PlayStation Now, czyli Sony szykuje nam kolejną rewolucję?

PlayStation Now to alternatywa firmy PlayStation dla konsol stacjonarnych. Można nawet napisać, że to naturalny kierunek branży gier wideo, które zamierza rozwijać firma Sony.

PlayStation Now to platforma do stremingu gier firmy Sony.
PlayStation Now to platforma do stremingu gier firmy Sony.
Po co Ci konsola, wystarczy nowoczesny telewizor i łącze internetowe!

Firma Sony podczas prezentacji na targach CES 2014 zapowiedziała platformę PlayStation Now. Jest to nowoczesna forma streamingu gier wideo, która dostępna będzie na nowoczesnych telewizorach. Usługa jest oparta o system Gaikai i ma udostępnić ciekawą bibliotekę gier, dodajmy do tego fakt, że bez konieczności posiadania, ani zakupu konsoli stacjonarnej.

PlayStation Now ma być kompatybilne z urządzeniami z rodziny PlayStation, jak również sprzętem mobilnym (np. tablet) oraz telewizorami z rodziny Bravia. Japoński koncern zamierza wprowadzić do obiegu hity z konsoli PlayStation 3, w które będą mogli grać właściciele wyżej wymienionych sprzętów. Najpewniej otrzymamy dostęp do klasycznych, oraz ekskluzywnych, marek PlayStation. Wszystko za pośrednictwem internetu, niejako w chmurze.

Zapowiada się kolejne (r)ewolucja w branży gier wideo? Znowu przeprowadzi ją Sony?

Najprawdopodobniej tak. Japoński gigant przygotowuje grunt pod zupełnie świeże, choć nie pionierskie, podejście do tematu. Oczywiście testy PlayStation Now najpierw rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych, gdzie przygotowano całkiem interesującą kampanię promocyjną tego systemu. Graczom przedstawiono zupełnie nową wizję bytowania z grami wideo, bez przymusu większych wydatków, kompletowania gier oraz sprzętu.

Sony buduje wspólny ekosystem dla swoich sprzętów.
Sony buduje wspólny ekosystem dla swoich sprzętów.
Masz telewizor spełniający wymagania, to ciesz się rozgrywką!

Wszystko polegać ma na streamowaniu gier wideo poprzez łącza internetowe. W naszym kraju otrzymujemy coraz to lepszy dostęp do internetu i coraz szybsze prędkości przesyłu danych. Celem zabawy z PlayStation Now wystarczy łącze jakości 5 Mb/s. Wszystko wskazuje na to, że bardzo nie wiele trzeba, aby bawić się z The Last of Us na ekranie Waszego telewizora.

PlayStation Now zostanie naturalnie zintegrowane z platformą PlayStation Store. Po uruchomieniu platformy zostaniemy przeniesieni do ”All PS Now Games”, gdzie gracz będzie mógł wybrać odpowiedni tytuł spośród udostępnionych gier.

Sony potwierdza ogromne zaangażowanie swoją nową usługą. Koncern co jakiś czas udostępnia nowe informacje na temat gier w PlayStation Now. Wiemy już, że usługa zawierać będzie około 100 tytułów, w tym takie gry jak The Last of Us, God of War Wstąpienie czy też Darksiders.

W cenie abonamentu otrzymamy dostęp do absolutnych klasyków.
W cenie abonamentu otrzymamy dostęp do absolutnych klasyków.
PlayStation Now konkurencją dla konsol stacjonarnych?

Można stwierdzić, że intrygującą alternatywą i podbudową pod jeden, wielki, spójny ekosystem. W przyszłości może zabraknąć PlayStation 5, jako konsoli tradycyjnej (choć to stwierdzenie na wyrost). Sony jednak zdaje sobie sprawę z wielkiego zainteresowania grami wideo.

Gry wideo i ich sprzedaż to spore pieniądze. Wiedzą o tym wszyscy, którzy chociaż trochę znają się na tym biznesie. PlayStation Now może być więc ciekawą alternatywą dla japońskiego koncernu, aby generować zyski niewielkim kosztem (brak kosztów produkcji sprzętu).

Gracze będą więc mogli opłacać abonament, który udostępni im szereg atrakcji w spójnym ekosystemie Sony. PlayStation Now to platforma do streamingu gier wideo, ale koncern z pewnością nie miałby problemu z udostępnianiem innych treści, w tym muzyki czy filmów. Użytkownik opłaci więc abonament i za pośrednictwem swojego telewizora będzie miał dostęp do ciekawej biblioteki, do świetnej rozrywki.

PlayStation Now – koszty abonamentu.
4 godziny – 2, 99 dol7 dni – 5, 99 dol.30 dni – 7, 99 dol.

90 dni – 14, 99 dol.

Niby wszystko w Chmurze, a co z graczem tradycjonalistą?

Tutaj tkwi haczyk całego przedsięwzięcia. Generalnie PlayStation Now może mieć problemy z udostępnianiem wysokiej jakości gier, premierowych produkcji. Dlaczego tak sądzę?

Sprzedaż tradycyjna to główne źródło utrzymania producentów gier i wydawców. Rynek gier pudełkowych to podstawa, choć dystrybucja cyfrowa również rośnie w siłę, a więc producenci mogą być sceptycznie nastawieni do udostępniania swoich gier na podstawie abonamentu.

PlayStation Now ma również inną konkurencję w postaci PlayStation Plus. Gracze nie muszą kupować gier, aby się nimi cieszyć, bowiem Sony już udostępnia gry, niejako, za darmo. Wielu graczy trzyma się przekonania – ”nie kupuję gier, czekam na ofertę Plusa”. Coś za coś, albo PlayStation Now, albo PlayStation Plus.

Wróżenie z fusów?

Przyszłość konsol stacjonarnych, na chwilę obecną, raczej nie jest zagrożona. Wystarczy spojrzeć na znakomitą sprzedaż PlayStation 4 czy tez konkurencyjnego Xbox One. Sony rozwija swoją dywizję odpowiedzialną za gry wideo, i dobrze, albowiem gracze zawsze szukają alternatywy.

Granie na telewizorze, tablecie czy innym sprzęcie może wyjść marce PlayStation na dobre. Bo przecież ktoś, kto ogra klasyczne Uncharted może skusić się na zakup najnowszej odsłony wraz z konsolą PlayStation 4. Warto ryzykować, warto się rozwijać, ale z myślą o graczach.

Written By
More from Patryk

DriveClub – dodatek Redline już wkrótce, mamy trailer

Fani DriveClub czekają na kolejne rozszerzenie swojej gry wyścigowej na PlayStation 4....
Read More