Resident Evil HD – recenzja

Firma Capcom zdecydowała się wypuścić na rynek kolejną wersję swojej legendarnej gry Resident Evil HD Remaster. Tytuł dostępny jest na PlayStation 4, Xbox One, PC, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Zachwyca jak niegdyś.

Resident Evil to marka, która pojawiła się na wielu platformach i przez lata była uważana za najlepszy survival horror w branży.
Resident Evil to marka, która pojawiła się na wielu platformach i przez lata była uważana za najlepszy survival horror w branży.

Szczerze powiedziawszy, to Resident Evil jest marką, do której najchętniej wracam w wolnym czasie. Gra przełomowa w swoim gatunku i niezwykle grywalna, nawet po latach. Nigdy nie myślałem, że po rewelacyjnej edycji na Nintendo GameCube będzie mi dane zagrać w jeszcze lepsze Resident Evil. Okazuje się, że diament można po latach doszlifować, aby ponownie zauroczył nas efektownym błyskiem.

Wielu graczy z pewnością nie miała styczności z Resident Evil Remake, który wpierw pojawił się na GameCube, a później Nintendo Wii. W Polsce konsole Nintendo są mniej popularne od konsol Sony, toteż wielu z pewnością miało styczność z oryginalną odsłoną Resident Evil na PlayStation.

Miejscem akcji gry jest wielka posiadłość. Historia gry opowiada o śmiertelnym wirusie, który rozprzestrzenia się na terenie miasteczka Raccoon City. Władze posyłają do mrocznej posiadłości specjalny oddział wojskowy S.T.A.R.S celem zażegnania kryzysu. My, jako gracze, możemy się wcielić w postać dwójki jego członków – Jill Valentine oraz Chrisa Redfielda. Już na samym początku w menu gry gracz ma możliwość dokonania wyboru, który przekłada się głównie na uzbrojenie naszych bohaterów.

Odświeżona wersja wielkiego klasyka!
Odświeżona wersja wielkiego klasyka!

Resident Evil HD to podciągnięta do standardów dzisiejszych konsol wersja oryginału. Jako że nie każdy musiał mieć z nim styczność, Capcom przygotowało świetnie zoptymalizowaną wersję swojej kultowej historii w wersjach na nowożytne konsole stacjonarne oraz PC. Nie zamierzam wchodzić w szczegóły rozgrywki oraz historii Resident Evil HD, pragnę tylko uzmysłowić graczom, jak świetna porcja klasyki na nich czeka.

Twórcy zdecydowali się odrestaurować oprawę graficzną i podciągnąć ją do standardów Full HD, czyli przyjemnym dla oka 1080p oraz dźwiękiem przestrzennym. Różnic pomiędzy wersją współczesną a remake’iem na GameCube’a jest dużo. Szczególnie jeżeli mowa o kompleksowym przygotowaniu modeli postaci. Jill Valentine oraz Chris Redfield otrzymują nowe życie w najnowszej edycji tej kultowej gry. Ich sylwetki wyglądają o wiele lepiej, są bardziej wyraziste, zwierają więcej elementów, posiadają lepszą animację twarzy oraz ruchów. Co więcej, wprowadzono kilka znaczących, ale istotnych zmian do samego zachowania się bohaterów. Od teraz stan ich zdrowia możemy rozpoznać po ich zachowaniu, bowiem ciężko ranni będą poruszali się wolniej trzymając się za brzuch.

Oryginalne Resident Evil ma już niespełna dwadzieścia lat. Już w momencie premiery recenzenci zarzucali tej grze mnóstwo pomniejszych błędów. Jednym z nich było sterowanie, toporne i niemiłosiernie niewygodne, ale to dzięki niemu gra odniosła tak spektakularny sukces. To dlatego, że Resident Evil miało sztywno zawieszone kamery, a więc ujęcia, które nie pokazywały graczowi całości przestrzeni przed nim. Twórcy intencjonalnie ukrywali otoczenie przed graczem, aby zaskoczyć go, nie pozwolić przygotować się do walki, wyskoczyć z klasycznym dziś ”zombies z szafy”. To poczucie niepewności, ograniczonej percepcji oraz ciszy przyniosło niebywały sukces. W Resident Evil HD statyczne kamery zostają, ale otoczenie gry zostało rozbudowane przez dodatkowe elementy. Do gry wrzucono wycięte z oryginału lokacje, między innymi cmentarz, który nie załapał się do Resident Evil z roku 1996.

Resident Evil jeszcze nigdy, nie wyglądał tak dobrze!
Resident Evil jeszcze nigdy, nie wyglądał tak dobrze!

Dodatkowo gra otrzymuje wsparcie dla formatu 4:3, ale również alternatywę dla szerokopasmowego 16:9. Całość hula w 1080 i wysokiej animacji robiąc wielkie wrażenie. Ściany, podłogi, przedmioty, meble, to wszystko otrzymało zupełnie nową jakość. Na przedmiotach widać nowe warstwy, kolory, elementy. Ci którzy grali w oryginał, będą czuli się jak w domu. Nie sposób nie wspomnieć o jakości wykonanej oprawy muzycznej, która w Resident Evil HD została przygotowana w jakości 5.1. Shinji Mikami w latach swojej świetności potrafił przestraszyć, tak niepewnością, ale również mroczną i przerażającą muzyką. Niestety, nie ulepszono nic w kwestii drętwych dialogów. Capcom mogli nagrać kwestie na nowo, albo przynajmniej podciągnąć ich jakość do dzisiejszych standardów. Szkoda.

Podsumowując, Resident Evil HD to klasyka w czystej formie dla każdego. Gra nie jest łatwa, nie prowadzi nas za rączkę, wszystko musimy odkryć, otworzyć i przeżyć sami. Bardzo doceniam Resident Evil HD z jednego względu – jest to reedycja gry sprzed kilkunastu lat, która wprowadza do nieco sztampowej branży trochę sentymentu i starych, dobrych rozwiązań. Jeżeli więc wychowaliście się na grach z okresu pierwszego PlayStation, pamiętacie tamte mechanizmy i chcielibyście na chwilę tam wrócić, to absolutnie polecam Resident Evil HD. Reszta powinna się zainteresować, bowiem to klasyczna, wręcz legendarna gra survival horror w nowych szatach, która rozpoczęła gatunek, jaki znamy do dziś.

OCENA 8,5 / 10

+ OPRAWA GRAFICZNA

+ STARE, ALE JARE ROZWIĄZANIA

+ BOHATEROWIE

+ KLIMAT

+ MUZYKA

– DIALOGI

– BRAK WIĘKSZEJ ILOŚCI NOWOŚCI

Written By
More from Patryk

Need for Speed – nowy zwiastun ekranizacji gry już w sieci

Need for Speed, film na podstawie gry wyścigowej o tym samym tytule,...
Read More