Najlepsze odświeżone wersje gier na rynku, czyli w co powinniście zagrać

Odświeżone wersji gier, reedycje, kolekcje HD, zbiorcze edycji. Wszystkie te oferty wzbudzają skrajne emocje w sercach graczy. Jedni traktują je jako szansę nadrobienia zaległości, inny jako skok na kasę. Zebraliśmy dla Was najlepsze, naszym zdaniem, pozycje tego typu.

Jedna z lepszych kolekcji HD dostępnych na PlayStation 3 i Xboksa 360!
Jedna z lepszych kolekcji HD dostępnych na PlayStation 3 i Xboksa 360!

Osobiście przepadam za odświeżonymi wersjami gier. Tego typu edycje pozwalają mi powrócić do dobrze znanych i lubianych światów w nowej oprawie. Sprawdzić, że mimo upływu lat, niewiele się tam zmieniło i tak samo mi się tam podoba.

Wielu graczy ma jednak trochę inne podejście do tego typu pozycji na rynku. Zazwyczaj pod wpisami na ten temat rozpoczyna się ostra dyskusja na temat sensowności bytu takich gier na rynku. Głównym argumentem przeciwników kolekcji High Definition jest ”skok na kasę”. Oznacza to mniej więcej tyle, że twórca zdecydował się udostępnić ten sam tytuł po wielu latach na nowszej platformie. Jego zamiarem było dotarcie do zupełnie nowej grupki odbiorców, którzy dosyć często nie mieli z tymi grami do czynienia na starszych konsolach. Proces poszerzania grupy odbiorców danej marki i zaskarbienia sobie uznania fanów to pozytywne działanie takich kolekcji. Zbyt często gracze mylą pojęcia, bowiem uparcie uważają, że kolekcje HD są dedykowane tylko do wąskiego grona odbiorców, którzy już wcześniej ograli dane tytuły. To błąd.

Kolekcja dla każdego fana skradanek!
Kolekcja dla każdego fana skradanek!

Druga sprawa, że nie jestem w stanie trzymać w swoim domowym zaciszu tak wielu konsol, aby mieć swobodny dostęp do wielu ukochanych gier sprzed lat. Na poprzedniej generacji system kolekcji HD się rozwinął z korzyścią dla graczy. Dlaczego? Na przykład dlatego, że aby zagrać w klasyczne gry z PlayStation 2 musiałbym posiadać konsolę, ot chociażby w celu ogrywania Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty lub Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Co więcej, na PlayStation 3 pojawiła się szansa ogrania trzech części Tomb Raidera, w tym Anniversary, Legend oraz Underworld. Trzy gry w cenie jednej, trzy gry na jednym nośniku, Gry z różnych platform na jednej konsoli. Tak Metal Gear Solid HD Collection, jak również Tomb Raider Trilogy, to świetne przykłady na to, jak zaoferować graczom wielogodzinną rozgrywkę w świetnej cenie. Podobnie jest ze Splinter Cell Trilogy, czy też Hitmanem. W mojej opinii wygodniej jest mieć wszystkie ulubione gry w wydaniu zbiorczym i nowym.

W ostatnim okresie wykształciła się również forma wydań kompletnych. To dobra okazja na to, aby zakupić zestaw kilku gier po przystępnej cenie. Argument za takimi wydawnictwami, to czysta matematyka, bowiem wygodniej i prawdopodobnie taniej jest kupić wydanie zbiorcze, niźli szukać pojedynczych gier na aukcjach.

Pierwsze trzy części Splinter Cell to również klasyka, którą warto sobie odświeżyć dzięki Trylogii.
Pierwsze trzy części Splinter Cell to również klasyka, którą warto sobie odświeżyć dzięki Trylogii.

Na koniec zostawiłem sobie konkretne remake’i oraz Definitive Edition. Remake to kompletnie inny kaliber, bowiem jest to gra odrestaurowana od podstaw z myślą o konkretnej konsoli. Doskonałym przykładem świetnej gry tego typu jest Resident Evil Remake (2002), który pojawił się na konsoli Nintendo GameCube. Firma Capcom zdecydowała się od podstaw zaprojektować pierwszą część swojej popularnej marki.

Edycje definitywne to inna kategoria, bowiem zaczęły się pojawiać na rynku stosunkowo nie dawno. Są to gry, które pojawiły się na PlayStation 3 oraz Xboksie 360, a sami twórcy zdecydowali się je przenieść na PlayStation 4 oraz Xbox One. Oczywiście podbito rozdzielczość oraz usprawniono kilka elementów oprawy graficznej. W ostatnich miesiącach na rynku pojawiło się mnóstwo takich gier, po które gracze sięgnęli z wielką ochotą. Tomb Raider: Definitive Edition, The Last of Us Remastered czy Metro Redux. Jeżeli nie mieliście kontaktu z tymi grami na poprzedniej generacji, to warto się nimi zainteresować na nowej.

Oczywiście branża gier wideo powinna koncentrować się na nowych grach, ale uroku i atrakcyjności odświeżonym wersją nie można odbierać. Gracze powinni podchodzić do tego tematu osobliwie i z wyczuciem. Osobiście przyznam, że wiele z tych kolekcjo potrafi pochłonąć gracza na długie godziny, oferując rozrywkę na najwyższym poziomie.

Najciekawsze odświeżone wersje gier dostępne na rynku, oczywiście naszym zdaniem:
Metal Gear Solid HD Collection.
Metal Gear Solid HD Collection.
Tomb Raider Trilogy.
Tomb Raider Trilogy.
Prince of Persia Trilogy.
Prince of Persia Trilogy.
Silent Hill HD Collection.
Silent Hill HD Collection.
Zone of Enders Collection.
Zone of Enders Collection.
Kingdom Hearts 1.5 ReMix.
Kingdom Hearts 1.5 ReMix.
Hitman Trilogy!
Hitman Trilogy!
God of War Collection.
God of War Collection.

Written By
More from Patryk

The Order: 1886 nie dłuższe niż 5 godzin grania?

W sieci pojawiły się informacje dotyczące długości gry The Order: 1886, która...
Read More