Pięć powodów, dla których warto kupić Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V pierwotnie pojawiło się na Xboksie 360 oraz PlayStation 3. Teraz debiutuje również na PlayStation 4 oraz Xbox One. Za grę odpowiada studio Rockstar, które ponownie zabiera nas do wielkiej metropolii.

Grand Theft Auto V to nie tylko szybkie samochody, piękne kobiety oraz wojny gangów. Rockstar udostępniło również tryb rozgrywki wieloosobowej.
Grand Theft Auto V to nie tylko szybkie samochody, piękne kobiety oraz wojny gangów. Rockstar udostępniło również tryb rozgrywki wieloosobowej.

Seria Grand Theft Auto to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych cyklów gier w historii. Kolejne części podbijały serca fanów, a na naszych oczach seria rozwijała się i stawała się co raz bliższa grze idealnej. Według wielu graczy ową odsłoną idealną była ostatnia część z numerkiem 5 w tytule. O tym, że być może mają rację świadczyć mogę świetne wyniki sprzedaży, wspaniałe oceny recenzentów, czy też fakt, iż firma Rockstar postanowiła wydać po raz kolejny ten tytuł tyle, że na konsolach ósmej generacji.

Jednak czy warto po raz kolejny sięgać po tę samą grę, która od swojej oryginalnej wersji różnić będzie się tylko kilkoma bajerami? Na pewno jest wiele powodów przemawiających za wersją na konsole PlayStation 4 i Xbox One, ale czy są one wystarczające, aby przekonać graczy, którzy ukończyli ten tytuł do ponownego zakupy Grand Theft Auto V?

  1. Historia serii Grand Theft Auto

Seria Grand Theft Auto zadebiutowała na rynku w 1997 roku. Od początku wzbudzała ona wiele kontrowersji. Pierwsze dwie odsłony cyklu były do siebie bardzo podobne, a widok z tzw. „lotu ptaka” w niczym nie przypominał tego co jest nam znane, dzięki ostatnim częściom serii. Swego rodzaju przełom dokonał się za sprawą premiery Grand Theft Auto III, które zadebiutowało na rynku w 2001 roku. Od tamtego czasu seria rozwijała się cały czas, a każde kolejne odsłony zarówno te główne, jak i poboczne(np. Chinatown Wars, które ukazało się na PlayStation Portable oraz Nintendo DS.) wprowadzało do serii co raz to nowsze i lepsza rozwiązania. Wielu graczy wysoko, podobnie jak GTA V ocenia Grand Theft Auto: San Andreas, które było jedną z najbardziej udanych części. Trzeba oddać firmie Rockstar, że zdefiniowała gatunek sandbox i to właśnie dzięki ich serii, inni twórcy mogli zobaczyć, jak powinna wyglądać prawdziwa gra, z prawdziwie otwartym światem i swobodą działania.

Trzech bohaterów, który będzie Twoim ulubieńcem?
Trzech bohaterów, który będzie Twoim ulubieńcem?

 

  1. Los Santos w rozdzielczości 1080p

Od roku, czyli od momentu debiutu konsol ósmej generacji toczą się spory dotyczące rozdzielczości. Jest to nieodłączny element towarzyszący każdej premierze. Niemal pod każdym newsem dotyczącym gry, która ukaże się na PlayStation 4 i Xboksie One możemy znaleźć dyskusje, czy też raczej wojny, którą toczą konsolowcy i PC- towcy lub Ci pierwsi między sobą.

W przypadku Grand Theft Auto V w wersji na konsole ósmej generacji sprawa jest prosta. Zarówno na PlayStation 4 jak i Xboksie One gra zadziała w rozdzielczości 1080p, co zapewne ucieszy wszystkich zainteresowanych. Już po pierwszych materiałach z odświeżonej wersji gry widać różnicę pod względem graficznym.

Trzeba przyznać, że fachowcy z Rockstara nie chcą wydać lekko odświeżonej gry, tylko po to, aby sprzedać kilka dodatkowych kopii gry. Widać, że twórcy starają się, aby zremasterowane GTA V mogło zyskać miano najlepiej odświeżonej gry ostatnich lat, a przynajmniej obecnej generacji, na której nie brakuje gier, które zadebiutowały podczas panowania Xboksa 360 oraz PlayStation 3.

Grand Theft Auto V w wersji FPP? Dlaczego nie!
Grand Theft Auto V w wersji FPP? Dlaczego nie!
  1. Nowości względem wersji na Xboksa 360 oraz PlayStation 3.

To, że Grand Theft Auto V w wersji na konsole aktualnej generacji będzie wyglądać ładniej wiedzą wszyscy. Jednakże to nie wszystkie nowości, bowiem będzie ich znacznie więcej. Okazuje się, że w sklepach Ammu- Nation będziemy mogli znaleźć dwie nowe bronie, który nie były dostępne w wersji na Xboksa 360 oraz PlayStation 3. Nowymi narzędziami mordu będą topór oraz działo elektromagnetyczne.

Ponadto w odświeżonej wersji gry znaleźć będziemy mogli kilka nowych pojazdów(głównie samochodów). Nie zabraknie oczywiście monster trucka, za którym pewnie niejeden gracz oglądał się w pierwotnej wersji GTA V. Warto również dodać, iż na posiadaczy PlayStation 4 lub Xboksa One, którzy zdecydują się na ponowne odwiedzenie Los Santos czekają nowe zadania.

Twórcy zdradzili, że w odświeżonej wersji będzie możliwość odblokowania dwóch filtrów Noir Style, które otrzymamy po rozwiązaniu zagadki(do jej rozwikłania będziemy mogli przystąpić kontrolując Michaela). Wiadomo również, że odświeżona i wzbogacona została lista piosenek, które przygrywać nam będą podczas podróży po drogach Los Santos. Jedną z najbardziej zaskakujących i jednocześnie najciekawszych nowości wydaję się być wprowadzenie widoku z pierwszej osoby. Trzeba podkreślić, iż jest to absolutna nowość dla serii. Twórcy zapewniają, że to nie wszystkie nowości, których doznamy podczas ponownej przygody z trójką charyzmatycznych bohaterów.

  1. Grand Theft Auto Online

W najnowszej odsłonie serii firma Rockstar udostępnia również tryb GTA Online. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ten tryb mógłby być wydany jako osobna część serii, bowiem został przygotowany z pomysłem.

Na początku gracze będą mogli przygotować sobie bohatera, w charakterystycznym kreatorze postaci, kiedy to wybieramy poszczególne cechy dziadków naszego protagonisty, aby system sam wygenerował nam bohatera. Później przechodzimy płynnie do wielu trybów zabawy. Twórcy pokusili się o wiele więcej, niż tylko tryby pokroju Deathmatch, Team Deathmatch czy też inne znane tryby z gier akcji.

Autorzy gry pozwalają graczom na swobodną eksplorację miasta oraz interakcję z innymi. Możecie dołączyć do misji fabularnych, starciach gangów, wyścigów samochodami, samolotami oraz potyczek free-for-all. Oczywiście nie zapomniano o minigierkach takich jak golf, tenis czy siłownia.

GTA Online - zajęcie dla każdego!
GTA Online – zajęcie dla każdego!
  1. Debiut firmy Rockstar na konsolach ósmej generacji

Warto zauważyć, iż odświeżona wersja Grand Theft Auto V, to debiut firmy Rockstar na konsolach ósmej generacji. Nie sposób zaprzeczyć, że to właśnie amerykańska firma jest jedną z najbardziej lubianych i szanowanych przez graczy. Twórcy zapewne będzie chciało utrzymać graczy w tym przekonaniu, a zremasterowane Grand Theft Auto V ma być dobrym wejściem w nową generacje konsol. Jednakże, czy to nie za mało? Czy nie lepiej byłoby za dwa lub trzy lata opracować i wydać kolejną odsłonę serii i właśnie takim sposobem zadebiutować na ósmej generacji? Być może tak, jednak firma podjęła już decyzję, a skoro zdecydowała się na taki krok, to zapewne wszystko za i przeciw zostały rozważone i owy wybór musi opłacać się Rockstarowi. Miejmy nadzieję, że był on trafny, a o tym jak bardzo przekonamy się już we wtorek.

[autor tekstu – Mikołaj Ciesielski]

Written By
More from Patryk

Targi E3 2015 bez Dishonored 2?

Konferencja firmy Bethesda będzie czymś wielkim na tegorocznym E3 2015, ale najwyraźniej...
Read More