LEGO Batman 3: Poza Gotham – recenzja

Lego Batman 3: Poza Gothan to kolejna odsłona popularnych przygodówek od studia Warner Bros. Tytuł dostępny jest na PlayStation 4, Xbox One, Xboksie 360, PlayStation 3, PC oraz PlayStation Vita, Wii U i Nintendo 3DS.

Gry z serii LEGO sprzedały się w nakładzie przekraczającym sto milionów egzemplarzy.
Gry z serii LEGO sprzedały się w nakładzie przekraczającym sto milionów egzemplarzy.

Gry z serii LEGO w tytule od studia Traveller’s Tale pojawiają się rokrocznie. Niemal w każdym roku na rynku pojawia się gra osadzona w świecie kultowych, duńskich klocków, która bazuje na znanym i ogólnie lubianym uniwersum. W tym roku zadebiutowała trzecia część przygód Mrocznego Rycerza i nie chodzi tu wcale o Arkham Knight, ale właśnie o klockową przygodę Batmana, w której to ratujemy nie tylko Gotham, ale całą Ziemię. Czy LEGO Batman 3: Poza Gotham jest dobrą grą, która przyciągnie na dłużej nie tylko małych fanów klocków LEGO, ale również pozwoli starszym graczom świetnie się bawić? Czy odnajdą się w niej Ci, którzy nie za bardzo kojarzą uniwersum DC Comics i oprócz Batmana i Supermana nie kojarzą nikogo więcej? I wreszcie, czy jest to produkcja, która znacząco różni się od pozostałych gier umiejscowionych w klockowym świecie LEGO i czy jest swego rodzaju rewolucją właśnie dla tej serii studia Traveller’s Tale?

Każdy kto wcześniej grał w choć jedną grę z serii LEGO od Traveller’s Tale od razu poczuje się jak w przysłowiowym domu. LEGO Batman 3: Poza Gotham nie różni się za bardzo od poprzednich odsłon, nie oznacza to jednak, że nie posiada żadnych nowości. Pierwszą i chyba najważniejszą z nich jest możliwość zmieniania kostiumów dla bohaterów. Co prawda nie wszystkie postacie posiadają ową możliwość, jednakże znaczna większość potrafi „przebrać się”, dzięki czemu posiada inne zdolności, które niejednokrotnie są niezbędne, aby popchnąć grę do przodu.

Przykładowo Batman ma możliwość zmiany kostiumu na arktyczny, które zamraża wodę oraz gasi płomienie LEGO, dzięki czemu możemy dostać się w dane miejsce, lub po prostu przejść do następnej lokacji. Owe kostiumy zbieramy podczas rozgrywki i raczej nie ma się co martwić, że któryś z nich pominiemy, bowiem są one „ukryte” tak, aby każdy, nawet mniej uważny i skory do eksploracji, gracz mógł je łatwo zdobyć. Zmiana kostiumów znacznie urozmaica rozgrywkę i jest na pewno jednym z większych plusów LEGO Batman 3: Poza Gotham.

Nowy wymiar LEGO Batman?
Nowy wymiar LEGO Batman?

Kolejną zaletą najnowszej odsłony „klockowego” Batmana jest ogromna ilość postaci znanych z uniwersum DC Comics. Wszyscy fani na pewno nie będą zawiedzeni, bowiem nawet jeśli waszym ulubionym bohaterem z tego uniwersum jest mało znana postać, to i tak raczej znalazła ona swoje miejsce w LEGO Batman 3: Poza Gotham. Jest to na pewno bardzo duży ukłon w stronę zagorzałych fanów DC Comics, ale pozwala również mniej wtajemniczonym osobom poznać to uniwersum w bardzo przystępny sposób. Poza tym oprócz tego, że postacie po prostu są, to trzeba oddać twórcom, że postarali się, aby były one jak najbardziej wierne swoim oryginałom. Warto zaznaczyć w tym miejscu świetny voice- acting, który niezaprzeczalnie podwyższa wspomnianą autentyczność spotkanych podczas rozgrywki super bohaterów oraz czarnych charakterów.

Jeśli chodzi o fabułę, to trzeba przyznać, że w LEGO Batman 3: Poza Gotham stoi ona na dość wysokim i zadowalającym poziomie, bowiem mimo tego, że do pewnego momentu może nużyć i dzieję się niezbyt wiele, to tak później nabiera tempa i jeśli tylko potrafimy wczuć się i wejść w skórę naszego ulubionego super bohatera, to bez wątpienia będziemy chcieli jak najszybciej pokrzyżować plany Brainiaca, czyli głównego złego w tegorocznej odsłonie Batmana.

Co ciekawe podczas rozgrywki super bohaterowie niejednokrotnie staną ramię w ramię ze swoimi nemezis, aby wspólnie pokonać silnego wroga, który zagraża całej ludzkości oraz naszej ukochanej planecie, czyli Ziemi. Bez wątpienia jest to ciekawe doświadczenie, ponieważ niecodziennie mamy okazję zobaczyć, jak Joker wraz z Batmanem stoją po jednej stronie barykady. Tym bardziej, że ukochany Joker niemal bez raczy nas swoimi specyficznymi żartami. Nie tylko Joker jest jednak głównym dostarczycielem humoru, bowiem podobnie jak w poprzednich grach LEGO, tak i w Batman 3: Poza Gotham charakterystyczny dla serii humor jest utrzymany, a więc fani cyklu nie mają się o co martwić.

Dwaj superbohaterowie w ich lateksowych wdziankach!
Dwaj superbohaterowie w ich lateksowych wdziankach!

Wszystkie poziomy, które odwiedzimy w grze są dobrze zaprojektowana, to trzeba oddać twórcom. Plansze, po których przyjdzie nam się poruszać wyglądają ładnie i z przyjemnością biega się po nich oraz szuka znajdziek, których w LEGO Batman 3: Poza Gotham nie brakuje. Fani wszelakiego zbieractwa oraz eksploracji nie powinni być zawiedzeni, ponieważ temu tytułowi aktywności pobocznych po prostu nie brakuje. Mimo tego, że nie mamy do czynienia z pełnoprawnym otwartym światem, to na pewno nie można powiedzieć, że lokacje, które przyjdzie nam zwiedzać są klaustrofobiczne. Ponadto sprytnie porozmieszczane sekrety sprawiają, że fani zaliczania gier na 100% sprawdzą każdy zakamarek co najmniej dwa razy.

Niestety tytuł ten posiada również kilka wad. Jedną z największych i chyba nieodłącznych dla gier z tego cyklu jest nuda i odtwórczość, które po jednej dłuższej sesji mogą dać o sobie znać. Całej serii LEGO widocznie brakuje swego rodzaju rewolucji oraz świeżego pomysłu ze strony twórców, który ponownie przyciągnąłby do tytułów stworzonych na bazie klocków dużą ilość graczy. Wydaję się, że dopóki do kolejnych odsłon nie trafią nowości, których nie doświadczyliśmy w poprzednich grach cyklu, to gry z LEGO w tytule będą zbierać co raz gorsze oceny, a szkoda, aby zabrakło ich na rynku, bowiem pokazują one, że nawet w dzisiejszych czasach klocki mogą bawić nawet starszych graczy. Co prawda system zmiany kostiumów, o którym pisałem na początku jest swego rodzaju nowością, to powiedzmy sobie szczerze, że jest to zbyt mało, aby taki element nazwać rewolucją. Tym bardziej, że nie będzie on mógł być wykorzystany we wszystkich grach z cyklu LEGO.

Nie mogło zabraknąć zwariowanych bohaterek!
Nie mogło zabraknąć zwariowanych bohaterek!

Drugą wadą są zagadki, a właściwie to, że są zwyczajnie za proste. Możecie powiedzieć, że w końcu ma to być gra dla najmłodszych, jednakże moim zdaniem są one zbyt banalne nawet dla dzieciaków, które w wieku 7 lat, bo takie widnieje oznaczenie PEGI na grze, są i tak wystarczająco bystre, aby poradzić sobie z dużo trudniejszymi przeszkodami. Poza tym jak dobrze wiemy wyobraźnia dzieci jest dużo bardziej rozbudowana, aniżeli w przypadku dojrzałych graczy. Jestem pewien, że gdyby twórcy zdecydowali się na zaimplementowanie w grze trudniejszych łamigłówek, to niejeden tata wołałby swoją pociechę i prosił o pomoc, ponieważ sam nie byłby w stanie poradzić sobie z jakąś zagadką. Ponadto gdyby były one trudniejsze, to satysfakcja z rozwiązania byłaby większa, a i naszym mózgom na pewno wyszłoby to na dobre, o dzieciach już nie wspominając.

LEGO Batman 3: Poza Gotham to tytuł skierowany głównie do fanów cyklu LEGO od Traveller’s Tale oraz dla miłośników uniwersum DC Comics, którzy chcą spędzić miłe, przyjemne i niezobowiązujące chwile ze swoimi ulubionymi komiksowymi bohaterami. Bez wątpienia tytuł ten nie przypadnie do gustu wszystkim. Jednakże jeśli szukacie przyjemnej, miejscami nieco zabawnej gry, przy której bawić będziecie mogli się zarówno samemu, jak i z drugą osobą, to LEGO Batman 3: Poza Gotham wydaję się być dobrym wyborem. Jeśli jednak nie ograliście wszystkich jesiennych hitów, to radzę dwa razy zastanowić się nad zakupem najnowszej produkcji Traveller’s Tale.

OCENA: 7/10

+ duża liczba postaci z uniwersum DC Comics

+ ciekawe system kostiumów

+ duża liczba sekretów i znajdzie

+ od pewnego momentu fabuła

– nuda i odtwórczość

– brak poważnych zmian względem poprzednich odsłon

– zbyt proste zagadki

Written By
More from Patryk

Jak sprzedało się Star Wars: Battlefront?

Star Wars Battlefront było jedną z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Electronic...
Read More