Gran Turismo 6 vs Forza Motorsport 5!

Gran Turismo 6 ściera rękawice z Forza Motorsport 5. Obie gry reprezentują ten sam gatunek, oba tytuły na swoich platformach nie mają sobie równych, oba produkty są ekskluzywne i bardzo dochodowe…oba trafiają do tego samego odbiorcy – pasjonata motoryzacji! Postanowiłem zestawić ze sobą dwie szkoły robienia gier wyścigowych: japońską legendę, z amerykańskim polotem. Branża gier wideo ma się na tyle dobrze, że gracze mogą swobodnie dokonywać wyborów, na którą z platform się zdecydować, bez straty na ekskluzywności. O to, która gra jest lepsza nie warto się kłócić, poniższe zestawienie ma na celu nakreślić odpowiednie cechy obu gier, które są obowiązkowe dla właścicieli zarówno PlayStation, jak i konsol Microsoftu.

forza gt6

Grafika:

Forza Motorsport 5 jest pierwszą grą na konsole nowej generacji, która wyraźnie nakreśla przeskok technologiczny, jakiego doświadczymy po przesiadce na Xbox One. Generalnie rzecz ujmując, największą zaletą Turn 10 są auta i ich fenomenalna prezencja. Wyraziste, ostre kształty karoserii, odbicia światła, cieniowanie, dbałość o najmniejsze detale, jak śrubki, nakrętki, loga producentów, natężenie cieniowania szyb, no i rewelacyjny model zniszczeń. Silnik graficzny w nowej odsłonie Forzy daje popalić gałkom ocznym. Modele w grze na Xbox One posiadają pięknie wymodelowane wnętrza, zasiadając za którymi czujemy się jak w autentycznym wozie. Niesamowicie dopracowane deski rozdzielcze, szyby na których widoczne są odciski palców, wytarta skóra na kierownicy…można by wymieniać. Otoczenie również dodaje swoje trzy grosze w tej kwestii – rozdzielczość 1080p i płynna animacja, rzekłem!

Gran Turismo 6 pracuje na wysłużonym, acz świetnie zoptymalizowanym silniku graficznym poprzednika. Szósta odsłona serii prezentuje się okazale i jest dowodem na to, że gry na PlayStation 3 nadal mogą wyglądać znakomicie. Największą zaletą są trasy miejskie – Paryż, Tokio czy Madryt. Modele samochodów to również klasa sama w sobie, choć znowu jest podział na auta klasy standard i te bardziej dopracowane. Oprawa graficzna w szóstej odsłonie serii jest nierówna, ponieważ trasy miejskie miażdżą konkurencję na tym polu, ale już górskie, zamknięte tory czy szutry wyglądają słabo. Na PlayStation 3 nie znajdziemy lepiej wyglądających wyścigów, a z samej zasady Gran Turismo 6 nie powinno być w tej kategorii marginalizowane, ponieważ wydane zostało na konsoli o słabszej mocy.

forza_motorsport_4_vs_gran_turismo_5_by_angelneo107-d4uhlev

 

Dźwięk:

Forza Motorsport 5 brzmi o wiele przekonywującą, a to ze względu na odgłosy silników, które wręcz bulgocą i wyją przy maksymalnych prędkościach. Turn 10 odwaliło kawał dobrej roboty w tej materii, dokładnie nagrywając odgłosy samochodów w grze. Może to ze względu na ich mniejszą ilość, twórcy mogli bardziej skupić się na osobliwym podejściu do każdego auta. To samo tyczy się dźwięków wydawanych podczas samej jazdy, samochody oddają naturalne odgłosy, to samo tyczy się opon i stłuczek. Dźwięk jest dopracowany i głęboki, wręcz czuć, że jesteśmy w centrum wyścigowej jatki. Ścieżka dźwiękowa nie podlega dyskusji, ponieważ każdy z graczy ma swój, osobliwy gust.

Gran Turismo 6 brzmi ciekawie i przekonująco, tym bardziej muzyka w menu, która od wielu lat nie ma sobie równych (jezz’owe klimaty). Podobnie jak u konkurenta, odgłosy walki na torze zostały wiernie odwzorowane, choć zdarzają się pomniejsze wpadki, jak chociażby niezrozumiały pisk opon i dęte huki przy stłuczkach. Wiele wozów zostało odwzorowanych rewelacyjnie, słychać wyścigowy bulgot, ale są też niechlubne przypadki aut, które brzmią dość komicznie i są stłumione.

Samochody:

Forza Motorsport 5 wypada dość słabo na tle konkurencji, ponieważ w ofercie posiada tylko 222 samochody. Oczywiście objechanie wszystkich samochodów zajmuje trochę czasu, ponieważ deweloper wrzucił do gry najmocniejsze wozy świata, ot chociażby Ferrari 250 GTO, LaFerrari, Lamborghini Diablo, kilka sztuk McLarena, siedem mercedesów, czy dziesięć najmocniejszych Nissanów…tylko tyle i aż tyle.

Gran Turismo 6 na tym polu nie ma sobie równych, ponieważ oferuje graczowi bibliotekę tysiąca dwustu samochodów, a więc czymkolwiek nie chciałbyś pojeździć, zrobisz to w grze Polyphony Digital. Entuzjaści motoryzacji znajdą tutaj absolutnie wszystko o czym głowa pomyśli, przykładowo w grze znajduje się: Nissan Skyline w czterdziestu czterech wersjach, Subaru Impreza w 25, a mocarna Honda NSX w 17 – szok! Ta gra jest rajem dla wszystkich zapaleńców motoryzacji, a to ze względu na fakt, iż każdy samochód jaki widzicie na ulicach miast, telewizji czy relacjach z wyścigów samochodowych, jesteście wstanie ograć w grze Polyphony Digital. Marzy Ci się Mitsubishi 3000 GT, może Lotus Elise, albo mocarny Ford GT40? W Gran Turismo 6 zasiądziesz za kierownicą każdego z tych samochodów, dowolnie go dopasowując do swoich możliwości, stylu jazdy czy preferencji wizualnych. W grze nie mogło zabraknąć szerokiej palety samochodów koncepcyjnych, specjalnych wozów oznaczonych symbolem LM (Limited Edition), jak również Special Cars, czyli tych drogich, mocarnie przerobionych wersji samochodów wyścigowych, za które będziecie musieli wyłożyć sporą gotówkę. Samochodami oczywiście możecie handlować i się wymieniać, jest na czym oko zawiesić i czego pozazdrościć w sieci innym graczom!

BMW M4

 

Trasy:

Forza Motorsport 5 w tej kategorii nie ma się czego wstydzić, ponieważ twórcy przyłożyli się do w miarę autentycznego odwzorowania tras. Mimo to, Turn 10 raczej blado wypada na tle konkurencji, ze swoimi 14 trasami. Gra w pewnym momencie staje się najzwyczajniej nudna i przewidywalna, ponieważ przez dłuższy czas jesteśmy karmieni tymi samymi krajobrazami. Czternaście tras to mało, ale bronią się one mnogością detali i nową jakością wykonania. Gdy pierwszy raz odpalisz ten tytuł stracisz dla niego głowę, ale po pewnym czasie trasy już nie będą robić na Tobie wrażenia.

Gran Turismo 6 w tej kwestii jest zupełnie innym produktem, o wiele więcej wartym. Gra oferuje aż trzydzieści siedem torów wyścigowych (!), które wydają się nie mieć końca ze względu na konfigurację zmagań. Dodajmy do tego fakt zmiennych warunków pogodowych, pory dnia i nocy, jak również możliwości odwracania toru jazdy, a rozgrywka przybierze ogromnej wartości. Trasy możecie testować na wymyślne sposoby, co pozbawia grę efektu monotonności. Największą zaletą gry, jest poziom prezentowany przez trasy miejskie, które to prezentują się naprawdę okazale. Odwiedzimy takie miasta jak Rzym, Madryt, Monak czy Tokio (uważni gracze mogą dostrzec siedzibę Sony!). Oczywiście, że ze względu na fotorealizm miejscówki w tej grze nie są tak dopracowane jak u konkurencji, ale ich mnogość i kolorystyka bronią się same. Niesamowite doznanie na wiele godzin grania z uśmiechem na twarzy!

Kariera:

Forza Motorsport 5 w tej kategorii jest o wiele przystępniejsza i pozwala na szybszy rozwój naszego wirtualnego kierowcy. Nie każdy gracz lubuje się w zaliczaniu licencji, kolejnych wyzwań i testów, celem punktowania w górę. Forza potrafi szybciej i bez boleśnie zaprezentować swoje auty. Biorąc pod uwagę setki wyścigów do zaliczenia, nie bez znaczenia jest lepiej przemyślany interfejs użytkownika, który jest przejrzysty i naturalny. Ogranicza on ekrany ładowania i przekierowania do kolejnych wyścigów. W grze Turn 10 łatwiej jest się piąć po szczeblach kariery, zdobywać kolejne, mocarne samochody i uczestniczyć w ciekawych wyścigach, niemalże od samego początku. Ten zabieg zaniża trochę poziom wyzwania, ale poziom trudności, dzięki systemowi Drivatar stoi na porządnym poziomie.

Gran Turismo 6 jest encyklopedią motoryzacyjnej rozgrywki, z którą spędzisz setki godzin, bez gwarancji na ogarnięcie wszystkich wyścigów. Polyphony Digital gwarantuje graczowi mnóstwo zabawy, ale dawkuje to bardzo ostrożnie i na wymagających warunkach. Wpierw trzeba zaliczyć licencje, aby nie być kompletnie zielonym na trasach gry. Podczas ogrywania kolejnych wyścigów ze szczebla kariery, gracz może oderwać się na moment, celem zaliczenia zadań pobocznych. Twórcy wspierają przez długie lata poprzednią część gry, toteż w tym przypadku będzie podobnie. Jesteście znudzeni jakimś wyścigiem? Nie ma problemu, możecie zrobić sobie przerwę i zaliczyć wyzwania poboczne. Ponadto do dyspozycji slalomy, zbijanie pachołków czy…wizyta na księżycu! Gran Turismo 6 jest kopalnią gameplay’u, które oferuje dodatkowo wyścigi długodystansowe, tak zwane Endurence, które są niezmiernie ciekawe i wymagające. W tej kategorii japońskie wyścigi nie miały, nie mają, a może i nie będą miały jeszcze długo godnego konkurenta.

g6

 

Rozgrywka:

Forza Motorsport 5 ma jedną, bardzo dużą zaletę, mianowicie system Drivatar. Jest to program, który na bieżąco rejestruje nasze zachowania na torze i zapisuje je w systemie. Jest to funkcja, dzięki której system uczy się zachowań gracza w odniesieniu do danych elementów wyścigu: korzystanie aerodynamiki, hamowanie, wyprzedzanie, wchodzenie w zakręty, wychodzenie z opresji po poślizgu i omijanie oponentów. Na podstawie zapisanych informacji, sztuczna inteligencja walczy, w naszym imieniu, o kredyty na serwerach gry! Forza ociera się również o perfekcje pod względem modelu jazdy. Twórcy skupili się na dociążeniu samochodów na trasie, co skutkuje większą wrażliwością na ruchy kierownicą. Samochody reagują bardzo realistycznie na nasze zachowanie. Obie serie mogą poszczycić się również możliwościami personalizacji, ale pod tym względem Forza jest o ciut lepsza, ponieważ posiada bardzo zaawansowany system malowania fur, toteż możesz pochwalić się unikatowym malowaniem w sieci i zainkasować sporą sumkę pieniędzy za Twoją pracę – bravo!

Gran Turismo 6 jest jak stare, dobre wino, które od lat smakuje tak samo. W tej kategorii bije konkurenta tylko pod względem klimatu gry. W tej produkcji nie chodzi o samo ściganie się, choć to głównie, ale raczej o odkrywanie ”świata” gry, kolejnych tras, wyścigów i samochodów – jest tego mnóstwo. Wiele lat pracy nad marką skutkuje tym, że model jazdy jest bardzo symulacyjny, ostrożny, chwilami przesadzony, ale generujący uśmiech na twarzy. Tuning nadal jest bardzo zaawansowany, toteż domorośli majsterkowicze poczują się tutaj jak w domu. Cieszy dodatek w postaci nitro, chociaż jego cena trochę przeraża. Generalnie jest to porządny kawałek kodu, który odkryjecie z czasem.

Werdykt:

W zasadzie to miało go nie być, ale w kilku zdaniach należy podsumować owe zestawienie. Jak widać, dwie gry mają swoje wady i zalety, ale nie wpływają one na całokształt projektów. Gran Turismo 6 jest mekką gier wyścigowych, która kontynuuje pomysły oryginału sprzed lat. Jest trochę nie równa, ale na poprzedniej generacji konsol nie znajdziecie lepszej gry wyścigowej. Forza Motorsport 5 to przysłowiowa ”jaskółka”, która nakreśla nam wygląd gier nowej generacji. Obie gry zasługują na szacunek, a ja nie podejmę się wskazania wygranej. Czekam na Wasze opinie względem obu gier. Jak zapatrujecie się na rynek gier wyścigowych? Która gra jest w Waszych oczach lepszą pozycją na rynku? 

Written By
More from Patryk

Niektóre błędy w Wiedźmin 3: Dziki Gon potrafią przerazić

CD Projekt RED nie ustrzegło się błędów w grze Wiedźmin 3: Dziki...
Read More