplayer oznaczał świetną zabawę z osobami siedzącymi na jednej kanapie. Super Smash Bros. jest kontynuacją jednego z najpopularniejszych cyklów na konsolach Nintendo. Starych fanów ucieszy zapewne fakt, iż najnowsza odsłona jest wierna pierwowzorom i czerpie z nich całymi garściami. Podobnie jak nr 4 na naszej liście jest to jedna z najlepszych gier dostępnych na Wii U i jedna z najlepiej ocenianych gier tego roku, co daję do myślenia, ponieważ na co dzień słyszymy tylko o walce Sony i Microsoftu, lecz nie możemy zapominać, że za ich plecami wciąż czai się Nintendo, które dzięki właśnie takim grom zyskuje co raz więcej użytkowników.

Zagrasz z nami?
Zagrasz z nami?
2. The Last of Us: Remastered (PlayStation 4)

Jedna z najlepszych gier ubiegłego roku zadebiutowała ponownie, lecz tym razem w odświeżonej wersji i na konsoli PlayStation 4. Naughty Dog postanowiło dać możliwość poznania przygód Joela i Ellie po raz kolejny, lecz tym razem w rozdzielczości 1080p oraz w 60 klatkach na sekundę. Zremasterowana edycja zawiera również wszelkie dodatki do gry, w tym fabularny Left Behind. Całość czyni z tej edycji niezwykle udaną grę. Szczególnie zainteresowani powinni być Ci, którzy nie zagrali w The Last of Us, a Ci którzy to zrobili muszą przemyśleć, czy nie zrobić tego ponownie, ponieważ Naughty Dog postarało się, aby nie był to zwykły „odgrzewany kotlet”, ale możliwość przeżycia przygód dwójki bohaterów po raz kolejny, lecz tym razem w jeszcze lepszej oprawie graficznej. Trochę dziwnie umieszczać jedną z najlepszych gier poprzedniego roku, niemal na szczycie tegorocznego zestawienia, ale The Last of Us: Remastered jest świetną opcją dla tych, którzy po raz pierwszy są posiadaczami konsoli Sony oraz dla tych, którzy zatęsknili za Joelem i Ellie.

The Last of Us: Remastered, jedna z najciekawszych gier na PlayStation 4!
The Last of Us: Remastered, jedna z najciekawszych gier na PlayStation 4!
1. Grand Theft Auto V (PlayStation 4, Xbox One)

I wreszcie nr 1 na naszej liście. Grand Theft Auto V w wersji na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Rockstar podjął dość specyficzną decyzję o przeniesieniu, chyba najlepszej gry 2013 roku i jednej z lepszych części serii, na konsole ósmej generacji. Muszę przyznać, że podchodziłem do tego pomysłu sceptycznie, jednakże trzeba przyznać, że twórcy odwalili kawał dobrej roboty. To co podobało się Wam w GTA V na poprzedniej generacji, tutaj spodoba się Wam to podwójnie. Odświeżona oprawa graficzna, rozdzielczość 1080p, większa ilość świetnych piosenek, które dodają klimatu, nowe auta, monster trucki, których tak brakowało w pierwowzorze. Do pełni szczęści zabrakło tylko nowych misji fabularnych, no ale trzeba pamiętać, że jest to tylko odświeżona wersja zeszłorocznej gry, a nie pełnoprawna kolejna część serii. Niemniej jednak, jeśli jakimś cudem nie graliście w Grand Theft Auto V na konsolach siódmej generacji, to nawet dobrze, ponieważ możecie przeżyć przygody trójki charyzmatycznych bohaterów w dużo lepszych warunkach, aniżeli zrobili to gracze rok temu. Lećcie do sklepu, może zostało jeszcze kilka sztuk, które czekają właśnie na Was. Myślę, że po tym co pokazało Rockstar za sprawą odświeżonej edycji GTA V, apetyty na kolejną część serii są ogromne.

Written By
More from Patryk

Battlefield Hardline w rozdzielczości 900p na PS4 i 720p na Xone

Firma Electronic Arts rozwiewa wszystkie wątpliwości dotyczące rozdzielczości w grze Battlefield Hardline....
Read More