Recenzja gry RIDE

RIDE to gra wyścigowa studia Milestone, które od wielu lat udostępnia gry o tej tematyce na konsole stacjonarne oraz PC. Tym razem jest to ich autorski projekt, głównie z myślą o PlayStation 4 oraz Xbox One.

RIDE to szansa na bardzo ciekawą grę motoryzacyjną dla fanów motocykli!
RIDE to szansa na bardzo ciekawą grę motoryzacyjną dla fanów motocykli!

Motocykle to domena włoskiego studia Milestone, które od wielu lat zajmuje się grami o tej tematyce. W historii tego studia zapisały się takie marki jak MotoGP, MXGP, SBK czy też WRC. Wszystkie gry łączy wspólny mianownik – pełna licencja na samochody, motocykle, trasy, zawody oraz zawodników. Ride jest jednak zupełnie inną grą – pierwszą, w pełni autorską produkcją tego producenta. Gra czerpała inspirację z takich marek jak Gran Turismo, Forza Motorsport, ale również kultowego Tourist Trophy od Polyphony Digital. Jak ten tytuł poradził sobie w praktyce?

Pierwsze wrażenie robi stylistyczne menu, które pozwala poczuć się, niczym w typowej grze wyścigowej. Milestone dają nam możliwość wykreowania swojej postaci, dobrania cech wyglądu (twarz, włosy, oczy, usta, itp.), ale również gadżetów w postaci kasków, kombinezonów, kurtek, spodni. Zrobiło to na mnie pozytywne wrażenie i bardzo dużo czasu spędzałem w garażu podczas zabawy.

RIDE_20150328131027

RIDE oferuje podstawowe tryby zabawy, jak chociażby single race, time trial, tryb multiplayer, ale głównym daniem jest przede wszystkim tryb Kariery (Mistrzostw). To tutaj kupujemy swój pierwszy motocykl i zaczynamy wspinać się po drabince zawodników na sam szczyt. Zawodów jest rzeczywiście sporo, czasem wręcz można się pogubić, w ilości dostępnych konkurencji. Gracz może zapisywać się do konkretnych zawodów, wręcz klasycznych dla innych gier wyścigowych – zawody z ograniczeniem pojemności silnika, historycznych, nakedów, motocykli średniej klasy, motocykli sportowych, motocykli firmowych, itp. Milestone stanęli na wysokości zadania i udostępnili dłuższy tytuł.

Fajne jest to, że w RIDE każda seria zawodów rozbita jest niejako na konkretne konkurencje. Za każdym razem mamy dostęp do katalogu zawodów, gdzie rozgrywamy klasyczne wyścigi, time trial, wyprzedzanie się na czas, wyprzedzanie jak największej liczby przeciwników. Fajnie zrealizowane, choć oczywiście nie ma tutaj niczego, czego nie widziałem w Forza Motorsport czy Gran Turismo.

RIDE_20150328134044

Przebieg rozgrywki (czytaj – kariery), jest dosyć standardowy. Za każdy wyścig wpadają nam punkty oraz wirtualna kasa. Punkty reputacji windują naszego zawodnika w liczącej kilkaset nazwisk klasyfikacji. Im wyżej pniemy się w hierarchii, tym lepsze pojazdy możemy kupować, ale i w trudniejszych (lepiej opłacanych) zawodach możemy brać udział. Standardowe rozwiązanie znane z innych ”opasłych” grach wyścigowych.

Niebywałą zaletą RIDE jest zasobnik motocykli, czyli wszystkich dwukołowców, które możemy zakupić. Pod tym względem Milestone nie ma konkurencji, bowiem udostępniono około 100 pojazdów z wielu klas – nakedy, sportowe, supersportowe, lekkie, historyczne. Można by napisać – do wyboru, do koloru, ale jest coś w tym stwierdzeniu, bowiem entuzjaści motocykli będą w RIDE wniebowzięci. Otrzymacie dostęp do najnowszych modeli, starszych, kultowych maszyn szalejących po naszych ulicach – Hodny, Yamahy, KTMy. Jest w czym wybierać i co tuningować.

RIDE_20150329124142

Tuning opiera się raczej na prostych zasadach ingerencji w walory estetyczne i mechaniczne. Gracz może kupić nowe części dla silnika, łańcuchy, hamulce czy zawieszenie. Milestone ciekawie, zgodnie z dzisiejszymi standardami, rozwiązali problem estetyki – większość części możemy malować, tak jak cały motocykl, ale również ”odchudzać” go odczepiając zbędne elementy. Customizacja stoi na wysokim poziomie, co również cieszy.

W tym miejscu należy jednak skrytykować Milestone za oprawę graficzną RIDE. Tytuł wygląda po prostu średnio, żeby nie napisać brzydko. Gra nie była produkowana tylko i wyłącznie z myślą o PlayStation 4 oraz Xbox One – to widać. Pojazdy wygladają wyśmienicie, ich modele zostały dopieszczone z należytą dbałością o detale. Gorzej jest jednak z trasami, które straszą szarością, statycznością biednymi teksturami. Gra wygląda, jak z początku okresu panowania poprzedniej generacji, a szkoda, bo na tle kiepskich scenerii tylko motocykle prezentują poziom next-gen.

RIDE_20150328142900

 

Podobnie zresztą jest z oprawą dźwiękową. Do odgłosów silników nie mam zastrzeżeń, ale już soundtrack to czysta kpina. Kiepskie, wręcz nudne i powtarzalne utwory nagrane amatorsko. RIDE słyszy się, niczym budżetową produkcję pod tym względem.

Model jazdy został przygotowany dla mniej zaawansowanych graczy, którzy nie radzili sobie w MotoGP 14. Pod tym względem, modelu jazdy, systemu fizyki pojazdów, Milestone rzeczywiście stoją bardzo dobrze. Studio zaangażowało się w przygotowanie odpowiednio przystępnej rozgrywki. Gracz musi kontrolować oba hamulce, aby zyskać przewagę na zakrętach oraz utrzymać się na torze (o wywrotkę nie trudno). Ponadto należy ostrożnie manewrować manetką gazu, nie wyrywać za zakrętami, uważać na skaczące przednie koło oraz przeciwników wokół. Jeżeli opanuje się model jazdy, gameplay RIDE staje się przyjemnością.

RIDE_20150328142505

Podsumowując, RIDE to gra unikatowa na rynku, choć oczywiście pozbawiona jakiegokolwiek konkurenta. Dla lubujących się w motocyklach to pozycja obowiązkowa. To oni właśnie przymnką oko na niedoróbki, nienaturalnie długie ekrany ładowania i średnią grafikę. Reszta powinna się dwa razy zastanowić przed zakupem, bądź poczekać na przeceny gier. Tytuł dla fanów motoryzacji, na długie godziny przed ekranem telewizora.

OCENA 7/10

+ ILOŚĆ MOTOCYKLÓW

+ OPRAWA GRAFICZNA POJAZDÓW

+ ROZBUDOWANA KARIERA

+ MODEL JAZDY

OPRAWA GRAFICZNA OTOCZENIA

IRYTUJĄCO DŁUGIE LOADINGI

KILKA GLITCHY GRAFICZNYCH

OKROPNY SOUNDTRACK

 

Written By
More from Patryk

Zobacz nowe auta z Driveclub w akcji

Już dziś będziemy mogli zasiąść za kierownicą wirtualnego Lamborghini Murcielago SV, które...
Read More