Najlepsze, naszym zdaniem, soundtracki z gier wideo!

Postanowiliśmy ustalić listę dziesięciu najciekawszych ścieżek muzycznych z gier wideo. Znajdziecie tutaj dźwięki swojej młodości z klasycznych już dziś produkcji.

Ścieżka muzyczna w grach wideo jest równie ważna, co oprawa graficzna i mechanika.
Ścieżka muzyczna w grach wideo jest równie ważna, co oprawa graficzna i mechanika.

W branży gier wideo widziałem już naprawdę sporo, ale i obiło mi się o uszy wiele wspaniałych melodii, które gwarantowały dodatkową zawartość danym tytułom. Gra wideo to nie tylko świetna oprawa wizualna, ale przede wszystkim muzyka i gra aktorska, które muszą być idealnym dopełnieniem finalnego produktu. Artysta odpowiadający za soundtrack winien wpasować się w emocje płynące z ekranu, podsycać je i wpływać na wyobraźnie oraz uczucia grającego. Gdy tylko gry wideo, a raczej konsole do gier, mogły odtwarzać pełnoprawną muzykę, deweloperzy postanowili to wykorzystać. 

Metal Gear Solid, Diablo, The Elder Scrolls, Final Fantasy, Gran Turismo czy Halo. Wszystkie wymienione marki nie odniosły by sukcesu, gdyby nie rewelacyjna muzyka wybrzmiewająca z głośników podczas ich ogrywania. W latach 90 autorzy gier uświadomili sobie, iż ograniczenia sprzętowe mogą nadrobić talentem w tworzeniu oprawy muzycznej, która efektownie doprawiała klimat rozgrywki emocjami. Elementy których nie byli wstanie zobrazować graficy, artyście stojący za ścieżką dźwiękową uzmysławiali graczom w sposób emocjonalny. Dlatego też tak wielu z nas wspomina tamten okres z takim sentymentem. Muzyka w grach jest tłem, bez którego żaden wymieniony tutaj tytuł nie smakowałby tak wybornie. 

Poniższa lista jest naszym autorskim i subiektywnym zbiorem utworów. Wiemy doskonale, że wielu z Was dopisałoby do tej listy wiele perełek z świata gier wideo. Oto najznakomitsze naszym zdaniem utworzy z gier wideo ostatnich lat.

Metal Gear Solid (PSX)

Diablo (PSX, PC)

Resident Evil 2 (PSX)

Medievil (PSX)

Tomb Raider (PSX)

Final Fantasy VII (PSX)

Silent Hill (PSX)

Halo (XBOX, PC)

Crysis 3 (PC, X360, PS3)

Assassin’s Creed II (PC, X360, PS3)

The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, X360, PS3)

Written By
More from Patryk

Metal Gear Online z mniejszą liczbą graczy na konsolach starej generacji

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to gra akcji na PS4,...
Read More