Rok obecności PlayStation 4 oraz Xbox One na rynku- podsumowanie

PlayStation 4 oraz Xbox One są już od roku na rynku. Warto jest więc podsumować obecność tych dwóch konsol tak przez pryzmat gier, jak również usług internetowych.

Aktualnie Xbox One oraz PlayStation 4 to najnowsze konsole stacjonarne, które rywalizują między, dzięki czemu rozwijają całą branżę gier wideo.
Aktualnie Xbox One oraz PlayStation 4 to najnowsze konsole stacjonarne, które rywalizują między, dzięki czemu rozwijają całą branżę gier wideo.

Rok temu na rynku pojawiły się konsole nowej generacji – PlayStation 4 oraz Xbox One. Gracze bardzo długo czekali na ten moment, bowiem wysłużone PlayStation 3 oraz Xbox 360 miały już swoje najlepsze lata za sobą. Twórcy nowych sprzętów obiecywali przede wszystkim nową jakość rozgrywki – oprawę graficzną, możliwości programowania, świeże sposoby prezentowania rozgrywki oraz większą moc obliczeniową konsol.

Od tamtego momentu minął już rok, warto jest w tym miejscu nieco podsumować obecność obu platform w oficjalnej sprzedaży. PlayStation 4 oraz Xbox One nie ustrzegły się błędów, ale przede wszystkim nie były, choć to się powoli zmienia, w stanie zaoferować wygłodniałym graczom konkretnych gier ekskluzywnych.

Które pudło wybraliście tym razem?
Które pudło wybraliście tym razem?
PlayStation 4, czyli 4ThePlayers!

Sony odwaliło kawał dobrej roboty przygotowując swoją konsolę, ale 29 listopada 2013 nadszarpnęło sobie reputacje nieudolnym udostępnianiem konsoli w sklepach elektronicznych na terenie naszego kraju. Można to jednak zrozumieć, bowiem zainteresowanie debiutem PlayStation 4 było tak ogromne, że mogło autentycznie przerosnąć oczekiwania rodzimego oddziału PlayStation.

Jeżeli już ktoś zdołał zakupić swój egzemplarz konsoli, to z pewnością był zadowolony z jego jakości wykonania. Potencjalni klienci otrzymali zatem stylowy, zgrabny i świetnie zaprojektowany sprzęt, który znakomicie uzupełniał domowe ognisko. PlayStation 4 już od pierwszych dni mogło posłużyć jako domowe centrum rozgrywki – pozwalało na dostęp do internetu, mediów (Blu-Ray) oraz gry wideo.

W pierwszym okresie japońska konsola otrzymała trzy całkiem ciekawe pozycje z różnych gatunków. Ekipa ze studia Guerilla Games przygotowała wyśmienicie wyglądające Killzone: Shadow Fall, do wyboru był jeszcze sympatyczny Knack (nie tylko dla młodszych graczy) oraz Resogun. Oczywiście na rynku dostępne były również gry innych producentów w postaci pięknie wyglądającego Battlefield 4 czy też Assassin’s Creed IV: Black Flag. W późniejszym okresie odświeżono ponadto rewelacyjne Tomb Raider oraz udostępniono The Last of Us: Remastered. Zatem było w co grać, a będzie jeszcze lepiej.

Top 5 ocenianych gier na PlayStation 4 (Metacritic):

 1. Grand Theft Auto V
 2. Dragon Age: Inkwizycja
 3. Tales From Borderlands – Episode One
 4. Minecraft
 5. The Binding of Isaac: Rebirth
 6. Geometry Wars 3: Dimensions
 7. Far Cry 4
 8. ZEN Pinball 2: South Park: Super Sweet Pinball
 9. Middle-earth: Shadow of Mordor
 10. The Unfinished Swan
Grand Theft Auto V w wersji FPP? Dlaczego nie!
Grand Theft Auto V w wersji FPP? Dlaczego nie!
Xbox One – czyli jeden wita wszystkich!

Microsoft pojawił się ze swoją nową konsolą na naszym rynku dopiero po pewnym czasie. Początkowo miało być to domowe centrum rozrywki wyposażone w świetny gadżet w postaci Kinect 2.0. Szybko się jednak z takiej polityki wycofano, firma zdecydowała się sprzedawać samą konsolę, bez odgórnie przypisanego do niej wspomnianego gadżetu. Producent konsoli potrzebował o wiele więcej czasu, aby zdobyć ponownie zaufanie graczy i przebić się ze swoją konsolą na rynku. Na dzień dzisiejszy, po roku od premiery i kilku miesiącach do debiutu na naszym rynku, wydaje się, że Xbox One rozwija skrzydła.

Warto jednak nadmienić, że konsola z Redmond zaliczyła jedną, ale dobitną, porażkę. Mowa tutaj o premierze w Japonii, gdzie sprzęt Microsoftu od wielu lat ma olbrzymie problemy z przebiciem się do klienta.

Microsoft wprowadził na rynek Kinecta wraz z premierą Xbox One. W późniejszym okresie firma wycofała się z tego pomysłu i sprzedawano konsole również bez tego gadżetu.
Microsoft wprowadził na rynek Kinecta wraz z premierą Xbox One. W późniejszym okresie firma wycofała się z tego pomysłu i sprzedawano konsole również bez tego gadżetu.

Amerykańska firma od samego początku nie robiła sobie wielkich nadziei na wielkie zainteresowanie Xbox One w kraju samurajów. Jednakowoż wynik 23 562 egzemplarzy (info. magazynu Famitsu) należy traktować jako marketingową wpadkę. Co ciekawe, o wiele słabsze technologicznie Nintendo Wii U w pierwszym tygodniu po swojej premierze zdołało rozejść się w ilości 308 000 egzemplarzy.

Konsola generalnie miała więcej do zaoferowania w kwestii gier ekskluzywnych, tak w początkowych miesiącach, jak również teraz. Warto wymienić tutaj rewelacyjne gry wyścigowe w postaci Forza Motorsport 5 oraz Forza Horizon 2. Turn 10 stanęli na wysokości zadania i oddali w ręce graczy wybitnie przygotowane, długie i wymagające gry wyścigowe. Gatunek wyścigów to jednak nie wszystko, co Xbox One ma nam do zaoferowania, bowiem na rynku pojawiły się takie tytuły ekskluzywne jak Dead Rising 3, Rise: Son of Rome, a ostatnio świetne Sunset Overdrive oraz kolekcja Halo: The Master Chief Collection.

Warto również nadmienić, że przyszłość konsoli Microsoftu to świetne gry. Zapowiedziano wielkie Rise of the Tomb Raider, które ma być czasowym tytułem na wyłączność Microsoftu. Lara Croft to nie wszystko, bowiem rzesze graczy czekają na Halo 5: Guardians, które również pojawi się tradycyjnie tylko i wyłącznie na konsoli z Redmond. W planach są oczywiście takie tytuły ekskluzywne jak kolejna odsłona Gears of War, o której na dzień dzisiejszy wiemy niewiele.

Top 5 gier ocenianych na Xbox One (Metacritic):

 1. FIFA 14
 2. Minecraft: Xbox One Edition
 3. Diablo III: Ultimate Evil Edition
 4. NBA 2k14
 5. Forza Horizon 2
 6. Titanfall
 7. Tomb Raider: Definitive Edition
 8. Metro: Redux
 9. FIFA 15
 10. Child of Light

Written By
More from Patryk

David Belle, twórca parkouru, udzielał się przy tworzeniu Dying Light

Twórcy gry Dying Light ściśle współpracowali z Davidem Balle, jedną z legend...
Read More