Chude półrocze Nintendo

Nintendo-Logo-small
Nintendo-Logo-small

Pierwsze sześć miesięcy roku fiskalnego 2011/2012 z pewnością nie było udane dla koncernu Nintendo. Japoński gigant zanotował stratę na poziomie ponad 920 mln dolarów.

 

Pierwsze sześć miesięcy roku fiskalnego 2011/2012 z pewnością nie było udane dla koncernu Nintendo. Japoński gigant zanotował stratę na poziomie ponad 920 mln dolarów. Przyczyną wyraźnego spadku przychodów jest m.in. relatywnie nieduże zainteresowanie konsolą Nintendo 3DS oraz pogłębiający się regres Nintendo Wii. Niestety, prognozy na kolejne miesiące nie są o wiele lepsze, a premiery kolejnej platformy sprzętowej – Wii U spodziewać można się dopiero pod koniec przyszłego roku.

Jak donosi agencja Reuters, drugi kwartał roku podatkowego 2011/2012, przypadający w okresie od 1 lipca do 30 września przyniósł Nintendo „jedynie” 1,6 mld dolarów przychodu, co zaowocowało spadkiem na poziomie blisko 600 mln dolarów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Duży wpływ na wyniki odnotowane przez japoński koncern miały niekorzystne wahania kursowe Euro i dolara w stosunku do jena. O ile jednak na skutki światowego kryzysu gospodarczego branżowy potentat nie ma większego wpływu, o tyle na wielkość sprzedaży swoich produktów i owszem.

Nintendo-Logo

Relatywnie duże inwestycje poczynione w platformę Nintendo 3DS jak na razie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Konsola nie jest takim hitem, jakie życzyłby sobie prezes Satoru Iwata. Wcześniej słabą sprzedaż tłumaczono m.in.  skutkami tsunami, które nawiedziło Japonię. W przypadku rynków amerykańskiego i europejskiego trudno jednak winę zrzucić na klęski żywiołowe. Wśród przyczyn niewielkiego zainteresowania innowacyjną, kieszonkową konsolą analitycy wskazują chociażby na uciążliwości związane z technologią 3D (w nowym modelu efekt 3D będzie osłabiony – przyp. red.) oraz stosunkowo skromny wybór dostępnych gier. Nie bez znaczenia jest również wysoki koszt zakupu, który w niewielkim stopniu odbiega od ceny znacznie bardziej wydajnych stacjonarnych platform konkurencji.

Druga przyczyna malejących przychodów Nintendo to spadek popytu na konsolę Nintendo Wii. Urządzenie, które jeszcze rok temu przodowało w rankingach sprzedaży, wyraźnie nie dotrzymuje już kroku rywalom – Xboksowi 360 i PlayStation 3. Trudno oprzeć się wrażeniu, że po pięciu latach od rynkowego debiutu platforma po prostu się zestarzała. Tymczasem jej sukcesorka – Wii U swoją premierę będzie miała najwcześniej pod koniec przyszłego roku, choć nawet ten odległy termin stoi pod dużym znakiem zapytania. Spekuluje się bowiem, że szefostwo Nintendo zbyt wcześnie zdecydowało się zapowiedzieć nową konsolę. Tymczasem jej specyfikacja techniczna nie została jeszcze definitywnie ustalona, a zmorą inżynierów jest wydajność podzespołów, które nie są w stanie równocześnie generować obrazu na ekranie telewizora i wbudowanym w kontroler wyświetlaczu, co ma być jednym z największych atutów urządzenia.

Opublikowane przez japońskiego potentata dokumenty wskazują na szereg działań naprawczych, które powinny poprawić niekorzystną sytuację finansową koncernu. Zmiany szykują się między innymi w usłudze Nintendo eShop. Już wkrótce użytkownicy konsoli Nintendo 3DS będą mogli przetestować gry przed ich zakupem, pobierać dodatki typu DLC, a także korzystać z oferty sklepu za pośrednictwem smartfona lub domowego komputera. Pytanie, na ile zmieni to wyniki finansowe Nintendo w kolejnych kwartałach roku.

Written By
More from konadmin

Bully na celowniku Take-Two. Szkolna opowieść powróci?

Powinniśmy się cieszyć, bo Take-Two ponownie zarejestrowało marke Bully. Od ostatniej wizyty...
Read More
Nintendo-Logo-small

Pierwsze sześć miesięcy roku fiskalnego 2011/2012 z pewnością nie było udane dla koncernu Nintendo. Japoński gigant zanotował stratę na poziomie ponad 920 mln dolarów.

 

" />