Wiki gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra z gatunku RPG od studia CD Projekt RED. Tytuł został przygotowany z myślą o komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xbox One. Niniejszy tekst jest zbiorem informacji na temat gry.

Czekaliśmy na Wiedźmin 3: Dziki Gon i już jest na ostatniej prostej!
Czekaliśmy na Wiedźmin 3: Dziki Gon i już jest na ostatniej prostej!

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon (Witcher 3: Wild Hunt) to zwieńczenie wspaniałej trylogii RPG od studia CD Projekt RED. Gra jest napędzana przez silnik REDengine 3. Ten wspaniały projekt został stworzony na motywach popularnej w naszym kraju serii książek Andrzeja Sapkowskiego.

Trzecia odsłona cyklu jest równocześnie ostatnią, ale grający nie będą czuć się zagubieniu w meandrach historii gry, bowiem twórcy przygotowali ją tak, aby każdy nowy gracz czuł się w miarę komfortowo. Każdy z graczy będzie mógł cię wcielić w niebezpiecznego Wiedźmina bez konieczności znania jego poprzednich przygód.

1. Historia gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie swoistym zwieńczeniem trylogii przygód Geralta z Rivii. Gracze nie powinni jednak obawiać się o konieczność znania poprzednich dokonań głównego bohatera. CD Projekt RED przygotowali klasyczny prolog z samouczkiem, który w szybki i łatwy sposób wprowadzi zainteresowanych w świat gry.

Fabuła gry rozpoczyna się w pół roku po wydarzeniach z Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Geralt odzyskuje pamięć i zamierza odnaleźć bliskie sobie osoby – młodą wiedźminkę Ciri oraz czarodziejki Yennefer. Oczywiście jego plany krzyżują jednak aktualne wydarzenia w świecie gry, gdzie Północne Królestwa pogrążone są w konflikcie i stoją pod groźbą kolejnej inwazji Nilfgaardu.

Geralt z rivii

Oczywiście twórcy z CD Projekt RED nie zapomnieli również o wątku Dzikego Gonu, czyli widma jeźdźców, które przyczyniło się do złej kondycji Geralta. W ostatniej odsłonie serii główny bohater ma się z nimi rozprawić.

Natomiast jeżeli mowa o zadaniach dodatkowych, to autorzy gry przygotowali tutaj dla graczy mnóstwo atrakcji. Gameplay ma być bogaty we wszelakiego rodzaju aktywności poboczne. Tytuł pozwoli graczowi na rozegranie kilkudziesięciu dodatkowych zadań od pobocznych bohaterów w świecie gry. Od zwykłej obrony, bycia doręczycielem różnych przedmiotów, przez wypełnianie konkretnych zobowiązań względem innych osób, na polowaniach na potężne potwory kończąc. Geralt będzie miał pełne ręce roboty, a kraina w której się znajduje z pewnością będzie tajemnicza i wymagająca.

2. Walka w Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Twórcy z firmy CD Projekt RED przygotowali dynamiczny system walki znany chociażby z poprzedniej odsłony serii. Wiedźmin 3: Dziki Gon inspirował się nieco dokonaniami Rocksteady serii Batman: Arkham. Główny bohater korzysta teraz z większej liczby uskoków, uników i koziołków. Co jednak najważniejsze, w grze Geralt przestanie swobodnie biegać pomiędzy przeciwnikami, natomiast będzie mógł poruszać się podczas aktywnego bloku. Oczywiście w trakcie walki będzie można zażywać wszelakiego rodzaju mikstury lecznicze i wspomagające.

Autorzy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon przechwalają się, że zaangażowano specjalistów od sesji motion-capture, dzięki czemu Geralt w trakcie walki otrzyma aż 96 nowych animacji. To spowoduje, że będzie on jeszcze bardziej zaangażowany w starcia z kilkoma przeciwnikami, a sama walka też na tym skorzysta będąc o wiele bardziej efektowną.

witcher3 screens (3)

Gameplay w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon to nie tylko walka w zwarciu, ale również jazda konno. Geralt będzie mógł walczyć podczas jazdy konno, co również ma zostać świetnie zrealizowane. Koń daje przewagę na polu walki, będzie można walczyć mieczem, jak również za pomocą znaków Aard i Igni.

Natomiast jeżeli mowa o walce na dystans, to w grze pojawi się również broń strzelecka. Geralt będzie mógł posługiwać się kuszą do ranienia latających wrogów. Warto w tym miejscu podkreślić, że do kuszy będzie można załadować różnego rodzaju amunicję oraz otrzyma ona dedykowane umiejętności w drzewku rozwoju bohatera.

3. Świat gry.

Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie grą wideo z w pełni otwartym światem. Tytuł reprezentuje subgatunek sandboksów, czyli to od gracza zależy, w którym kierunku się uda i czy skoncentruje się na wątku głównym, bądź też zadaniach pobocznych. Gra CD Projekt RED w tym przypadku inspiruje się dokonaniami The Elder Scrolls V: Skyrim. W grze główną lokacją będą ”Ziemie Niczyje”. Jest to ogromny obszar wzdłuż wybrzeża, który został spustoszony przez konflikt Cesarstwa z Północnymi Królestwami. To tutaj znajdują się dwie duże miejscowości – Novigard oraz Oxenfurt.

Dodatkowo twórcy gry pozwolą graczom na żeglugę. Kolejną lokacją będzie tak zwane Skellige, które składać się będzie z kilkunastu mniejszych wysp formując wielki archipelag. Gracz będzie mógł w dowolny sposób żeglować pomiędzy wysepkami, a wciągu tej czynności może zostać zaatakowany przez niebezpieczne stwory morskie. Walka na pokładzie łodzi będzie wyglądała nieco inaczej, ale równie efektownie, co na lądzie.

Świat gry Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie przesiąknięty wszelakimi zadaniami pobocznymi, ale również ukrytymi lokacjami, których nie sposób poznać w trakcie wypełniania głównego wątku. CD Projekt RED polecają zwiedzanie tej obszernej krainy, która skrywa mnóstwo sekretów, ukrytych miejsc oraz jaskiń.

wiedzmin 3

4. System magii oraz rozwój postaci

Magia w zwieńczeniu trylogii Geralta wygląda nieco inaczej, niż w konkurencyjnych tytułach. Autorzy gry udostępniają kilka Znaków, dzięki którym możemy wspomagać się w walce z przeciwnikami. Należą do nich:

 • Igni, typowy ognisty podmuch,
 • Aard, czyli telekinetyczne pchnięcie,
 • Yyrden, typowa magiczna pułapka na wrogów.

Ciekawostką jest fakt, że od teraz każda z tych umiejętności będzie mogła zostać rozbita na dwa elementy. Dla przykładu, z Igni można korzystać w klasyczny sposób, bądź jako otaczający Geralta płomienny krąg. Zabieg ten ma zwiększyć możliwości naszego bohatera oraz urozmaicić zabawę, o większych możliwościach taktycznych nie wspominając.

Witcher-3 screen_pk

Rozwój postaci jest klasyczny dla tego typu produkcji. W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon mamy sztywno przypisanego bohatera, a więc nie będzie można przygotować sobie własnego herosa. To jednak wpłynie pozytywnie na narrację oraz podkreślenie charakteru Geralta. Główny bohater będzie mógł rozwijać się w trzech kierunkach:

 • Szermierka
 • Magia (Znaki)
 • Alchemia

CD Projekt RED przygotowało system podobny do tego z gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, gdzie rozwijamy konkretne umiejętności za pomocą punktów zdobywanych podczas walki. Sukcesywnie będziemy dodawali kolejne punkty w odpowiednie umiejętności, ale poziom Geralta zależeć będzie również od jego ekwipunku.


5. Przeciwnicy w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Producenci gry przygotowali dla grających około 75 modeli przeciwników i potworów. Wiedźmin jest tym, który ma likwidować bestie atakujące niewinnych mieszkańców tej krainy, toteż bardzo często wiadomość o potworach otrzyma właśnie od nich. Niektóre z nich będą łatwe do wytropienia i pokonanie, ale trafią się również takie, o których Gearlt będzie musiał wyszukać większą liczbę informacji. Graczowi przyjdzie wsłuchiwać się w rozmowy w karczmach, prowadzić dialogi ze świadkami ich obecności oraz czytać książki.

Ciekawostką jest fakt, że w Dzikim Gonie główny bohater otrzyma możliwość tropienia przeciwników (specjalny tryb widzenia). Geralt będzie musiał szukać śladów potworów, próbować znajdywać ich legowiska oraz ostatecznie z nimi walczyć. Fajnie zrealizowano to, że wiele z potworów będzie dostępnych tylko w konkretnej porze dniach (np. w nocy).

the-witcher-3-wild-hunt 3_pk

6. Pozostałe ciekawostki na temat gry.

 • System walki w Wiedźmin 3: Dziki Gon jest podobny do tego z serii Dark Souls – szybki, responsywny
 • Andrzej Sapkowski tylko częściowo miał wpływ na produkcję gry
 • Lżejsze meble oraz przedmioty będzie można przesuwać
 • Tatuaże z Wiedźmin 2: Zabójcy Królów będą mogły być przeniesione do ”trójki”
 • Gra będzie podzielona na akty, choć sami gracze tego nie odczują (zabieg uporządkowujący fabułę)
 • Będzie można zmieniać ustawienia kamery
 • Grafika ma pozostać na podobnym poziomie, ale zmieni się rozdzielczość na wybranych platformach
 • Nie tylko broda Geralta ulegnie zmianie, ale również jego fryzura
 • Pływając łodzią będziemy atakowani przez wszelakie morskie stworzenia
 • W określonych momentach gry będzie można dowolnie przełączać się pomiędzy Ciri a Geraltem
 • Rozgrywka może potrwać nawet 200 godzin

the-witcher-3-wild-hunt 6_pk

7. Wersje gry i wymagania sprzętowe.

Wiedźmin 3: Dziki Gon pojawi się na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xbox One. Gra jest produkowana od dłuższego czasu właśnie z myślą o nowej generacji konsol i mocniejszych komputerach. CD Projekt RED przygotowali grę w oparciu o REDengine najnowsze generacji, zatem i wymagania odnośnie tej produkcji są całkiem konkretne.

Wymagania rekomendowane:

 • Intel CPU Core i7 3770 3.4 GHz / AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
 • Nvidia GPU GeForce GTX 770 / AMD GPU Radeon R9 290
 • RAM 8GB
 • OS 64-bit Windows 7 lub 64-bit Windows 8 (8.1)
 • Direct X 11
 • HDD 40 GB

Wymagania minimalne:

 • Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz / AMD CPU Phenom II X4 940
 • Nvidia GPU GeForce GTX 660 / AMD GPU Radeon HD 7870
 • RAM 6GB
 • OS 64-bit Windows 7 lub 64-bit Windows 8 (8.1)
 • Direct X 11
 • HDD 40 GB

W przypadku wersji konsolowych uzyskano rozdzielczość 1080p na konsoli PlayStation 4 oraz 900p na Xbox One. CD Projekt RED podkreślają, że rozdzielczość nie jest na tyle ważna, aby tylko na tym elemencie się koncentrować. Tytuł ma wyglądać świetnie na wszystkich dostępnych platformach, tak też został zoptymalizowany.

wiedźmin dls

Wydania specjalne gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

CD Projekt RED oczywiście zadbali również o specjalne wydanie swojej superprodukcji. Tytuł będzie rozprowadzany również w Edycji Kolekcjonerskiej dostępnej na konsolach PlayStation 4, Xbox One oraz komputerach osobistych.

Gadżety wchodzące w skład edycji kolekcjonerskiej gry:
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Kolekcjonerski Artbook
 • Gwint – talia 150 kart zawierające cztery różne frakcje: Cesarstwo Nilfgaardu, Królestwa Północne, Scoia’tael oraz potwory z Ziemi Niczyjej
 • Figurka Geralta walczącego z Gryfem
 • Oficjalna mapa świata gry
 • Kolekcjonerski medalion
 • Kompendium wiedzy o świecie gry
 • Oficjalne naklejki

Edycja Kolekcjonerska jest dostępna w cenie 349, 99 zł. na komputery osobiste. Wersja na Xbox One oraz PlayStation 4 to koszt rzędu 419, 99 złotych. Wiedźmin 3: Dziki Gon trafi na rynek 19 maja na PlayStation 4, Xbox One oraz komputery osobiste.

wiedźmin 3 kolekcjonerska

Interesujące linki:

 

 

Written By
More from Patryk

Gry Xbox do 75% taniej z Deals with Gold

Firma Microsoft przygotowało kolejną ofertę Deals with Gold. Dla grających na Xbox...
Read More