Wiki gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain jest najnowszą częścią sztandarowej serii gier firmy Konami. Tytuł pojawi się na komputerach osobistych oraz na konsolach starej i nowej generacji.

Wiki gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to zbiór najważniejszych informacji na temat produkcji studia Kojima Productions. Gatunkowo jest to gra akcji z elementami skradania.

  1. Informacje ogólne

Za piątą odsłonę Metal Gear odpowiada studio Kojima Productions, pod bezpośrednim przewodnictwem Hideo Kojimy – ojca całej serii. Poprzednie części gry przez wiele lat zdobywały rzesze fanów – każda była uznana za jedną z najlepszych gier w czasie gdy zostawały wydawane. Co ciekawe pierwsza z nich debiutowała już w 1987 roku.

„The Phantom Pain”, które stoi przy tytule oznacza dosłownie ból w amputowanej części ciała. W związku z utratą kończyny, główny bohater posiada zaawansowaną protezę ręki. W grę będzie można zagrać na konsolach starej i nowej generacji, a także na komputerach osobistych. Premiera przypada na 1 września 2015 roku.

  1. Fabuła

Głównym bohaterem piątej części serii jest Punished Snake, znany doskonale weteranom Metal Geara. O tym czego możemy się spodziewać, mieliśmy okazje dowiedzieć się w płatnym demie. Ground Zeroes, bo taki podtytuł nosiło, w związku z opłatą wywołało wiele kontrowersji. Warto jednak zaznaczyć, że wspomniana wersja demonstracyjna pełni funkcję prologu.

Akcja The Phantom Pain rozgrywa się 9 lat po wydarzeniach ze wspomnianego Ground Zeroes. Główny bohater bez ręki wybudza się ze śpiączki. Okazuje się, że obudził się w porę i musi jak najszybciej opuścić szpital. Pomaga mu zamaskowana postać o imieniu Ishmael. Nasz protagonista udaje się do Afganistanu, by dokonać zemsty. Ciekawostką może okazać się fakt, że podczas gry będziemy obserwować przemianę Big Bossa w negatywnego bohatera.

  1. Rozgrywka

Twórcy postanowili zaryzykować i po raz pierwszy w serii otrzymamy otwarty świat podczas rozgrywki. Wiązać się z tym będzie wiele interesujących dla graczy rozwiązań. Konami oferuje nam dowolne podejście do questów. Sami będziemy podejmować decyzje jakimi metodami i przede wszystkim w jakiej kolejności będziemy wykonywać zadania. Skoro jest sandbox to nie obejdzie się bez środków transportu, których otrzymamy kilka różnych. Przykładem są chociażby jeep i koń. W podejściu Kojima Productions widać odświeżone podejście do rozgrywki, cechuje ją rozmach, a sama produkcja ma wystarczyć nam na co najmniej 20 godzin.

Głównym założeniem podczas rozgrywki jest realizowanie celów misji bez zwracania na siebie uwagi. Otwarty świat daję większe możliwości, więc to z czym mieliśmy do czynienia w poprzednich częściach odchodzi w odstawkę. Otrzymujemy takie elementy jak możliwość zmiany pory dnia czy wspinaczka.

metal gear solid 5 gamescom (9)

Ciekawym może się wydawać system sztucznej inteligencji, który reaguje na styl naszej gry. Jeżeli będziemy likwidować wrogów strzałami w głowę, z czasem kolejni przeciwnicy będą nosić hełmy. Będziemy musieli głowić się nad nowymi taktycznymi rozwiązaniami dla danej misji. Warto zaznaczyć, że trzeba będzie przeprowadzać rozeznanie tereny na własną rękę, cele nie będą z góry oznaczone na naszym radarze, dopóki sami tego nie zrobimy.

Twórcy zapowiedzieli bogaty ekwipunek, rozmaite bronie, przede wszystkim pistolety. Dodatkowo pojawi się możliwość skorzystania z pomocy kompanów. Do wyboru dostaniemy atrakcyjna kobietę-snajper oraz wytresowanego wilka. W grze pojawia się sporo kiczowatego japońskiego humoru, dostajemy możliwość zwabiania wrogów pod osłoną kartonu, na którym narysowana jest roznegliżowana kobieta.

  1. Tryb Multiplayer

Oprócz kampanii dla jednego gracza, w Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain znajduje się także komponent multiplayer nazwany Metal Gear Online. Drużynowe infiltrowanie baz, oparte na skradaniu, może wywoływać emocje podczas drużynowej rozgrywki.

Dodatkowo twórcy przewidzieli możliwość modyfikowania wyglądu bohaterów. Natomiast rozgrywka w multiplayerze opiera się na podobnych mechanizmach, co w singlu, z tym wyjątkiem, że lokacje są dużo mniejsze, a zabawa jest nastawiona przede wszystkim na współprace pomiędzy członkami ekipy.

Ciekawostką jest większa liczba graczy w sieci na konsolach nowej generacji i PC od maksymalnej ilości na starej generacji.

  1. Oprawa graficzna

Warto zaznaczyć, że Kojima Productions wykorzystało autorski silnik – FOX Engine . Jego możliwości możemy podziwiać w najnowszej odsłonie serii Pro Evolution Soccer. Mogą zadowolić nas starannie przygotowane lokacje, co w połączeniu z krajobrazem z Afganistanu potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Dodatkowym atutem silnika jest możliwość generowanie realistycznej oprawy graficznej oraz zaawansowane możliwości odwzorowania fizyki.

  1. Edycja kolekcjonerska

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain – Edycja Kolekcjonerska zawiera następujące elementy:

-gra Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

-Replika ramienia bionicznego Snake’a w skali 1:2

-Ekskluzywne opakowanie dla wydania kolekcjonerskiego

-Oryginalny steelbook

-Płyta Blu-Ray z dokumentem o kulisach powstawania gry oraz zwiastunami

-Mapa

-Dodatkowa zawartość w grze:

-Pakiet broni: 4 sztuki broni i 4 osobiste tarcze balistyczne

-Pakiet kartonów z 3 pudłami

-Pakiet kostiumów Snake’a: 4 mundury maskujące

-Symbol „Venom Snake” do personalizacji

-Elementy Metal Gear Online: hełm Metal Gear Rex, złoty AM MRS-4, złoty WU S.PISTOL

-Doładowanie PD Metal Gear Online

W skład wymienionej wyżej dodatkowej zawartości wchodzą wszystkie DLC z Day One Edition.

[Autor – Piotrek] [interaction id=”55bf51b5a52231f6077ea2f4″]
Written By
More from Piotr Parchan

Nowa oferta PlayStation Store – Far Cry 4 i wiele innych w ciekawej cenie

  PlayStation Store to wirtualny sklep online dla posiadaczy konsol PlayStation. Od...
Read More