Recenzja gry The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited to konsolowa edycja gry The Elder Scrolls Online na PlayStation 4 i Xbox One. Rozbudowane i ciekawe MMORPG nie tylko dla fanów Scrollsów.

The Elder Scrolls V: Skyrim było grą, która wykonała tytaniczną pracę dla branży gier wideo i odmieniła wizerunek gier RPG w otwartym świecie. Marka wypracowała nowe standardy i osiągnęła niebotyczną popularność wśród graczy. W prowincji Skyrim spędziliśmy setki godzin, ale teraz Bethesda inwestuje w rynek MMORPG udostępniając na PlayStation 4 i Xbox One (oryginał rok temu na PC) The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited.

Czy kultowa marka Scrollsów poradzi sobie w gatunku MMORPG?

the elder scrolls elf

The Elder Scrolls Online na rynku pojawiło się rok temu w wersji na blaszaki i zebrało mieszane oceny. Jedni docenili kunszt Bethesdy i Zenimax Online w prezentacji świata gry, inni krytykowali za słabszy wątek singleplayerowy, niż w poprzednich odsłonach cyklu. Gra zebrała oceny na poziomie 71 punktów (Metacritic), aby finalnie trafić na PlayStation 4 i Xbox One bez abonamentu, z mikropłatnościami i usprawnioną oprawą graficzną. Generalnie The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited to na konsolach, to to samo, co na oryginał na blaszakach, więc jeżeli graliście na PC, to poczujecie się, jak ”ryba w wodzie”.

Ale jeżeli tylko czekaliście cierpliwie na Tamriel Unlimited, to spieszę z wyjaśnieniami, czym tak naprawdę jest ten tytuł. Gra zabiera nas do ogromnego świata Tamriel. Producenci udostępnili prawdopodobnie największy rejon zmagań w historii serii. Na linii czasu historii The Elder Scrolls akcja tej gry rozgrywa się na 400 lat przed wydarzeniami z pierwszej odsłony serii i aż 1000 lat przed Skyrimem. Świat zmaga się z Molag Baalem, złym i brutalnym bogiem, który chce zniszczyć panujący ład. Daedryczny książę chce wydrzeć nieco świata Tamriel dla siebie i my, jak również miliony innych graczy, musimy mu w tym przeszkodzić.

the-elder-scrolls-online-screen-08

Na początku przywita nas rozbudowany kreator postaci, który pozwala zrobić fantazyjną postać. Możemy zmieniać wszystko – włosy, kolor skóry, blizny, tatuaże, mimikę twarzy, itp. Generalnie gracz może wcielić się w przedstawiciela trzech frakcji, dziewięciu raz i czterech klas postaci. Dużo i bardzo dobrze, bo TESO to rozbudowana gra MMORPG.

Po zaprojektowaniu bohatera ruszamy w bój i uwierzcie mi, w Tamriel Unlimited dzieje się naprawdę dużo. Od samego początku dostajemy dostęp do dziesiątek misji, wśród których są misje fabularne, poboczne, misje na zlecenie konkretnych gild i atrakcje wspólne z innymi graczami. The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited sprzyja eksploracji i podróżowaniu po tym ogromnym świecie. W każdym miejscu spotkamy specjalne znaki, które informują nas o dostępnych zadaniach. Często robimy je wspólnie z innymi, nawet nieświadomi, bowiem ktoś może wykonywać tę samą misję w tym samym momencie co my i nieświadomie nam pomaga.

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited_20150621121512

Eksploracja jest jednak naturalnie ograniczana przez samą grę. The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited to typowa gra MMORPG, a więc taka, w której ”zaliczamy” lokację po lokacji z wszystkimi jej questami i zadaniami. Wyście przed szereg nie ma sensu, bo poziom przeciwników będzie dla gracza zbyt wysoki. Fani klasycznego Skyrima mogą być trochę zawiedzeni, że od początku są blokowani, ale to gra MMORPG kładąca nacisk na współpracę i wspólne odkrywanie Tamriel.

Elementów wspólnego grania w Tamriel Unlimited jest bardzo dużo, ale nie zostały one stosownie wyeksponowane. Możemy dołączyć do czyjejś gildii, założyć swoją, poprosić o grę ”Party”, albo udać się na areny Player vs Player.

W tym miejscu należy zatem pochwalić Bethesdę za rozbuchany i zrealizowany z niesamowitym rozmachem tryb ”Siege”, czyli oblężenia. Jako gracze, najlepiej dobrze przygotowani i wytrenowani, trafiamy na ogromną lokację wśród dziesiątek innych śmiałków. Zadaniem naszym jest przetrwać i bronić wyznaczonych punktów na mapie (fortyfikacje, zamki). W pojedynkę niewiele tutaj znaczymy, ale w grupie kilkunastu jesteśmy w stanie stawić czoła napastnikom na linii frontu albo na murach zamków. To świetnie zrealizowana rozgrywka, która kładzie nacisk na współpracę, strategię i taktykę.

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited_20150621222639

Uważam że The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited pod tym względem nie ma sobie równych. Samemu się tutaj pogubimy i będziemy ”płynąć z głównym nurtem”, ale jeżeli zagramy wspólnie z kompanami, to z rozgrywki płynąć będzie niesamowita przyjemność. Taktyka bierze w łeb, gdy jesteś sam, ale wspólnie ”mury runą”.

Niezależnie od wybranej ścieżki musicie pamiętać, że bez zgranej ekipy trudno będzie Wam zaliczać kolejne instancje, pokonywać bossów czy ścierać się z innymi w trybie PvP.

Przed każdą walką trzeba przygotować odpowiednio swojego bohatera. Tutaj Bethesda przygotowała niezły system rozwoju bohatera, który w myśl ich teorii rozwija te umiejętności, z których aktualnie korzystamy. Pozwala to na niesłychaną dowolność, bo na polu bitwy można zobaczyć ciężkozbrojnego z różdżką, albo maga z wielkim mieczem. Co kto woli i to bez ograniczeń.

the-elder-scrolls-online-screen

Bethesda wprowadziła mnóstwo dodatkowych elementów, jak chociażby rozbudowany crafting w wielu kategoriach. Potrawy, boost upy, płatnerstwo, kowalstwo, zaklinanie magicznych przedmiotów. Wszystko to ma realne znaczenie na rozwój naszego bohatera i, co najważniejsze, zostało przyjemnie zrealizowane. Crafting wciąga i nie jest męczący, jak w innych grach MMORPG.

Walka to już inna sprawa, bo odbywa się ona w klasycznym dla tej serii schemacie. Możemy toczyć ją w perspektywie trzecioosobowej bądź pierwszoosobowej. Osobiście polecam TPP, bo więcej widać i szybciej reagujemy. Tamriel Unlimited nie pozwala na lockowanie celownika na celu, więc musimy walczyć ostrożnie i z precyzją. Fajny patent, ale dla wielu może być męczący i utrudniający zabawę.

the-elder-scrolls-online-screen-06

Celujemy za pośrednictwem analoga, czary przypisujemy pod konkretne przyciski funkcyjne. Specjalne czary wykonujemy jednocześnie wciskając górne przyciski (L1 i R1), ale wymaga to nabicia specjalnego staggera w walce. Zdolności możemy rozwijać i dowolnie umieszczać pod konkretnymi przyciskami. Sterowanie działa bardzo intuicyjnie i pod tym względem gra jest bardzo udana. Kamera potrafi nieco męczyć, bowiem ciągle musimy ją manualnie korygować, ale to kwestia wprawy.

Oczywiście jak w każdej grze MMORPG tak zwany ”End Game” nie kończy zabawy. Po osiągnięciu 50 poziomu doświadczenia możemy nadal bawić się w sieci, zaliczać instancje, kompletować uzbrojenie czy zdobywać rangi weteranów oraz Champions Points. Jest co robić, ale większość graczy w tym momencie wybiera się zazwyczaj na wielki areny, żeby cieszyć się niesamowitym rozmachem. Powtórzę się, bez zgranej ekipy nie ma to jednak sensu.

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited jest grą, która powiela błędy poprzednich odsłon Scrollsów. Nagminne i irytujące błędy, lewitujące postaci, zacinające się sylwetki bohaterów, znikający bohaterowie poboczni i dziesiątki innych wpadek technicznych. Uwielbiam Bethesdę, ale oni chyba nigdy nie nauczą się, że takie błędy grą AAA nie uchodzą.

the-elder-scrolls-online-screenshot-08

Jak zatem ocenić wspólne dzieło Bethesdy i Zenimax Online na konsolach PlayStation 4 i Xbox One? Jest to gra przeznaczona dla pasjonatów wspólnego grania, kooperacji i fanatyków The Elder Scrolls. Powtarzalne MMORPG, które wprowadza do gatunku swój ogromny i zrealizowany z ogromny rozmachem świat. Gra z pewnością dla grupki przyjaciół, a samotni gracze powinni już od samego początku poszukać sobie gildii bądź przyjaciół. Tamriel Unlimited jest pozbawione abonamentu, na bieżąco aktualizowane i bardzo ładne od strony graficznej. Nie jest bombą atomową w gatunku MMORPG, a The Elder Scrolls ”z przyjaciółmi”!

OCENA 8/10

+ OGROMNY ŚWIAT

+ NIESAMOWITY ROZMACH WALKI NA ARENACH

+ TRYB PLAYER VS PLAYER

+ INSTANCJE

+ NATURALNY UROK

+ CRAFTING

MASA BŁĘDÓW TECHNOLOGICZNYCH

DLA SAMOTNEGO GRACZA ZBYT TRUDNA

BRAK UROZMAICEŃ WZGLĘDEM WERSJI PC

 

<c/enter>
[interaction id=”556897501c915e9c5647a260″]

Written By
More from Patryk

Znamy datę premiery Resident Evil: Revelations 2

W sieci pojawiły się konkretne informacje na temat daty premiery Resident Evil:...
Read More