Wiki gry Bloodborne

Bloodborne to gra na konsolę PlayStation 4. Tytuł został stworzony przez firmę From Software, autorów takich gier jak Dark Soul czy Dark Souls 2.

bloodborne banner 2

Niniejszy tekst jest zbiorem informacji na temat gry Bloodborne. Wiki gry Bloodborne zawiera informacje dotyczące fabuły, mechaniki oraz poradnik. Informacje w wiki gry będą aktualizowane na bieżąco w momencie aktualizacji gry i premier dodatków DLC.

Gra Bloodborne jest wysokiej jakości RPG akcji od twórców serii Dark Souls. Tytuł pierwotnie został ujawniony w trakcie targów elektronicznej rozrywki E3 2014. From Software zastosowali podobną mechanikę zabawy, ale zdecydowali się wprowadzić zupełnie nową stylistykę – wiktoriańską, mroczną i brutalną. Europejska premiera gry na konsoli PlayStation 4 odbyła się 25 marca 2015 roku.

1. Historia gry.

Akcja gry Bloodborne rozgrywa się w fikcyjnym mieście Yharnam, które stylizowane jest w klimacie wiktoriańskim. Yharnam jest miejscem, gdzie przybywają wszyscy cierpiący ludzie zaznać ukojenia w swoim bólach. Na miejscu można skorzystać z potężnego lekarstwa, które potrafi wyleczyć niemalże wszystkie dolegliwości. Yhrnam jest więc bardzo często odwiedzanym miastem, które dzieli się na kilka mniejszych lokacji, do których należą:

 • Cathedral District – dzielnica zamieszkiwana przez zamożnych mieszkańców;
 • Forbidden Forest – mroczny i niebezpieczny las;
 • Oldtown – opuszczona i nadgryziona zębem czasu dzielnica
 • Hemwick Cemetery District – lokalny cmentarz.

Główny bohater gry jest jedną z tych postaci, która przybywa do Yharnam właśnie w celu uzdrowienia. Na miejscu przeżywa nieciekawy epizod z tajemniczą postacią, która odmienia jego życie – dokonuje transfuzji krwi. Po przebudzeniu nic nie wygląda tak, jak powinno, miasto jest opuszczone, zniszczone, ocalali postradali zmysły, poukrywali się, a po ulicach krążą przerażające stwory.

bloodborne gameplay 2_pk

Gracz może wcielić się również w kilka klas postaci, tym niemniej wciela się w odgórnie przypisanego bohatera. Do klas postaci przynależą:

 • Standard, czyli typowy uniwersalny wojownik
 • Agile, bardzo zwinny wojownik używający Twinblades oraz pistoletu
 • Sword & heavy attack, który dzierży w dłoniach wielki topór i wspiera się pistoletem
 • Heavy, czyli klasyczny ciężkozbrojny wojownik

2. Rozgrywka.

Gra Bloodborne idzie śladem serii Dark Souls, czyli jest trudna i wymagająca. Tytuł jest typowym RPG z trzecioosobowej perspektywy. Produkcja koncentruje się głównie na dynamicznej walce, ale również koncentracji oraz niezwykłej cierpliwości. Gra w odróżnieniu od serii Dark Souls stawia bardziej na akcję i większą ilość starć.

W przypadku walki gracz do wyboru ma kilka rodzajów broni. Przede wszystkim może korzystać z Saw Cleaver, czyli lekkiej piły, młota Kirkhammer, klasycznego bicza czy topora. Co ciekawe, w Bloodborne wprowadzona została broń palna, ale pistolet raczej służy jako narzędzie rozpraszające przeciwników, a nie doraźną metodę na ich eliminację.

Bloodborne-screenshot_pk (15)

Dodatkowo w grze można wykorzystywać również tarcze, choć na późniejszym etapie rozgrywki. Działają one w podobny sposób co w serii Dark Souls, pamiętajcie jednak, że na stałe nie ukryjecie się za nimi przed przeciwnikami. W przypadku tarcz trzeba stosować inną taktykę rozgrywki, bowiem w defensywie łatwo możemy zostać otoczeni.

Warto również wspomnieć o elementach dodatkowych, jak chociażby bomby, koktajle Molotova oraz wszelakiego rodzaju mikstury lecznicze i wspomagające bohatera.

3. Przeciwnicy i bestie.

W świecie gry Bloodborne występuje mnóstwo przerażających przeciwników. Każdy z nich dysponuje innymi atakami i należy wybierać inną taktykę do walki z nimi. Grając w Bloodborne na PlayStation 4 powinniście przygotować się na spotkanie z następującymi potworami:

 • Priest Gascoigne, czyli jeden z mniejszych bossów, który najpierw pomaga graczowi rozprawić się z innymi przeciwnikami, aby później zaatakować bohatera gry;
 • Thirsty Beast, czyli przerażający potwór z porozrywaną skórą zwisającą z jego sylwetki. Co ciekawe, potwór ten całkowicie wysysa z krew ze swoich ofiar;
 • Cleric Beast, czyli jeden z trudniejszych bossów w grze Bloodborne. Jest to stwór z częściowo odsłoniętą klatką piersiową, bardzo zwinny, silny i niebezpieczny;
 • Church Giants, czyli sporych rozmiarów postacie zaliczane do zwykłych przeciwników;
 • Beast Hunting Mob, czyli dopiero co zarażeni ludzie w świecie Bloodborne, którzy nie stanowią większej przeszkody na naszej drodze;
 • Lycanthropes (wilkołaki), klasyczne wilkołaki poruszające się w stadach;
 • Eye-ball Collecting Old Witch, czyli groźna wiedźma znajdująca się na cmentarzu.

bloodborne screens_pk (6)

4. Tryb wieloosobowy (multiplayer)

From Software przygotowało Bloodborne głównie z myślą o kampanii jednoosobowej, ale tytuł pozwala również bawić się z innymi osobami. Gra posiada tryb multiplayer w zasadach podobny do tego z serii Dark Souls. Gracz może grać w trybie współpracy oraz klasycznych najazdach.

Kooperacja uzależniona jest od chęci graczy. Jeżeli ktoś zdecyduje się grać z innymi, to powinien skorzystać z przedmiotu Lulling Bell, którym poprosi o pomoc innych grających. Wspólna zabawa świetnie sprawdza się podczas walki z silniejszymi przeciwnikami i bossami, wspólnie gracze są wstanie efektywniej stawić czoła bestiom. Co ciekawe, From Software przygotowali również specjalny system dla zaprzyjaźnionych graczy, którzy mogą ograniczyć dostęp do wspólnej zabawy hasłem (system Watchword). Gracze ustalają wspólne hasło i mogą grać tylko wspólnie.

Najazdy na światy innych graczy odbywają się na podobnej zasadzie. Jeżeli ktoś chce powalczyć z innymi graczami musi wykorzystać przedmiot Ominous Ringing Bell.

bloodborne_wallpaper_pk

5. Chalice Dungeons.

Warto w przypadku Bloodborne wspomnieć również o podziemiach miasta Yharnam. Chalice Dungeons różnią się od innych lokacji tym, że zostają generowane w sposób losowy. Podczas rozgrywki gracze zbierają specjalne przedmioty, dzięki którym mogą wykonać specjalny rytuał otwierający przejście do specjalnie wygenerowanego świata (podziemi). W ten oto sposób gracz nigdy nie jest pewny, w jakie miejsce tak naprawdę trafi.

Co więcej, system PlayStation Network pozwala łączyć się z internetem i dzielić się swoimi podziemiami z innymi graczami. Wszystko może się zmieniać, od ścian, konstrukcji losów, wyglądu, przez przeciwników na bossach kończąc. Warto spróbować i powracać co jakiś czas.

bloodborne screens_pk (7)

6. Wydania gry.

Bloodborne jak inne gry na rynku otrzymało również specjalne edycji kolekcjonerskie. Na rynku dostępne są dwa zestawy na konsolę PlayStation 4 godne Waszego zainteresowania.

Edycja kolekcjonerska Bloodborne- cena: około 339 zł (79.99 euro)
 • Gra
 • Steelbook
 • Artbook zawierający grafiki koncepcyjne
 • Kod umożliwiający pobranie ścieżki dźwiękowej

bloodborne coll

Bloodborne- Edycja z Koszmaru- cena: około 499 zł (119.99 euro)
 • Gra
 • Steelbook
 • Artbook zawierający grafiki koncepcyjne
 • Kod umożliwiający pobranie ścieżki dźwiękowej
 • Gotycki notes
 • Pióro z atramentem w specjalnym opakowaniu
 • Specjalny dzwonek
 • Skórkę dla posłańców
 • Wyjątkowe pudełko przypominające książki

bloodborne coll2

7. Przydatne linki:


 

 

Written By
More from Patryk

Finał przygód Argusa z Astory – nowy film od społeczności fanów Dark Souls

Dark Souls II trafiło kilka dni temu do oficjalnej sprzedaży. Gra zebrała...
Read More