Destiny – jak oceniamy największą premierę tego roku?

Destiny to największa premiera tej części roku, na którą czekali właściciele konsol nowej generacji z wielkim apetytem. Gra jest dostępna na PlayStation 4, Xbox One, ale również PlayStation 3 oraz Xboksie 360.

Destiny trafi na PlayStation 4 oraz Xbox One. Bungie przygotowuje się do tej premiery już od dłuższego czasu. Czy możemy spodziewać się potężnej, nowej marki w gatunku MMO?
Destiny trafi na PlayStation 4 oraz Xbox One. Bungie przygotowuje się do tej premiery już od dłuższego czasu. Czy możemy spodziewać się potężnej, nowej marki w gatunku MMO?

Firma Bungie jest kojarzona bezpośrednio z marką Halo, która od wielu lat przyciągała do konsol Microsoftu miliony graczy. Zespół postanowił spróbować czegoś nowego zapowiadając prace nad wielkim projektem jakim było Destiny. Czy ten tytuł spełnił oczekiwania graczy? Czy Bungie wprowadziło nową jakość do rozgrywek wieloosobowy? Jak wyglądają kwestie oprawy graficznej oraz rozgrywki?

Rzeczona produkcja na każdym kroku daje nam do zrozumienia, że autorzy wydali na jej produkcję setki milionów dolarów. Pompatyczna muzyka, genialnie łącząca się z lokacjami oraz ich charakterystykę. Fantastyczna oprawa graficzna kosmicznych lokacji. Świetna animacja bohaterów oraz przemyślane projekty poziomów, przeciwników oraz uzbrojenia. Dodajmy do tego fakt wciągającej rozgrywki oraz mnóstwa punktów doświadczenia do zdobycia, a otrzymamy odpowiedź na pytanie o finanse Destiny. Jest to tytuł kompletny i przemyślany.

1. Fenomenalne wykonanie!

Oprawa graficzna chwyta za serca i nie puszcza, bowiem w każdym momencie możemy się zatrzymać i podziwiać fantazyjne krajobrazy. Palec sam prosi się o wciśnięcie Share na padzie od PlayStation 4 i publikowanie zdjęć w sieci. Twórcy zaprojektowali mnóstwo ciekawych miejscówek, ale wydaje się, że nazbyt często ich struktura była pisana metodą ”kopiuj/wklej”. Jeżeli mowa o muzyce, to Bungie stanęło na wysokości zadania, bowiem jakość znana chociażby z serii Halo została tutaj zachowana. Soundtrack genialnie potęguje emocja związane z wydarzeniami na ekranie. Gdy tylko rozgrywka jest stonowana, to również muzyka snuje się gdzieś w tle, jednakże jeżeli na ekranie rozpęta się starcie, tło muzyczne nabiera rozpędu.

Obszerne środowisko gry to jedna z największych zalet Destiny!
Obszerne środowisko gry to jedna z największych zalet Destiny!
2. Ogromny świat, ale nieciekawa historia.

Destiny promowano jako grę, która koncentruje się na oprawie graficznej nowej generacji oraz świetnej rozgrywce wieloosobowej. Tytuł został zaprojektowany tylko i wyłącznie o takiej formie zabawy. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ twórcy zupełnie odpuścili temat fabularny oraz szersze opisanie wielu lokacji dostępnych w grze. Moim zdaniem aż prosi się, aby tak obszerny i ciekawie zaprojektowany świat posiadał swoją szczególną, konkretnie opisaną historię. Wiele lokacji doskonale się do tego nadaje, może twórcy uzupełnią tę zawartość później?

Sama historia jest…kompletnie nieciekawa. Autorzy gry nie postarali się w tym aspekcie, co warto poczytać jako ogromny minus tej gry. Bungie oczywiście przygotowało pewną zawartość dotyczącą Destiny, aczkolwiek przeczytać możemy ją tylko na stronie oficjalnej producenta (skąd taki pomysł?). W trakcie rozgrywki nie towarzyszą nam ciekawe sylwetki, dialogi są niezwykle słabe, a na każdą lokację przypada generalnie jedno konkretne wydarzenie fabularne.

Wspólne granie to podstawa zabawy!
Wspólne granie to podstawa zabawy!
3. Rozgrywka…to się nazywa rozgrywka!

Gra jawi się jako połączenie systemu FPS z elementami RPG oraz szeroko pojmowanym MMO. Skomplikowana mikstura, ale w praktyce przynosi wiele przyjemności. Do wyboru mamy zatem trzy postaci Strażników: Titan dzierży potężny pancerz i ciężkie uzbrojenie; Hunter to typ snajpera, który stawia na działanie z ukrycia; Warlock stosuje w walce swojego rodzaju magię. Destiny promuje wspólną zabawę z innymi graczami, jednakowoż możemy prowadzić rozgrywkę bez koncentrowania się na współpracy z innymi.

Produkcja Bungie koncentruje się na typowych lochach, podziemiach, eksploracji otwartych połaci terenu oraz rozgrywkach PvP. Tryb Stricke to typowa zabawa dla trzech graczy, gdzie wybijamy w pień zastępy przeciwników, aby na końcu zmierzyć się z potężnym bossem. Zabawa sprowadza się do mozolnego ataku w czułe punkty przeciwnika i unikania sygnalizowanych ataków. Bossowie są opisani przez dużą liczbę punktów życia, ale walka z nimi głównie polega na tym samym.

Oczywiście otrzymamy dostęp do Wieży, gdzie będziemy mogli spotkać się z innymi graczami, rozporządzać ekwipunkiem, umiejętnościami oraz naszą karierą. Fajny patent, gdzie ludzie dobierają się w zwarte ekipy.

Tryb Player vs Player wyszedł autorom gry bardzo dobrze. Bungie od dawien dawna przygotowywało wysokiej jakości tryby wieloosobowe i nie inaczej jest w przypadku Destiny. Otrzymamy dostęp do klasycznych starć wieloosobowe, walki 3 vs 3, czy też 6 vs 6. Kolejnym trybem jest Control, czyli wariacja na temat klasycznego przejmowania wyznaczonych terenów na mapie. Opisane przeze mnie warianty rewelacyjnie łączą się z systemem rozwoju bohatera i dostępnymi pukawkami. Widać jak na mapach gracze preferują rozgrywkę odpowiednim stylem, jedni walczą w zwarciu, gdy drudzy ukrywają się w szczelinach. Rozgrywka jest wciągająca, brawa dla Bungie.

4. Mój i Twój bohater!

Oczywiście Destiny wprowadza rozbudowany system rozwoju bohatera, co jest jedną z głównych zalet tegoż produktu. Gra może pochwalić się bardzo przejrzystym menu rozwoju naszego herosa, które bardzo przypadnie do gustu graczom. Nie znajdziecie tutaj obszernych tabelek oraz setek umiejętności. Rozwój jest liniowy, aczkolwiek pozwala na samoistne przydzielanie konkretnych punktów do odpowiednich charakterystyk naszego bohatera oraz odblokowywania poszczególnych umiejętności (modyfikacja ciosu specjalnego czy ulepszony skok).

W każdej grze z elementami RPG istotną rolę odgrywają przedmioty. Destiny może się pochwalić dużą ilością świetnych przedmiotów. Podstawowe są opisane kolorem białym, z których będziemy korzystać na początku naszej przygody. Później warto sięgać po przedmioty zielone, jak gdyby magiczne, a w dalszej kolejności niebieskie, które traktować należy jako rzadkie. Później jest już tylko lepiej, bowiem możemy otrzymać dostęp do przedmiotów fioletowych – legendarnych, oraz egzotycznego uzbrojenia, które trudno jest uzyskać. Bungie zadbało o odpowiednio ciekawe projekty uzbrojenia, abyś na polu bitwy czuł się wyjątkowym.

Dobicie do maksymalnego poziomu (aktualnie dwudziesty) powinno Wam przysporzyć sporo przyjemności. Po tym wydarzeniu otwierają się przed Wami nowe możliwości, chociażby w postaci kolekcjonowania legendarnych przedmiotów.

To jakim Strażnikiem będziesz, zależy tylko od Ciebie!
To jakim Strażnikiem będziesz, zależy tylko od Ciebie!

 

5. Społecznościowe granie, to jest to!

Destiny i rozgrywka jednoosobowa to nieporozumienie. Granie w pojedynkę mija się z celem, ale aktualnie w ten tytuł grają miliony graczy na całym świecie, toteż o towarzystwo nie trudno. Główną zaletą tej gry jest właśnie społecznościowe granie, które zbliża ludzi podczas rozgrywki i pozwala wspólnie cieszyć się z rozgrywki. Granie bez innych Strażników to strata potencjału tej pięknej produkcji. Rzeczony produkt wciąga jak diabli i nie pozwala się nudzić. W Wieży większość biegających (i tańczących) graczy to Polacy, toteż możemy zagrywać się z naszymi rodakami. Spotkajmy się tam!

Jaka konkluzja?

Destiny to jedna z największych premier tego roku, która może nie wprowadziła do branży gier konkretnej rewolucji, ale pozwoli graczom się świetnie bawić. Jest to fajny i przemyślany tytuł, który autorzy ubrali w bardzo wysokiej jakości oprawę wizualną. Tytuł będzie oczywiście wspierany, bowiem producent już zapowiedział rozszerzenia DLC. Gra może, a nawet powinna się podobać, gdy tylko przymkniesz oko na pewne niedociągnięcia.

Jest w tym tytule coś takiego, co nie pozwala się od niego oderwać i wymusza na nas szukanie kompanów do rozgrywki. Społecznościowe aspekty gry uważam za świetnie opracowane, zaś na kiepską fabułę przymykam oko. Absolutnie polecam!

Written By
More from Patryk

GRID: Autosport – spalisz gumę jak nigdzie indziej!

GRID: Autosport to gra wyścigowa, która zabierze nas na tor do Abu...
Read More