Kulturalny Wilk – wywiad z YouTuberem

Po tygodniowej przerwie związanej z targami E3 2015 wracamy z cyklem wywiadów z YouTuberami. Dziś naszym gościem jest Jan Chęć z kanału Kulturalny Wilk.

Bardzo interesujący człowiek gości na łamach Projekt Konsola w dniu dzisiejszym. Jan Chęć to student informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, zapalony gracz i YouTuber z stosunkowo dużym doświadczeniem.

Na kanale Kulturalny Wilk znajdziecie między innymi najnowsze gry wideo, ale również klasyki w postaci Warcraft III oraz dodatki do arcydzieła Blizzard Entertainment. Ponadto gry pokroju Wiedźmin 3: Dziki Gon, Battlefield Hardline czy Cities: Skylines.

PK: Przedstaw się naszym czytelnikom w kilku zdaniach.

Jan Chęć: Hey, jestem Jan Chęć, znany w internecie jako “Kulturalny Wilk”. Od czterech lat prowadzę kanał na YouTube nazwany moim nickiem. Przedstawiam na nim Zagrajmy/Let’s Play, a także m.in. Creepypasty. Pasjonuję się grami i dzielę się tym w internecie. Ponadto czasami użyczam głosu jako lektor i aktor głosowy.

W życiu pozainternetowym kończę czwarty rok na dziennej informatyce UW oraz od trzech lat pracuję na 3/5 etatu jako programista. Dużo robię!

wilk 1

PK: Od jakiego czasu jesteś graczem i od której konsoli zaczynałeś swoją przygodę z grami wideo?

Jan Cheć: Odkąd pamiętam. Grałem z ojcem na Amidze i Commodore 64. Czasy grania na joysticku… ;] Zdumiewało mnie gdy ojciec przerabiał grę, abym miał np. nieskończoną liczbę żyć lub kulki zbijające cegły inaczej się odbijały. Wtedy kod źródłowy był dostępny i każdy mógł zrobić z grą, co zapragnął.

Potem przyszły czasy Pegasusa, PC (od Windows 95), GameBoy Color, cudzych konsoli PS/Xbox/GameBoy Advance, a także emulowania i gry na komórkach. Jednakże cały czas na pierwszym miejscu stoi PC. Intuicyjnie się z nim rozumiem od pierwszego dnia, kiedy go zobaczyłem (“tato, wyłącza się tu klikając, a nie wyciągając kabel z prądu” ;D). Wtedy, jeszcze w przedszkolu, wiedziałem, że moja przyszłość będzie związana z komputerami.

Ze wszystkich gier najwięcej czasu poświęciłem Morrowindowi. Bite kilka tysięcy godzin. Moja gra życia. Wielka szkoda, że się wyraźnie zestarzała.

wilk 4

PK: Co skłoniło Cię do inwestycji i zaangażowania na YouTube? Kto jest Twoim wzorem na tej platformie i kogo naśladujesz?

Jan Chęć: Był taki czas, gdy “studiowałem”, czyli od sesji do sesji nie robiłem niemalże nic pożytecznego ;≻ Raj? Wydawało mi się, że to najlepszy czas życia, ale jednak nie. Przede wszystkim jeśli się do niczego w życiu nie dąży, to poziom zadowolenia się pogarsza, człowiek kisi się, gnije. Wtedy nawet rozrywka nie podnosi stanu ponad przeciętność, a bez niej jest zupełnie kiepsko. Dziwne uczucie: wszystko jest niby w porządku, ale coś jest nie tak.

W tamtym czasie chciałem zagrać w Dead Space, gdyż lubię horrory wszelkiej maści. Sterowanie było tragiczne – nie dało się wyłączyć akceleracji myszy, więc wszystko pływało jak chciało. Jako wyjadacz shooterów nie mogłem tego zdzierżyć. Bardziej bałem się, że nie naceluję na potwora na czas, niż samej zbliżającej się paskudy O.o Grę odinstalowałem, ale wciąż chciałem poznać jej fabułę.

Kiedyś potrafiłem godzinami czytać solucje do gier – jak książki. Wklepałem więc YouTube w przeglądarkę i sprawdziłem, czy ktoś nie zrobił czegoś nowocześniejszego – walkthrough. Wtedy po raz pierwszy spotkałem “Zagrajmy w”. Zakochałem się w idei. Powiedziałem: “to jest to, co chcę robić w życiu!” ;D Obejrzałem całą serię Dead Space u Bunga. Potem obejrzałem Silent Hill. Pod koniec drugiej serii wiedziałem, że zamiast oglądać, powinienem sam zaczynać – aby nie inspirować się zbytnio, żeby nie być kopią.

Zacząłem. Od czterech lat obejrzałem jedynie ~3 serie u innych osób, tak więc trudno mówić, abym na kimkolwiek się wzorował. Kopiowanie bez innowacji sprawia, że zawsze się jest za kimś. Moja strategia jest taka, aby rozbić czynność na składowe i uczyć się od mistrzów każdej z nich. Np. błyskotliwy humor – Pratchett. Angażujące przemawianie – Cejrowski. Edycja audio – Pensado. Zasób słów – Miodek. Gra głosem – Jacek Kopczyński. I tak dalej. Aby być w czymś świetnym, trzeba być co najmniej dobrym w każdej składowej.

wilk 3

PK: Jak traktujesz polski game dev, który w ostatnich latach zasłynął grami Techlandu oraz CD Projekt RED? Czy uważasz, że te studia zaliczyły progres i można je zaliczać do największego kalibru na rynku?

Jan Chęć: Zabawne jest, że niektórzy obcokrajowcy nie wiedzą gdzie leży Polska, a wyrażają się ciepło o polskich grach: “oh, a next good polish game!” ;] Cieszę się, że wychodzimy do świata z topowymi hitami. Wiedźmin 3 ma spore szanse na obsypanie nagrodami gry roku.

Redsi zrobili niesamowity progress względem poprzednich części, co widać szczególnie po filmowości. Przyzwyczaiłem się do zgrzytów przypominających o tym, że to tylko gra, np. powtarzalnych ujęć, mimiki itd. Podczas grania w niego się odzwyczaiłem. Światowa klasa.

wilk 5

PK: Wiedźmin 3: Dziki Gon i Dying Light to w ostatnich miesiącach największe polskie premiery. Czy uważasz, że jesteśmy świadkami najlepszego roku w polskim game devie?

Jan Chęć: Jeśli brać pod uwagę cały rynek, to trudno porównać, ale jeśli chodzi o pojedyncze hity, to dzięki sile rozpędu kolejnych Wiedźminów można już powiedzieć, że dotychczas najwięcej właśnie w tym roku zaszalejemy na świecie.

Warto zauważyć, że kontrowersyjna polska gra Hatred zrobiła sporo szumu na świecie. Kilka lat temu wątpię, by za granicą pisano o niej artykuły. Dziennikarze wiedzą teraz, że potrafimy niezwykle zaskoczyć, więc warto poświęcić więcej uwagi nowym projektom.

PK: Jesteś młodym człowiekiem, który żyje w rozwijającym się kraju. Jakich usług, programów, czy rozwiązań (np. Netflix), brakuje Ci w naszym kraju?

Jan Chęć: Lepszego internetu w mniejszych miastach. Trudno byłoby mi się wyprowadzić z Warszawy do miasta, w którym jest lepsze powietrze, jest ciszej i taniej. Filmy bym wysyłał całe wieki.

Netflix to dobra sugestia. To absurdalne, że w Polsce znacznie prościej spiracić film niż kupić przez VOD.

wilk 6

PK: Będąc dorosłym i dojrzałym człowiekiem jesteś świadkiem, jak dziś dorasta młodzież. Chciałbym Cię zapytać, czy uważasz, że młodzi ludzie w dzisiejszych czasach zupełnie inaczej przeżywają swoją młodość – bez przysłowiowego ”podwórka”, a przed ekranem monitora/telewizora?

Jan Chęć: Jedynie trochę. Jeśli się jest ekstrawertykiem, to trudno usiedzieć w domu przed komputerem, gdyż taka osoba potrzebuje absorbować energię z interakcji z innymi ludźmi, a tekst/voicechat to za mało. Z kolei introwertycy – patrząc na siebie, mógłbym całe dzieciństwo tylko siedzieć w domu przed komputerem lub książką, a chciałem wychodzić spotkać się ze znajomymi, grać w piłkę itd. Nie musiałem, a chciałem. Introwertycy generują energię na relacje międzyludzkie i muszą ją wydać jak się skumuluje.

PK: Jaki jest Twój stosunek do rozrywki (w domyśle gier)? Czy uważasz, że kiedyś z tego zrezygnujesz?

Jan Chęć: Rozrywka to moje życie, a z życia się nie wyrasta ;] Mój cel to utrzymanie z czegoś, co mnie pasjonuje lub generowanie pasywnego przychodu (inwestycje) i życia z nich jak chcę. A jak będę chciał? Na pewno będę dążył do jakiegoś celu, czegoś, co będzie mnie pasjonować. Jak choćby nagrywanie głosu dla Zagrajmy bądź innych projektów. Ciekawe jak się życie potoczy.

wilk 7

PK: Jak Twoi domownicy (dziewczyna, rodzina) reagują na to, że jesteś graczem i, dla przykładu, zarywasz ”nocki”?

Jan Chęć: Podczas wakacji po pierwszym roku na uczelni ojciec do mnie przyszedł o 0:00, abym poszedł spać. Wtedy powiedziałem sobie, że to ostatnie wakacje, które spędzam w domu ;D Nie lubię, jak ktoś mnie kontroluje. Jak powiedziałem, tak zrobiłem. Zarabiam na swoje utrzymanie, wynajmuję pokój w Warszawie i mogę robić co chcę. To najlepszy czas mojego życia. Żyję bardzo zdrowo, mam stały rozkład godzin snu, który tylko czasem nadwyrężam (ech, ten Avatar Nickelodeonu ;≻).

Kobiety obecnie nie mam, ale w przeszłych związkach granie nigdy nie spowodowało żadnej kłótni. Okazji było w sumie 3,5 roku, więc jak widać w niczym mi moja pasja nie przeszkadzała ;]

Jeśli chodzi o współlokatorów, to mam wygłuszony pokój i nawet jak w nocy krzyczę przy Kholacie, to im nie przeszkadzam.

PK: Określ swój kanał w trzech słowach!

Jan Chęć: Klimat, pasja, jakość.

 

 

[interaction id=”5554a50840f2c57e040672ed”]

Written By
More from Patryk

Przegląd pierwszych recenzji gry FIFA 16

W sieci pojawiają się pierwsze oceny gry FIFA 16, która dziś debiutuje na...
Read More