Klasyka PlayStation, czyli najlepsze gry wyścigowe

PlayStation to była magiczna platforma, która oferowała bardzo dużo wybitnych gier. Postanowiliśmy zebrać dla Was najlepsze gry wyścigowe, które pojawiły się na tej platformie.

PlayStation (PSX) to klasyczna dziś konsola, która odmieniła oblicze całej branży gier wideo.
PlayStation (PSX) to klasyczna dziś konsola, która odmieniła oblicze całej branży gier wideo.

Zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy cykl artykułów dotyczących magicznej konsoli PlayStation, którą Sony zawojowało rynek gier wideo i wypracowało sobie bardzo mocną pozycję. Pierwsze PlayStation zadebiutowało w roku 1994 w Japonii. W Stanach Zjednoczonych oraz Europie konsola pojawiła się w roku 1995. W roku 2000 na rynek trafił nowy model niezwykle popularnego PSXa, który nazywał się PlayStation One. Był to zmniejszony model tej klasycznej dziś konsoli.

Pierwsze PlayStation to konsola, na której pojawiło się mnóstwo wybitnych tytułów z wielu gatunków. Planujemy publikować zestawienia najlepszych gier z poszczególnych gatunków, w tym przygodówek, horrorów, gier akcji TPP, strzelanin FPP, platformówek czy też gier wyścigowych. PlayStation to platforma, na której debiutowały tak potężne dziś marki jak Resident Evil, Silent Hill, Tomb Raider, Final Fantasy, Tekken czy też Gran Turismo. Chociaż wszystkie wymienione gry się zestarzały, to pamięć o nich i legenda trwają są wciąż żywe.

Pierwszym gatunkiem, którym się zainteresowaliśmy są gry wyścigowe. PlayStation może pochwalić się wybitnymi przedstawicielami tego gatunku, bowiem firmy takie jak Psygnosis, Polyphony Digital, japońskie Namco czy też Infogrames dostarczały produkty bardzo wysokiej klasy. Zapinajcie pasy, ruszamy!

10. Sled Storm

Gra wyścigowa, która zabierała nas w zupełnie inne klimaty, niż wszyscy tego oczekiwali. W czasach pierwszego PlayStation twórcy eksperymentowali, toteż otrzymywaliśmy ścigałki, które pozwalały nam zasiąść za kierownicą chociażby skutera śnieżnego.

Sled Storm to gra Electronic Arts, która koncentrowała się na szybkiej rozgrywce, dużym dostępie do tras, pojazdów oraz niesamowitymi możliwościami akrobatycznymi naszych zawodników. W pojedynkę lub z innym graczem mogliśmy ścigać się z innymi zawodnikami i ”wykręcać” niesamowite tricki na stokach. Pozycja zestarzała się technologicznie, ale grywalność wysoka, jak kiedyś.

9. Rollcage

Firma Psygnosis na PlayStation osiągnęła szczyt swojej popularności oraz jakości produkowanych gier. Rollcage to jeden z arcade’owych tytułów, które pojawiły się na konsoli Sony. Gra pozwalała nam zasiąść za kierownicami futurystycznych maszyn, którym nie straszne są wypadki drogowe oraz walka na torze.


Tytuł pozwalał nam jeździć z zawrotną prędkością po trasach całego świata. Futurystyczne bolidy mogły poruszać się w wielu poziomach. Oprawa graficzna w tamtym okresie była bardzo przyjemna dla oka, system zabawy wzbogacony był o różnego rodzaju broń oraz specjalne ataki. Jedna z lepszych gier zręcznościowych na PlayStation.

8. Total Drivin

Jedna z moich ulubionych gier wyścigowych z czasów pierwszego PlayStation. Za ten tytuł odpowiadała firma Eutechnyx. Mimo że nie był to tytuł bardzo popularny w tamtych czasach, to pozwalał na świetną zabawę za kierownicami wielu szybkich samochodów.

Rozgrywka próbowała łączyć aspekty symulacji, wysoki poziom trudności oraz typowe arcade. Oprawa graficzna w tamtym okresie imponowała, twórcy zabierali nas wiele miejsc na całym świecie, udostępniając trasy uliczne, jak również szutrowe.

7. Crash Team Racing

Crash Bandicoot to jedna z najbardziej popularnych gier tamtego okresu oraz tytuł, który nierozłącznie kojarzył się z PlayStation. Maskotka konsoli Sony doczekała się dedykowanej sobie gry wyścigowej, która rozkochała w sobie miliony graczy na całym świecie.

Popularny Crash Team Racing pozwalał wcielić się w znanych nam bohaterów z gier z serii Crash Bandicoot oraz zasiąść za kierownicami bajecznych pojazdów. Całość koncentrowała się na zręcznym pokonywaniu zakrętów, przeszkód na torach oraz walce przy użyciu specjalnego uzbrojenia. Tytuł świetnie sprawdzał się podczas gier wieloosobowych.

6. V- Rally 2

Gry traktujące o rajdach samochodowych na PlayStation były niezwykle popularne, jednym z takich tytułów jest właśnie V-Rally 2. Wydawcą gry było Infogrames, za produkcję odpowiedzialni byli specjaliści ze studia Eden.

V-Rally 2 to klasyk. Rozgrywka pozwalała nam na pokierowanie samochodami rajdowymi wysokiej klasy. W tamtym okresie gra mogła pochwalić się oficjalną licencją federaci World Rally Championship. V-Rally 2 wyglądało całkiem nieźle i zbierało wysokie oceny w prasie.

5. Ridge Racer Type 4

Namco kilkanaście lat temu posiadało bardzo potężną markę wyścigową w postaci Ridge Racer. Grę promowano na wiele sposobów, choć był to typowy tytuł koncentrujący się na zręcznościowym modelu jazdy. Type 4 nie posiadało licencjonowanych aut, aczkolwiek ich brak nadrabiało świetną oprawą graficzną oraz wciągającym modelem jazdy.

Główną atrakcją było pokonywanie zakrętów kontrolując długie poślizgi. Type 4 to jedna z najlepszych odsłon w historii serii, która przyciągała przed ekrany telewizorów miliony graczy z całego świata.

4. Test Drive 6

Test Drive to specyficzna marka, która na PlayStation odgrywała bardzo istotną rolę. Tytuły z tej serii oddawały w ręce graczy możliwość kierowania wysokiej jakości samochodami, wręcz limuzynami.

Szósta odsłona serii, przez wielu uznawana jest za najlepszą. Głównie z powodu rozmachu i jakości technologicznej. Tym razem gracze mieli okazję wypróbować aż 36 precyzyjnie przygotowanych samochodów. Oddano nam do dyspozycji takie marki jak Lotus, Audi, Panoz, Plymouth czy też Dodge Viper. Rozgrywka była typowo zręcznościowa, co przekładało się na wielką przyjemność z prowadzenia dostępnych samochodów.

3. Colin McRae Rally 2.0

Codemasters na PlayStation wydawało serę TOCA oraz Colin McRae Rally, której druga odsłona, jest uznawana za najlepszą odsłonę wszech czasów. Gra wprowadziła wiele usprawnień względem pierwowzoru i udostępniła wiele nowych samochodów.

Twórcy zaoferowali graczom mnóstwo licencjonowanych samochodów klasy Rally. Wykształcono bardzo przekonujący, wymagający model jazdy oraz system zniszczeń, który miał bezpośredni wpływ na właściwości jezdne. Największą zaletą drugiej odsłony serii była oprawa graficzna, która w tamtym okresie stała na bardzo wysokim poziomie.

2. Driver

Driver to nietypowa gra wyścigowa, która dziś jest traktowana jako klasyka gatunku, właśnie ze względu na charakterystyczne pościgi z policją oraz przestępcami. Za produkcję odpowiadało studio Reflections, które nigdy później nie uzyskało tak wysokiego poziomu serii, jak w oryginale.

Driver uchodzi za jeden z największych klasyków pierwszego PlayStation. Wcielaliśmy się w funkcjonariusza policji, Johna Tannera, który na ulicach czterech amerykańskich miast toczył zacięte pościgi tak z przestępcami, jak również z policją. Rozgrywka pozwalała również na wiele dodatkowych zadań, które nie były powiązane z linią fabularną gry. Poziom trudności był bardzo wysoki, toteż pościgi na ulicach miast mogły zakończyć się bardzo szybko. Do dziś jest to niedościgniony wzorzec, dla wszystkich gier wideo koncentrujących się na pościgach.

1. Gran Turismo 2

Druga odsłona potężnej serii Gran Turismo to klasyka gatunku i najlepsza, największa i najbardziej rozbudowana gra wyścigowa na PlayStation. W tamtym okresie otrzymaliśmy dostęp do kilkuset samochodów, kilkudziesięciu tras oraz wielu zawodów rozgrywanych w trybie kariery.

Polyphony Digital wydało ten tytuł na dwóch płytach CD, gdzie na pierwszeh był tryb Arcade, druga zaś zawierała karierę właściwą. Chyba każdy w tamtym okresie, kto posiadał PlayStation i lubił gry wyścigowe, zagrywał się w Gran Turismo 2. Tytuł posiadał znakomitą oprawę graficzną, mnóstwo wiernie odwzorowanych samochodów, w pełni licencjonowanych, jak również przyjemny dla ucha soundtrack. Klasyka!

Written By
More from Patryk

Kholat z nowym zwiastunem i wydawcą gry

Kholat to całkiem fajny projekt, którego dystrybucją w naszym kraju zajmie się...
Read More