Co to jest to PS Vita?

ps_vita_att-small
ps_vita_att-small

Projekt nowej konsoli przenośnej Sony Playstation od samego początku zwany NGP w końcowej fazie wdrażania zmienił nazwę. I nie jest to bynajmniej PSP  2. Nowa konsola nazywać się będzie PS Vita.

Projekt nowej konsoli przenośnej Sony Playstation od samego początku zwany NGP w końcowej fazie wdrażania zmienił nazwę. I nie jest to bynajmniej PSP  2. Nowa konsola nazywać będzie się PS Vita. Wcześniej informowaliśmy już o tej nazwie, ale dopiero na targach E3 w Los Angeles sprawa stała się oficjalna.  Czym nowy sprzęt może nas zaskoczyć, czy okaże się godnym konkurentem 3DS’a, jakie są słabe strony PS Vita?

Wszyscy widzimy, jak sytuacja rynkowa zmieniła się od czasów konsol przenośnych pierwszej generacji. To już nie jedyne metody na rozrywkę w podróży, czy w drodze do szkoły – na masową skalę pojawiły się smartphone’y i tablety, które od razu zagarnęły spory wycinek tortu gier mobilnych.

W związku z tym nowe produkty wchodzące na rynek muszą wkroczyć z dużym uderzeniem. Wszyscy szczęśliwcy będący na targach E3, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć konsolę podkreślają, że rzeczywiście mocne wrażenie robi wyświetlacz. Ekran OLED mający 5 cali przekątnej (12,7 cm) i rozdzielczości 960×544 doskonale oddaje barwy (16 milionów kolorów – to tyle w ogóle istnieje?). W związku z wielkością wyświetlacza powiększeniu ulega również cała konsola – PS Vita jest większe od PSP.

                                        
Ale większy, wyraźniejszy ekran z pewnością nie będzie wystarczający, aby przekonać nas do zakupu. Dlatego PS Vita kusi dodatkowo dwoma panelami dotykowymi. Jeden z nich to wspomniany wyżej OLED, drugi stanowi spód konsoli. Niestety dopóki nie będziemy mieli tego w ręku nie będzie możliwa ocena, czy jest to zaleta, czy wada, bo bardzo dużo zależy od jakości wykonania paneli i ich czułości.

Ponadto w konsoli znajdzie się kilka usprawnień, na brak których narzekali fani PSP, jak choćby drugi thumbstick (w PSP do sterowania była tylko jedna gałka po lewej stronie). Dodano też znany z dualshocka tryb SixAxis – konsola będzie wyczuwała ruch dokonywany urządzeniem. Do tych typowo konsolowych opcji dorzucono dwie kamery (z przodu i z tyłu urządzenia). Na podładzie będzie karta WiFi, Bluetooth a wersji Premium dodana będzie też obsługa 3G.

ps-vita-pics-0

PS Vita plasuje się poza tym na pozycji absolutnego lidera jeśli chodzi o specyfikację techniczną. Czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A9 i czterordzeniowy chipset graficzny PowerVR SGX543MP4+ to moc obliczeniowa, która plasuje konsolę daleko przed IPhon’em 4. To wszystko z założeniem, że grą bez baterii będziemy mogli się cieszyć od 4 do 6 godzin. Ambitne założenie, rzeczywistość zweryfikuje, czy wykonalne.

PS Vita to produkt dobrze przygotowany nie tylko jeśli chodzi o technikalia. Na licznych stronach i wywiadach z Brand managerami wyczytać można skomplikowane przeliczenia i założenia sprzedażowo/marketingowe. Sony zadbało o kontakty z developerami już od samego początku, system ma być łatwiejszy dla zewnętrznych producentów, co z pewnością może przełożyć się na ilość ciekawych tytułów wydawanych na tą platformę. Konsola w USA kosztować będzie 250 dolarów – w stosunku do Europy stosowany będzie przelicznik 1 do 1, czyli u nas za PS Vita zapłacimy 250 euro. Analitycy Sony wyliczyli, że na konsoli koncern zacznie zarabiać po 3 latach dystrybucji.

Gry w większości dystrybuowane będą cyfrowo, tylko największe tytuły ukażą się w wersji pudełkowej. A te będą dostępne bez regionalizacji na kartach pamięci o pojemności 4/8/16/32 GB. Save’y zapisywane będą na kartach gier, więc odpada przymus zakupu dodatkowej karty na swoje save’y.

Sony zadbało, żeby zainteresowanie premierą było odpowiednio wsparte głośnymi tytułami. I tak pierwszego dnia będziemy mogli od razu zagrać w Gravity Daze, Uncharted: Golden Abyss, Little Deviants, Hot Shots Golf, Reality Fighters, Hustle Kings, ModNation Racers, Wipeout 2048 i Super Stardust Delta.. Konsola umożliwi również odtworzenie wielu tytułów z poprzedniej wersji konsoli, ale nie wszystkich – dostępnje będą tylko te z PSN (z nielicznymi wykluczeniami).

PS Vita zapowiada się jako mocna pozycja w branży. W związku z tym, aby być zawsze na bieżąco już wkrótce wydzielona zostanie specjalna sekcja PS Vita na projektkonsola.pl. Dostęp do najnowszych wiadomości, analiz, zapowiedzi i recenzji uzyskacie dzięki uprzejmości serwisu specjalizującego się wyłacznie w tej platformie, gdzie już dziś serdecznie zapraszamy – http://sony-vita.com.p

Issa M

Written By
More from konadmin

Karoseria w Forza Motorstorm 5 błyszczy jak nigdy!

Sony na swojej konferencji w pierwszej kolejności promowało ekskluzywne tytuły i nowe...
Read More
ps_vita_att-small

Projekt nowej konsoli przenośnej Sony Playstation od samego początku zwany NGP w końcowej fazie wdrażania zmienił nazwę. I nie jest to bynajmniej PSP  2. Nowa konsola nazywać się będzie PS Vita.

" />