Gry na dobre sny

medal-of-honor-playstation-3-ps3-projektkonsola-small
medal-of-honor-playstation-3-ps3-projektkonsola-small

Badaczka doszła do przekonania, że żołnierze, którzy często korzystają z brutalnych gier, łatwiej radzą sobie ze stresem w warunkach bojowych.

dlc1_screenshots_berlinwall_projektkonsola

 

Przemoc w grach do tej pory traktowana była jako element zagrażający zdrowiu psychicznemu odbiorców. Obserwacje poczynione przez Jayne Gackenbach z Uniwersytetu Grant MacEwan w kanadyjskim Edmonton przeczą jednak obiegowym opiniom. Badaczka doszła do przekonania, że żołnierze, którzy często korzystają z brutalnych gier, łatwiej radzą sobie ze stresem w warunkach bojowych.

 

Pierwszoosobowe strzelaniny, jak serie Call of Duty czy Medal of Honor, to jedna z ulubionych rozrywek w bazach wojskowych ulokowanych w Iraku oraz Afganistanie. Swój wolny czas żołnierze spędzają najczęściej grając w tytuły, w których widok krwi, pola walki i okropieństw wojny nie należy do rzadkości.

 

Paradoks ten zaciekawił Jayne Gackenbach, psycholożkę zajmującą się problematyką snu. Postanowiła ona sprawdzić, dlaczego poddani silnym bodźcom stresowym wojskowi nie szukają uspokojenia. Obserwacje przeprowadzono na 98 żołnierzach podzielonych na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się regularni gracze. Do drugiej zakwalifikowano osoby, które sporadycznie – najwyżej kilka razy w roku – sięgają po tego typu rozrywkę. Z udziału w badaniach wykluczono wszystkich mających problemy ze zdrowiem psychicznym.

 

medal-of-honor-playstation-3-ps3-projektkonsola-artykul

 

Rezultaty były jednoznaczne. Zapaleni gracze zdecydowanie rzadziej skarżyli się na koszmary nocne, a w snach na ogół byli w stanie poradzić sobie z niebezpieczeństwami. Zdaniem Gackenbach uaktywnił się u nich mechanizm, który określić można jako „symulator zagrożenia”. Innymi słowy, umysły graczy są przyzwyczajone do sytuacji ekstremalnych i w trakcie snu znacznie lepiej radzą sobie z nimi. Podczas ubiegłotygodniowej Konferencji Deweloperów Gier w San Francisco badaczka stwierdziła, że zawierające elementy przemocy gry są dla żołnierzy nie tylko sposobem na odreagowanie i chwilową ucieczkę od rzeczywistego świata, ale także rodzajem lekarstwa.

Written By
More from konadmin

Strategy Analytics: Sony sprzeda więcej konsol niż Microsoft

Playstation 3 w 2011 roku wyprzedzi Xboxa 360 pod względem sprzedaży na...
Read More
medal-of-honor-playstation-3-ps3-projektkonsola-small

Badaczka doszła do przekonania, że żołnierze, którzy często korzystają z brutalnych gier, łatwiej radzą sobie ze stresem w warunkach bojowych.

" />