Najciekawsze wyścigowe premiery 2014

Ten rok zapowiada się niezwykle ciekawie dla fanów motoryzacji w wydaniu cyfrowym. Postanowiłem zebrać najciekawsze premiery gier wyścigowych na rok 2014 i przedstawić je w poniższej liście. Jest z czego wybierać i czym się zachwycać. Zaczynamy!

W tym roku będzie sporo torów, w  wersji cyfrowej, po których będziemy mogli się ścigać!
W tym roku będzie sporo torów, w wersji cyfrowej, po których będziemy mogli się ścigać!

GRID: AUTOSPORT (PS3/XBOX 360/PC)

GRID Autosport przedstawiać będzie realistyczną ścieżkę kariery profesjonalnego kierowcy wyścigowego w nowym świecie współczesnych i klasycznych sportów motorowych. Czerpiąc z klasycznych tytułów Codemasters, takich jak seria TOCA, opierając się na uwagach społeczności i zachowując hasło przewodnie serii GRID – „wyścigi są na pierwszym miejscu”, nowa gra będzie zawierać głębię, intensywność i ekscytację, gwarantowane wyłącznie przez wyścigi samochodowe. 

Twórcy zapowiadają szereg zmian, które zamierzają wprowadzić w Autosport. Kariera gracza zostanie poprowadzona od samego początku, jego jakość na rynku wyścigowym reprezentować będą jego osiągnięcia. Podczas kariery podpisywać będziemy kontrakty, szukać sponsorów naszego sprzętu, jak również udzielać wywiadów. Jako zawodnik będziemy mogli werbować ekipę w trybie online, co oznacza, że Codemasters również celują w tryby wieloosobowe. Każdy gracz będzie mógł założyć, albo dołączyć do klubu. Rozgrywka również została dopracowana.

Jeżeli rozmawiamy o dokładnych liczbach, to również nie jest źle. GRID: Autosport zaoferuje nam dwadzieścia dwie miejscówki, 100 tras wyścigowych i mnóstwo licencjonowanych samochodów. Tytuł trafi na PlayStation 3, Xboksa 360 oraz kpmputery osobiste.

PROJECT: C.A.R.S. (PS4, PC, XO)

W innowacyjnym projekcie brytyjskich projektantów możemy aż znaleźć dziesięć trybów gry. Największy z nich to tryb kariery, którą rozpoczynamy od wyścigów gokartami. Kariera w grze to oczywiście długofalowa, rozplanowana rozgrywka, która starczy na długie godziny grania. Twórcy pracują również nad rozwiniętym trybem sieciowym. Gra kładzie nacisk na zaawansowane opcje tuningu i symulacyjny model jazdy. Tuning, i wszelkie naprawy, odbywać się będą zależnie od upodobań samego gracza, znajdziemy tutaj mnóstwo opcji, statystyk i suwaków, dzięki którym dostroimy nasz wóz do własnych potrzeb. Slighty Mad Studios ma się czym pochwalić – obie części Shift były całkiem udane.

Project C.A.R.S. jest ambitnym, kładącym nacisk na symulację, projektem Slighty Mad Studios. Twórcy potwierdzają, iż gracze mogą liczyć na rozdzielczość 1080p i 60 klatek na sekundę . Pamiętajcie również o symulacyjnym modelu jazdy, ogromnym nacisku na oprawę graficzną gry, oraz ilości udostępnionych samochodów. Gra na dzień dzisiejszy wzbudza w gracach ogromne zainteresowanie, i nie ma się temu co dziwić, ponieważ jej prezencja oraz nowa jakość rozgrywki mogą wprowadzić niemałą rewolucję do tego gatunku.

DRIVECLUB (PS4)

Driveclub trafi na rynek w październiku tego roku. Warto podkreślić, że dla właścicieli PlayStation Plus tytuł będzie z tym samym dniem dostępny bez dodatkowych opłat. Gra zaliczyła bardzo duże opóźnienie, ale każdy kolejny materiał wideo uświadamia mi, jak świetna gra wyścigowa to będzie. Driveclub kładzie nacisk na aspekty społecznościowe. Gracze mają łączyć się w tytułowe kluby, celem wspólnych rozgrywek i rywalizacji z innymi ekipami. Evolution Studios zna się na rzeczy, wcześniej ten deweloper pracował przy serii WRC, która trafiała na PlayStation 2. Driveclub będzie więc pierwszym, tak mocnym tytułem wyścigowym na nową platformę Sony.

Twórcy stawiają przede wszystkim na rozwiniętą społeczność graczy i zabawę w trybie wieloosobowym oraz oprawę graficzną, która jasno nakreśla nową jakość w branży gier wideo. Tytuł przedstawia również inne podejście do ścigania się, a przede wszystkim skupia się na współpracy społeczności graczy, którzy organizują się w tytułowe ”kluby”. Sama rozgrywka w DriveClub ma charakter czysto zręcznościowy, z elementami symulacji. Nowe materiały z rozgrywki wyglądają całkiem porządnie, ale do mnie nie przemawia jeszcze wieloosobowy rodzaj zabawy. Nie jestem do końca przekonany, czy aby na pewno gry wyścigowe mogą być w pełni oparte o tryb wieloosobowy. Przekonamy się o tym wkrótce!

The Crew (PS4/XO)

The Crew to gra wyścigowa oparta o konstrukcję otwartego świata przeznaczona do rozgrywek wieloosobowych. Tytuł zmierza na platformy nowej generacji, a za jego produkcję odpowiada firma Ivory Tower. Tytuł trafi na rynek jeszcze w tym roku, a platformami docelowymi są PlayStation 4 i Xbox One. Jest to gra oparta o stary, bardzo atrakcyjny model rozgrywki. Mowa tutaj o otwartym świecie, po którym możemy poruszać się bez większych problemów. Autorzy gry obiecują, iż dostępna będzie pełna mapa Stanów Zjednoczonych, po której wielu graczy będzie się między sobą ścigało. Deweloper kładzie również duży nacisk na obecność rozbudowanych funkcji społecznościowych, pozwalających na płynne przechodzenie pomiędzy trybem jedno- i wieloosobowym. 

Jednym z bardziej charakterystycznych elementów rozgrywki jest rozbudowany system tuningowania samochodów. Powraca on w stylu godnym gier z serii Need for Speed, gdzie możemy nasze auto dostrajać we własny, osobliwy sposób. Grafika w grze prezentuje całkiem porządny poziom, choć to nie oprawa wizualna odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Ilość tras, mnogość opcji tuningu, w pełni otwarty świat oraz funkcje społecznościowe. The Crew ma być odważną próbą zagarnięcia gatunku MMO przez Ubisoft. Czy im się to uda?

F1 2014 (?)

Jeżeli mowa o Codemasters, to o flagowej serii F1 musimy pamiętać również w tym roku. Gra nie została oficjalnie zapowiedziana, ale możemy się tego spodziewać na nadchodzących targach E3. Wyścigi z cyklu Formula 1 weszły w coroczny cykl wydawniczy, toteż ich obecność na półkach sklepowych jest niejako obowiązkiem. Czego możemy się po nich spodziewać?

Z pewnością oficjalnego, aktualnego terminarzu wyścigów, zawodów oraz kierowców z ostatniego sezonu Formula 1. Osobiście bardzo liczę na next genową produkcję, która bez kompleksów podejdzie do tematu. Mowa tutaj oczywiście o wysokich rozdzielczościach (1080p), sześćdziesięciu klatkach na sekundę oraz wspaniałych torów. Codies muszą jeszcze trochę nad tym popracować, ale wierzę, że F1 2014 zobaczymy już niebawem. 

 

F1 2014 może trafić na PlayStation 4 i Xbox One?
F1 2014 może trafić na PlayStation 4 i Xbox One?

FORZA HORIZON 2 (X0)

Bardzo sobie cenię odsłonę Forza Horizon, która wprowadziła bardzo ciekawe tryby rozgrywki oraz ujęcie do serii wyścigowej Microsoftu. Chciałbym zobaczyć jej rychłą kontynuację. Myślę że Xbox One przydałaby się gra wyścigowa, która stawia na nielegalne wyścigi oraz tuning wizualny. Horizon 2 może być zapowiedziana na targach E3 w Los Angeles. Coraz częściej się o tym mówi, choć na konkrety będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Już Forza 5 udowodniała, że na konsoli Microsoftu gry wyścigowe mogą prezentować bardzo wysoki poziom. Turn10 mogłoby wrzucić nas do otwartego świata, którejś ze słonecznych metropolii w Stanach Zjednoczonych i przygotować serię wielu ciekawy zawodów. Co Wy na to?

Forza Horizon 2 to tylko kwestia czasu?
Forza Horizon 2 to tylko kwestia czasu?

ASSETO CORSA (PC)

Asseto Corsa to absolutnie najbardziej symulacyjna pozycja w naszym zestawieniu. Jest to projekt małego, niezależnego studia studia Kunos Simulazioni, które to wcześniej pracowało nad grami netKar Pro i Ferrari Virtual Academy. Autorzy postawili sobie za cel stworzenie maksymalnie realistycznego symulatora wyścigów samochodowych, adresowanego wyłącznie na komputery osobiste. Co więcej, gra ma korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii graficznych, a co za tym idzie, jej oprawa audiowizualna zapiera dech w piersiach. Jest to tytuł zupełnie inny niż wszystkie pozostałe, ponieważ skierowany jest do hardcore’owych fanów motoryzacji.

W Asseto Corsa dostępne jest mnóstwo licencjonowanych modeli samochodów różnych klas – auta produkcyjne, prototypy i egzemplarze koncepcyjne, jak również legendy wyścigów serii GT i Formuła 1. Wszystkie auta zostały odwzorowane z dbałością o detale. Co ciekawe, wygląd, parametry techniczne, jak i fizyka jazdy były też certyfikowane przez producentów samochodów. Nie mniejsze starania włożono w proces kreowania otoczenia, tory w grze będą wyglądać absolutnie wyraziście i żywo. Na chwilę obecną jest to mało znany tytuł, ale jego echo usłyszą wszyscy zaraz po premierze!

NEXT CAR GAME (PC)

Na koniec coś dla fanów motoryzacji w ujęciu z przymrużonym okiem. Next Car Game to gra w stylu legendarnego Destruction Derby, w której najważniejsza jest destrukcja. Co więcej, tytuł naprawdę potrafi wciągnąć na długie godziny, choć jego jakość (oprawa AV) nie są największą zaletą. Jedną z ważniejszych cech gry jest kustomizacja naszego wozu, oraz jego późniejsza aplikacja na zamkniętych arenach. Tytuł trafi tylko na komputery osobiste, ale jeżeli podobało Ci się Flat Out, to jest to pozycja dla Ciebie!

Written By
More from Patryk

Konami koncentruje się na rynku mobilnym, co dalej z PES, Metal Gear Solid oraz Silent Hill?

Okazuje się, że firma Konami dość mocno się reorganizuje. Najdziwniejsze jest to,...
Read More