MotoGP 14 – recenzja PlayStation 4

Firma Milestone wypuściła na rynek grę motocyklową MotoGP 14 w wersji na PlayStation 4. Wirtualne motocykle prezentują bardzo wysoki poziom wykonania oraz świetną grywalność.

MotoGP 14 dostępne jest na wielu platformach i zaoferuje graczom pełny, licencjonowany sezon zmagań motocyklowych.
MotoGP 14 dostępne jest na wielu platformach i zaoferuje graczom pełny, licencjonowany sezon zmagań motocyklowych.

Gry traktujące o MotoGP stanowią swoistą niszę w branży gier wideo. Jedynym zespołem, który się tym zajmuje jest studio Milestone, które ambitnie rozwija ten temat i wkracza ze swoim projektem na PlayStation 4. Dla autorów głównym problemem było odwzorowanie modelu jazdy jednośladem oraz poprawnego zachowywania się motocyklu na torze. Producent zbliżył się w tym przypadku niemal do perfekcji, tym samym łącząc wymagające wątki symulacyjne z przyjemnością płynącą z zabawy oraz charakterystyką arcade. Jak wypada MotoGP 14 w wersji na PlayStation 4?

Jazda motocyklem to nadal spore wyzwanie dla motoryzacyjnych debiutantów. W trakcie wyścigu walczymy z naszą maszyną, staramy się ją utrzymać na jezdni, utrzymywać przyczepność oraz trakcję jazdy. Autorzy gry poszli na całość i to od nas samych zależy, jak wyżyłowany poziom trudności sobie ustawimy. Po wyłączeniu wszystkich ułatwień, wspomagaczy w postaci linii hamowania czy kontroli trakcji, nasz pojazd zachowuje się w niemalże tak, jak zachowują się motocykle w rzeczywistości. W tym momencie otrzymujemy mieszankę symulacji oraz motywów arcede’owych, które nie pozwalają oderwać się od ekranu naszego telewizora.

MotoGP 14 na standardowym poziomie tytuł sprawia sporo trudności. Kontrolowanie motocykla to zupełnie inna bajka niż samochodowe wyścigi. W trakcie pokonywania zakrętów musimy kontrolować linię skrętu oraz natężenie przedniego i tylnego hamulec. Zbyt mocne naciskanie na hamulce powoduje upadek. Co więcej, wychodząc z zakrętów, musimy kontrolować również nasze przyspieszenie, bowiem zbyt gwałtowne odkręcanie manetki gazu powoduje natychmiastowy poślizg, z którego ciężko wyjść w jednym kawałku. W trakcie jazdy wypada także uważać na elementy otoczenia, ponieważ przednie koło ma tendencję do podskakiwania na nierównościach, toteż o stracenie trakcji albo stłuczkę z innymi użytkownikami toru nie trudno.

Grę cechuje symulacyjne zacięcie, toteż w mechanice upatruję największej zalety MotoGP 14. Autorzy gry wyśrubowali poziomy trudności, toteż sterowanie na najwyższym jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście wiele elementów można by poprawić, jak na przykład bezkarne odbijanie się od przeciwników. Jednakże uważam, że model jazdy został opracowany świetnie i pod tym względem, autorzy już nie muszą niczego dopracowywać.

Milestone nie próbuje odkrywać niczego nowego w temacie gier wyścigowych. Producent wykorzystuje doświadczenie oraz pomysły innych zespołów łącząc najlepsze zdobycze na tym polu w jedną całość. Możemy rozegrać pojedynczy wyścig, wybrane Grand Prix, seozon za pośrednictwem internetu. Ciekawostką jest obecność małego trybu zabawy, w którym zasiądziemy za kierownicą BMW M3 w wersji samochodu bezpieczeństwa. Możemy w ten sposób przejechać się po każdej z udostępnionych tras.

Głównym trybem rozgrywki jest wymagająca, długa i świetnie zrealizowana kariera. Jest to tryb, od którego każdy z Was powinien zaczynać przygodę z MotoGP 14. Najpierw otrzymamy propozycję od słabszego zespołu wyścigowego (Moto 3) i od naszych wyników zależy rozwój naszej kariery. W tym module pniemy się po szczeblach kariery trafiając do coraz to lepszych zespołów. Autorzy zadbali również o prosty schemat rozwijania naszych motocykli. Podzespoły maszyny będziemy mogli usprawniać trzypoziomowo. Zawieszenie, rama, silnik oraz hamulce usprawnimy w łatwy i przyjemny sposób, bowiem inżynier poprosi nas o pewne osiągi na torze (dana prędkość, długość hamowania).

Producent zadbał również o wizualny rozwój naszego zawodnika. Do odblokowania są dziesiątki elementów ubioru, w tym oryginalne buty, kaski, rękawiczki, kombinezony oraz prosty edytor, dzięki któremu na nasz kombinezon będziemy mogli nanieść pewne napisy. Jeżeli o typowych ”znajdźkach” mowa, to nie sposób wspomnieć o sporej ilości zdjęć oraz filmików do odblokowania. Na tych ostatnich uwieczniono wyścigi, zakulisowe rozmowy oraz piękne hostessy.  Niestety producent tak zaangażował się w model jazdy i karierę, że zapomniano o oprawie wizualnej.

MotoGP 14 pod tym względem kuleje, bowiem miejscówki przygotowano zbyt oszczędnie. Trasy wyglądają na opustoszałe i sterylne. W trakcie jazdy brakuje nam widoku elementów otoczenia takich jak drzewa, lasy, góry, budynki, czy chociażby chmury. Warunki atmosferyczne są przypisane odgórnie, toteż słońce nigdy nie zachodzi, a deszcz nigdy nie przestanie padać. Szkoda że nie popracowano nad oprawą graficzną dłużej. Jedyne co warto pochwalić, to fenomenalny wygląd wszystkich, w pełni licencjonowanych motocykli oraz zawodników. Może w przyszłym roku Milestone udostępni nam ucztę dla fanów grafiki.

Rzeczona gra jest tak dobra, że śmiało mogę ją polecić wszystkim fanom motoryzacji grającym na PlayStation 4. Tytuł zawiera wymagający model jazdy oraz wielogodzinną karierę. Jeżeli szukasz gry motoryzacyjnej z zacięciem symulacyjnym, to MotoGP 14 jest pozycja dla Ciebie. Tytuł ten jest w pełni licencjonowany, a więc jeżeli jesteś amatorem tego sportu, to poznasz go od podszewki. Przymykając oko na poziom oprawy możesz wsiąknąć w ten tytuł i bawić się znakomicie. Polecamy!

OCENA 8/10

+ MODEL JAZDY

+ DOPRACOWANA I WYMAGAJĄCA KARIERA

+ SYMULACJA I REALIZM

+ MODEL STEROWANIA

– GRAFIKA

– DŁUGI CZAS WCZYTYWANIA

– KIEPSKI WIDOK FPP

 

Written By
More from Patryk

Spotify z podcastami i filmami video, czyli szczegóły konferencji giganta

Firma Spotify zdecydowała się przeprowadzić specjalną konferencję dotyczącą nowości, jakie zostaną wprowadzone...
Read More