Podsumowanie ofert PlayStation Plus oraz Games with Gold w roku 2014

PlayStation Plus oraz Games with Gold to bardzo interesujące usługi od koncernów Sony oraz Microsoft, które udostępniały nam gry na konsole PlayStation raz Xboksa 360 i Xbox One. W roku 2014 otrzymaliśmy kilka perełek, warto jest więc podsumować ten rok w wykonaniu obu platform.

Aktualnie Xbox One oraz PlayStation 4 to najnowsze konsole stacjonarne, które rywalizują między, dzięki czemu rozwijają całą branżę gier wideo.
Aktualnie Xbox One oraz PlayStation 4 to najnowsze konsole stacjonarne, które rywalizują między, dzięki czemu rozwijają całą branżę gier wideo.

Koniec roku to okres wszelakich podsumowań i również u nas, takowe się pojawiają. Tym razem na tapetę powziąłem formę usług PlayStation Plus oraz Games with Gold w dobiegającym końca roku 2014. W którym kierunku rozwijają się obie usługi, jakie gry, i czy pożądane, są wstanie nam udostępniać? Czy czasy superprodukcji w PlayStation Plus już się skończyły? Kiedy Games with Gold ruszy pełną parą?

PlayStation Plus…this is for the players!

Zacznijmy może od PlayStation Plus, które wystartowało w roku 2010. Początkowo usługa rozkręcała się bardzo skromnie, ale dzięki niej otrzymywaliśmy dostęp do takich klasycznych pozycji jak chociażby Syphon Filter z pamiętnego PlayStation, lub też Destruction Derby. Dla fanów klasyki był to bardzo interesujący bodziec do dalszego wspierania usługi. PlayStation Plus rozwinęło się dopiero w późniejszych latach, aby móc zaoferować graczom superprodukcje gatunku AAA.

Począwszy od początku roku 2014 otrzymywaliśmy takie superprodukcje jak DmC: Devil May Cry (styczeń), rewelacyjne Tomb Raider (marzec), wciąż świeżego Pro Evolution Soccer 2014 (kwiecień), czy też oszałamiająco wyglądające Crysis 3 (lipiec). To wysokiej klasy gry, które mogły jednostkowo skusić graczy do podjęcia decyzji o zakupie subskrypcji PlayStation Plus. Tak też się stało, również ze względu na debiut PlayStation 4.

Crysis 3 to jedna z ciekawszych ofert na PlayStation Plus w roku 2014!
Crysis 3 to jedna z ciekawszych ofert na PlayStation Plus w roku 2014!

Sony ogłosiło, iż dla możliwości rozgrywek wieloosobowych na PlayStation 4 wymagana będzie subskrypcja PlayStation Plus. Nie wzbudziło to odgłosów sprzeciwu w gronie graczy. Przecież i tak odnawiano, bądź kupowano, PlayStation Plus głównie z uwagi na udostępniane gry, więc i teraz tak powinno być. Druga sprawa, że konkurencja przez ostatnie lata pobierała opłaty za granie online bez większych problemów, dlaczego więc nie Sony?

Problem roku 2014 tkwi w tym, że na najnowszej konsoli PlayStation nie udostępniano wysokiej jakości produkcji AAA. Gracze otrzymywali takie gry jak FEZ (sierpień), Velocity 2X (wrzesień), wyjątkowe Dust: An Elysian Tail (październik), czy ostatnio SteamWorld Dig (listopad). Słabo, ale można to rozumieć w jeden sposób – na konsoli PlayStation 4 jest zbyt mało gier AAA, aby można było je ”rozdawać” w PlayStation Plus.

W tym roku otrzymaliśmy również dostęp do najnowszych przygód Lary Croft na PlayStation 3!
W tym roku otrzymaliśmy również dostęp do najnowszych przygód Lary Croft na PlayStation 3!

Games with Gold alternatywą dla graczy.

Microsoft podjudzony sukcesem PlayStation Plus musiał wykombinować kontrofertę. Games with Gold to usługa, dzięki której gracze otrzymują dostęp (na stałe nawet po wygaśnięciu subskrypcji) do dwóch gier miesięcznie na Xboksa 360 oraz jednej na Xbox One.

Aby gracz miał dostęp do tej usługi jest proszony o opłacenie konkretnego dostępu do subskrypcji. Na początku działania usługi koncern z Redmond udostępniał głównie starsze produkcje. Games with Gold długo musiało pracować na zainteresowanie graczy, od samego początku oferta była traktowania, jako mniej atrakcyjna od PlayStation Plus. W roku 2014 to się jednak zmieniło i śmiem twierdzić, że Microsoft udostępniali graczom ciekawsze tytuły.

Games with Gold dało dostęp do ostatnich przygód Agenta 47!
Games with Gold dało dostęp do ostatnich przygód Agenta 47!

Już na początku roku gracze otrzymali dostęp do takich superprodukcji jak Sleeping Dogs oraz Lara Croft and the Guardian of Light (styczeń). Później mogli oni cieszyć się chociażby z gier takich jak: Dead Island (luty), Civilisation Revolution (marzec), Hitman: Absolution (kwiecień), czy też wybitne Dark Souls (czerwiec). Pierwsza połowa roku była całkiem pozytywna i przystępna dla graczy, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Druga połowa roku to przede wszystkim Dishonored (sierpień), Battlefield: Bad Company 2 (październik).

Z drugiej jednak strony, Microsoft mieli ten sam problem co japońska konkurencja, bowiem na Xbox One oferta wyglądała raczej słabo. Udostępniano takie tytuły jak Guacamelee (lipiec), Volgarr the Viking (listopad). Tutaj również głównie ze względu na brak wystarczającej ilości gier AAA na Xbox One, którymi Microsoft mogliby ”szafować”.

Dishonored, nowa marka Bethesdy również załapała się do programu Games with Gold.
Dishonored, nowa marka Bethesdy również załapała się do programu Games with Gold.

Rok dla graczy, mimo wszystko!

Czekamy więc na rozwinięcie obu ofert w roku 2014. Jedno jest pewne, oba koncerny uformowały taki system, który pozwala w ogóle nie kupować gier, aby dobrze się bawić przez cały miesiąc. Bo przecież na konsolach PlayStation otrzymujemy kilka gier, a więc było w co grać. Microsoft, głównie z uwagi na mniejszą ilość gier, ale i konsol, mimo wszystko trzymał formę zwyżkową.

Warto również wspomnieć o DriveClub, które nadszarpnęło nieco reputację Sony, ale i samego PlayStation Plus. Problem z rozgrywką, serwerami, ostatecznie brak daty premiery wersji dedykowanej tej usłudze. Swoją drogą, nie wyobrażam sobie, aby ”okrojona” wersja gry kogokolwiek jeszcze interesowała. Sony powinno popracować nad tego typu wpadkami, aby się one nie powtarzały w przyszłości.

Przyszłość to przede wszystkim gry. Już pierwsze ”jaskółki” zapowiadają, że w przyszłym roku możemy liczyć na superprodukcje w PlayStation Plus – najprawdopodobniej inFamous: First Light oraz InJustice: Gods Among Us. Specjaliści z Redmond z pewnością nie będą gorsi i powinni zacząć udostępniać w Games with Gold gry z gatunku AAA. Sobie i Wam tego życzę w nowym roku, miejmy nadzieję jeszcze lepszym niż ten dla graczy!

Konsolowe wojenki nigdy się nie skończą.
Konsolowe wojenki nigdy się nie skończą.
Written By
More from Patryk

Video – Uncharted 4: A Thief’s End, czyli najgorętsza premiera gry na PlayStation 4 w 2016 roku?

Uncharted 4: A Thief’s End to następna odsłona serii o przygodach Nathana...
Read More