Najlepsze gry roku 2013 – Xbox 360

xpierwszy

Microsoft znany jest z tego, że szybko i bez emocji odcina się od swoich starszych platform w momencie zmiany warty. Nie inaczej jest w przypadku Xboksa 360, którego przyszłość zależeć będzie już od klientów i producentów third party. Nie zapowiada się więc, aby na platformę trafiły jeszcze jakieś ekskluzywne gry, a więc warto zaznajomić się z typami redakcji na rok 2013.

xbox_360_banner

10. WWF 2K14

Nie jestem do końca pewien, czy amerykański wrestling można nazwać sportem, ale pewny jestem tego, że ten rodzaj rozrywki stracił na znaczeniu w ostatnich latach. Rozkwit wrestlingu można określić jako lata 80 i 90, kiedy to na scenie ”wygłupiali” się tacy artyści jak Hulk Hogan, Bret Hart, Sting czy Goldberg. Gry spod znaku federacji wydawane są rokrocznie, ale w roku 2013 otrzymaliśmy naprawdę mocny, przepełniony zawartością tytuł. Ambicją deweloperów było stworzenie gry, która pozwalałaby w możliwie szerokim aspekcie doświadczyć wrażeń uczestnictwa w sportowym widowisku, jakim są walki zapaśnicze. Również oprawa pojedynków, i cała otoczka tego widowiska, uległa wyraźnej poprawie, co fani zaliczyli sobie do plusów. Po bankructwie firmy THQ prawa do marki przejął koncern Take-Two Interactive, który związał się również wieloletnią umową z federacją WWE, toteż możecie spodziewać się nowych odsłon już wkrótce.

9. DmC: Devil May Cry

W tym roku zaserwowano nam wiele powrotów znanych bohaterów sprzed lat. Sam Fisher doczekał się rehabilitacji, panna Croft odmłodniała, toteż twórcy postanowili zmienić charakteryzację Dante, głównego bohatera DmC. Produkcja ta zalicza się do gatunku tzw. slasherów, stawiając na efektowne potyczki z potworami, w których wyprowadzamy różnorakie ciosy i łączymy je w kombinacje. W tym roku wydano mało gier tego typu, co wpłynęło na pozytywne przyjęcie nowej części Devil May Cry. Gra broni się techniczną stroną, przy czym warto zaznaczyć, iż toczy się równolegle w dwóch światach – ludzkim i piekielnym (Limbo), skąd przez bramy przedostają się setki demonów. DmC to walka, walka i jeszcze raz walka. Wizualizacja gry prezentuje wysoki poziom wykonania i dodatkowo wyróżnia się ciekawymi projektami poziomów. Dla fanów slasherów jest to pozycja obowiązkowa!

8. GRID 2

Codemasters w tym roku wydali dwie, świetne gry wyścigowe, celując tym samym w dwie, kompletnie odmienne grupy odbiorców. GRID 2 jest solidną porcją niczym nie skrępowanego arcade, z masą szybkich wozów, świetną grafiką i prędkością. Dzięki grze zasiadamy za kierownicą kilkudziesięciu samochodów, od klasycznych muscle carów po sportowe auta. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza, w której wspinamy się po szczeblach kariery wirtualnego kierowcy, typowe od zera do bohatera, jak również możemy rozegrać kilka ciekawych spotkań z przyjaciółmi w sieci. Gra nie ustrzegła się błędów, zbierając mieszane recenzje, ale nie można jej odmówić uroku, charakterystycznego modelu jazdy i rozbudowanego modelu zniszczeń. Do właśnie dla tego elementu miliony graczy sięgnęli po GRID 2. Grę polecam mniej wymagającym graczom, którzy chcą wcielić się w kierowcę rajdowego, bez wtajemniczania się w detale motoryzacji.

7. Saints Row 4

Violition zaprojektowało i oddało w ręce graczy totalną zadymę, parodię i satyrę z branży filmowej i topowych produkcji branży wideo. Gra, o sandboxowej strukturze, pozwala wcielić się w członków gangu, którzy stają się jedynymi obrońcami ziemi, przed najazdem kosmitów. Generalnie rzecz biorąc, jest to cyfrowy pastisz nad takimi filmami jak Matrix, James Bond, czy z gier typu Grand Theft Auto. Projekt oferuje rozbudowaną kampanię, na którą składa się obszerny zestaw misji, zarówno tych należących do głównego wątku fabularnego, jak i zadań pobocznych. Podstawowe mechanizmy rozgrywki w większości pozostały takie same jak w poprzednich odsłonach, z tą jednak różnicą, iż nasz bohater posiada super, nadprzyrodzone moce. Warto zagrać chociażby ze względu na humor bijący z tej produkcji na kilometry!

6. The Bureau: XCOM Declassified

Marka XCOM wróciła po długiej rozłące z branżą gier wideo i z miejsca okazała się kasowym, i artystycznym, hitem. Charakterystyczna gra jest strzelaniną taktyczną z elementami RPG, stanowiąca całkowicie nowe spojrzenie na kultową serię strategii studia Microprose. W grze rolę antagonistów odgrywają obcy, którzy komplikują Zimną Wojnę swoją inwazją. Projekt pokazuje początki organizacji XCOM, pierwotnie nazywaną Bureau, a także historię jednego z jej członków. Podczas starć możemy spowolnić czas i wydawać kompanom szczegółowe rozkazy dotyczące ruchu, ataku, bądź użycia zdolności specjalnych. Po każdej akcji wracamy do biura, gdzie możemy porozmawiać z jego członkami, przejrzeć misje główne jak również poboczne. Elementów RPG jest sporo, co w połączeniu z otoczką inwazji kosmitów czyni z tej gry absolutną perełkę na rynku gier wideo.

5. Diablo III

Blizzard długo kazał nam czekać na kolejną odsłonę legendarnej marki Diablo. Trzecia część gry zawiodła wielu graczy, wprowadziła błędny system transakcji, jak również zgubiła gdzieś klimat sprzed lat. Mimo to, Diablo III jest grą wartą polecenia i jednym z lepszych przedstawicieli gatunku RPG na konsoli Microsoftu w roku 2013. Dzięki tej produkcji wracamy do świata Sanktuarium, aby jeszcze raz zmierzyć się z siłami ciemności i tytułowym demonem. Gra rozpoczyna się w dwadzieścia lat po wydarzeniach znanych z drugiej odsłony serii. Rozgrywki w trzecim Diablo nie trzeba nikomu szerzej przedstawiać. Generalnie jest to RPG gdzie dzieje się sporo, walki są dynamiczne, rozwój bohatera intuicyjny, podczas podróży wypełnimy wiele zadań pobocznych, zdobędziemy tony oręża i artefaktów…Tym właśnie jest Diablo, które pod tym względem może zadowalać graczy. Jeżeli jesteście chętni przygody, wielu godzin odkrywania mrocznego świata, pełnego potworów i demonów, to warto się tej grze przyjrzeć bliżej, oj warto!

4. F1 2013

Codemasters po raz drugi w tym roku zaoferowało graczom grę z najwyższej półki. Formuła Pierwsza roku 2013 to najlepsza odsłona od lat, jak również najciekawsza i najlepiej zaprojektowana gra wyścigowa w tym roku. Twórcy napracowali się, aby model jazdy był jak najbliższy symulacji. Popracowano nad autentyzmem zawieszenia, toteż otrzymujemy model jazdy zbliżony do rzeczywistego, gdzie każdy uskok, załamanie czy dociśnięcie się zawieszenia wpływa na tor jazdy. F1 2013 to pełna licencja na sezon tego sportu, powrót legend sprzed lat, jak również rozbudowana szkółka kierowców, gdzie spędzamy kolejne dziesiątki godzin rozgrywki. Technologicznie gra stoi na bardzo wysokim poziomie, wyciskając z Xboksa 360 ostatnie soki. Dodajmy do tego fakt przemyślanego trybu wieloosobowego, gdzie znajdziemy mnóstwo chętnych graczy do podjęcia wyzwania. Jeżeli wśród Was są fani Roberta Kubicy i sportów motorowych, to nie możecie sobie odmówić F1 2013.

3. BioShiock: Infinite

W tym przypadku jest to projekt, w którym przenosimy się do latającego miasta Columbia. W grze poprowadzimy detektywa Bookera DeWitt szukąc zaginionej osoby – kobiety o imieniu Elizabeth. Produkcja zaskakuje świetną oprawą audiowizualną, intrygującą fabułą oraz oryginalną rozgrywką. Infinite to inne, niesamowicie grywalne, spojrzenie na gry pierwszoosobowe. Gra nie stawia na rozgrywki sieciowe, choć i one są dostępne, lecz na prezentację ciekawego świata, którego próżno szukać u konkurencji. Właśnie te cechy wpłynęły na tak dobry odbiór gry, która ustrzegła się większych błędów. Wszystko to zostało stworzone przy pomocy technologii Unreal Engine 3, dzięki czemu mamy do czynienia z jedną z najlepiej wyglądających gier na PlayStation 3.

2. The Walking Dead

Telltale Games to studio, które oddało w ręce graczy świetną opowieść, chwytającą za serducho, z zombies w rolach głównych. Tym samym odkryto jakby nowy gatunek gier, odświeżonych przygodówek, które stawiają w pierwszej kolejności na fabułę, a dopiero w drugiej na rozgrywkę. Tej w The Walking Dead jest mało, ale to nie wpływa na jakość gry, która została wielokrotnie nagradzana i zebrała świetne noty. The Walking Dead to ciekawy pomysł, który przeciera szlaki. Technologicznie jest to średniak, ale gracze pokochali tę grę za scenariusz i wciągającą fabułę. Gra opiera się o świetny komiks, i serial, pod tym samym tytułem. Idzie jednak w swoją stronę, charakteryzując się niesamowitym klimatem i tym czymś, co nie pozwala oderwać się od konsoli. Brawo, teraz czekamy na to, co pokarze kontynuacja!

1. Grand Theft Auto V

Rockstar to zasłużona w branży firma, która raz na jakiś czas oddaje nam ogromną grę, w której zanurzamy się na dłuuugie godziny. Nie inaczej było w przypadku GTA V, które zostało okrzyknięte premierą roku, jeszcze przed autentycznym wylądowaniem na półkach sklepowych. Trzech bohaterów, cyfrowa wersja Los Angeles, Stany Zjednoczone pełne absurdów, trendów, mody, charakterystycznego przepychu i stylu życia. Grand Theft Auto to gra ogromna, wprowadzająca szereg ciekawych elementów, ciekawy, przepełniony rozgrywką i ukrytymi elementami świat, i to co tak kochamy…samochody! Generalnie, jest to gra kompletna, której nie trzeba nikomu przedstawiać, smakuje zarówno przy krótkich posiedzeniach, jak również po wielogodzinnym ślęczeniu przed konsolą. GTA V trzeba znać, trzeba mieć i warto grać, choćby ze względu na hołd twórcą, którzy wygenerowali nam autentycznie najbogatszy cyfrowy świat w historii naszej kultury.

Written By
More from konadmin

Gdzie kolejny Assassin?

Ubisoft dał wskazówki gdzie może odgrywać się akcja kolejnych części znakomitej serii...
Read More