Komputer i nowe technologie #2

Firma Microsoft przeprowadziła konferencję, na której zaprezentowała światu system Windows 10. CDP.pl wprowadzili na rynek nową, świetną platformę cyfrowej dystrybucji, a YouTube otrzymał konkurenta w postaci Vessel.

Czym zaskoczy nas Windows 10?
Czym zaskoczy nas Windows 10?

”Komputer i nowe technologie” w tym tygodniu koncentruje się głównie na konferencji firmy Microsoft, która odbyła się kilka dni temu. Gigant z Redmond wprowadza na salony system operacyjny Windows 10, który ich zdaniem ma być ”najbardziej dopracowaną” edycją systemu w historii. W branży nowych technologii działo się jednak o wiele więcej, głównie za sprawą wprowadzenia w życie nowej wersji CDP.pl, rozwijania platformy Vessel, czy też prezentacji karty graficznej Asus Strix typowej dla graczy.

Microsoft wierzy w Windows 10 i innowacje, które on niesie.

Gigant z Redmond zaprezentował nową wersję systemu Windows 10, który wprowadza na rynek mnóstwo interesujących, choć nie nowych autorskich rozwiązań. Podczas zeszłotygodniowej konferencji zapowiedziano między innymi Xbox App, czyli aplikację przeznaczoną systemowi Windows 10 celem obsługi funkcjonalności Xbox One.

Xbox App to oprogramowanie dające graczom wgląd w profil, bibliotekę gier, listę znajomych, aktywności znajomych, filmy, muzykę, listę pobierania itp. Aplikacja zaskakująco dobrze radzi sobie z konkurencyjnymi rozwiązaniami na komputerach osobistych. Mowa tutaj oczywiście o platformach takich jak Steam. W trakcie prezentacji Xbox App Phil Spencer, odpowiedzialny za dywizję Xbox, dobitnie zaprezentował, jak zgrabnie oba systemy są w stanie ze sobą współpracować.

WIndows 10 będzie najbardziej dopracowaną wersją systemu w historii.
WIndows 10 będzie najbardziej dopracowaną wersją systemu w historii.

To jednak dopiero początek rewolucji, bowiem Xbox One otrzyma możliwość dzielenia się materiałami wideo na żywo w internecie. Oczywiście niebywały wpływ na taką decyzję miał z pewnością sukces takich platform, jak Twitch czy Ustream.

Co więcej, aplikacja Xbox zintegruje ponadto konsolę Xbox One z PC. Mowa tutaj o możliwości wspólnego grania w jeden tytuł na obu platformach. Kosmos? Nie, to rzeczywistość w wykonaniu firmy Microsoft. Na rzeczonej konferencji zaprezentowano, jak dwóch graczy wspólnie bawi się w grę wieloosobową Fable Legends, jeden z nich grał na Xbox One, drugi zaś na komputerze PC. W świetle tych zapowiedzi należy jednak zapytać, czy tego typu między platformowe rozgrywki nie zepsują balansu zabawy? Tego z pewnością dowiemy się wkrótce, jak również ilości gier i producentów, którzy zdecydują się wesprzeć ten system.

Na koniec należy dodać, że Microsoft planuje nie tylko pozwalać na streaming gry z Xbox One na PC, ale na każde urządzenie działające na systemie Windows 10. Pomysł ten ma wykorzystywać łącze Wi-Fi do transmisji rozgrywki na inne urządzenie oparte na Windows 10. Muszę dodawać, że Micro planuje wprowadzić tutaj jakość 1080p oraz 60 klatek na sekundę?

System ma być dostępny na urządzeniach z rodziny Microsoft!
System ma być dostępny na urządzeniach z rodziny Microsoft!
HoloLens, czyli kolejna ewolucja wirtualnej rzeczywistości?

Microsoft wraz z prezentacją Windows 10 zaintrygował półświatek branżowy swoimi pomysłami. Mowa oczywiście o Xbox App, ale również fascynującym projekcie HoloLens. Nie będzie to odpowiedź na Project Morpheus od Sony, ani Oculus Rift, ale konkretna alternatywa dla obu.

HoloLens to gogle wirtualnej rzeczywistości, które jednak działają w nieco inny sposób, niż wyżej wymienione gadżety. Użytkownik po założeniu na głowę HoloLens jest w stanie operować konkretnymi hologramami, które urządzenie mu wyświetla. Na prezentacji przedstawiono tylko kilka pomysłów na wykorzystanie tego ciekawego urządzenia. Wyobraźmy sobie, że w wirtualnej rzeczywistości przygotowujemy projekty w trójwymiarowym odpowiedniku MS Paint. W ten sposób możemy zestawiać je z rzeczywistością i w czasie rzeczywistym (na bieżąco) zmieniać parametry projektu. HoloLens może wspomóc projektantów maszyn, motoryzacji (jeden z przykładów na materiale promocyjnym), ale również architektów, pracowników biurowych, czy też samych graczy.

HoloLens jest urządzeniem kompletnym, oznacza to, że posiada własne oprogramowanie, własny procesor, pamięć, jak również dźwięk przestrzenny oraz baterię. Do obsługi HoloLens nie wymagane jest inne urządzenie.

Na koniec warto dodać, że w pracach nad tym niezwykle intrygującym projektem pomagali naukowcy z NASA. HoloLens może być, kolejnym po GoogleGlass, urządzeniem rewolucjonizującym rynek gadżetów mobilnych. Trzymamy kciuki, bowiem ma być ono wprowadzone w trakcie cyklu panowania Windows 10.

Asus Strix GTX 960 – czyli karta graficzna dla graczy!

W ubiegły czwartek,to jest 22 stycznia, firma Asus zapowiedziała nowy model karty graficznej przeznaczony dla graczy. Mowa tutaj o modelu Asus Strix GTX 960, który jest już dostępny na rynku w orientacyjnej cenie detalicznej 999 zł.

Nowy model karty graficznej Asusa może pochwalić się następującymi parametrami:

Nvidia GeForce GTX 960

 • PCI Express 3.0
 • OpenGL 4.4
 • 2 GB GDDR5
 • GPU: tryb OC – 1253 MHz, tryb gry – 1228 MHz
 • CUDA: 1024
 • taktowanie pamięci – 7200 MHz
 • interfejs pamięci – 128-bit
 • Dual-link DVI-I
 • HDMI 2.0
 • zgodność z HDCP
 • DisplayPort 1.2 (x3)
 • DVI – VGA
 • Asus GPU Tweak
Asus Strix dedykowany dla graczy.
Asus Strix dedykowany dla graczy.
Nowe otwarcie CDP.pl!

Zespół CDP.pl zorganizował w zeszłym tygodniu własną konferencję prasową, na której zaprezentowano zupełnie odmienioną witrynę sklepu CDP.pl. Trzeba przyznać, że nowa marka radzi sobie całkiem nieźle i wizualnie zachęca do wydawania pieniędzy na gry w różnych wersjach, tak cyfrowych, jak i klasycznych (pudełkowych).

Nowy design strony składa się głównie z niewielkich, świetnie animowanych kafelków zawierających ciekawe oferty. Sklep CDP.pl i jego administratorzy najwyraźniej doszli do wniosku, że przyjemny dla oka styl autentycznie może zachęcić klienta do wydawania pieniędzy, z pewnością do tego, aby został on w sklepie na dłużej.

Od samego początku gracze ”atakowani” są wielkim ogłoszeniem o grach z kolekcji Blizzard Entertainment. To bardzo fajna promocja, dzięki której gracze mogą zakupić gry tego producenta za kwotę 24, 99 zł. To jednak dopiero początek stylistycznych zmian.

Cała strona CDP.pl została odmieniona i dorzucono zupełnie nowe kategorie. Obok gier, odnośnika do bloga CDP.pl, dodano kategorie Sprzęt oraz Hobby. Od teraz na CDP.pl gracze mogą zaopatrzyć się w tablety do czytania książek, jak również nowy Kindle Touch, oraz tradycyjnie konsole stacjonarne.

 

Nowa wersja sklepu CDP.pl jest niezwykle efektowna!
Nowa wersja sklepu CDP.pl jest niezwykle efektowna!
Vessel, czy to alternatywa dla YouTube?

Gimper, Rock, Rojo, 5 Sposobów na, Abstrachuje, to znani twórcy na serwisie YouTube, którzy odnieśli niebywały sukces, ale to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Scena YouTube w Polsce rozwinęła się niesamowicie i należy zadać sobie pytanie, czy YouTube jest bezkonkurencyjny?

Najprawdopodobniej tak, ale w sieci pojawiły się doniesienia na temat serwisu Vessel, który może okazać się być konkurentem. Szczególnie za sprawą oferowanych wyższych stawek za publikowanie swoich materiałów na serwisie Vessel.

Rzeczony serwis jest nowością na rynku, w zamian za miesięczną subskrypcję (2, 99 dolara) daje dostęp do biblioteki materiałów wideo ulubionego twórcy. Vessel celuje w grupę odbiorców wieku 14-24 i ich ulubionych twórców. Twórcy serwisu podpisują intratne umowy z twórcami ze Stanów Zjednoczonych, aby Ci drudzy publikowali na Vessel swoje materiały wcześniej (72 godziny). W zamian za to autorzy nagrań mają otrzymywać większe wynagrodzenie, niż na serwisie YouTube.

Czy serwis ma szanse na sukces i detronizację YouTube? Z pewnością ten ostatni ma już kilku konkurentów, ot chociażby w postaci serwisu Twitter, którego oglądalność szybko rośnie.

Written By
More from Patryk

Call of Duty: Advanced Warfare i dodatek DLC Havoc na zwiastunie

W sieci pojawił się zwiastun oraz informacje na temat dodatku DLC do...
Read More