Call of Duty: Advanced Warfare – zapowiedź, czy warto czekać?

Call of Duty: Advanced Warfare to debiutancka odsłona serii, za którą odpowiada studio Sledgehammer Games. Gra pojawi się między innymi na Xbox One oraz PlayStation 4.

Zainteresowanie Call of Duty w ostatnich latach nie słabnie. Ile jeszcze będzie panowała ta seria na rynku?
Zainteresowanie Call of Duty w ostatnich latach nie słabnie. Ile jeszcze będzie panowała ta seria na rynku?

Call of Duty: Advanced Warfare to kolejna odsłona popularnej serii pierwszoosobowych strzelanin akcji. Za najnowszą część odpowiedzialne jest studio Sledgehammer Games. Wiele fanów cyklu oraz gier tego typu, że za sprawą Advanced Warfare seria wyjdzie, ze swego rodzaju, marazmu, w który wpadła kilka lat temu. Sledgehammer Games ma przywrócić świetność serii i wprowadzić do niej sporo świeżości oraz innowacji. Jednakże czy wszystkie nowinki, które znajdą się w grze są warte uwagi i rzeczywiście sprawią, że gracze zwrócą uwagę na tę produkcję, a recenzenci docenią starania twórców? Oto kilka rzeczy, które musicie wiedzieć o najnowszej odsłonie Call of Duty.

  1. Fabuła

Akcja przedstawiona w Call of Duty: Advanced Warfare będzie miała miejsce w 2054 roku. Na świecie władzę militarna sprawują korporację, a jedną z nich jest ATLAS Corporation, która dowodzona jest przez Jonathana Ironsa(rola odgrywana przez Kevina Spacey’ego). Irons stworzył odział świetnie wyszkolonych i wyposażonych w najnowsze gadżety żołnierzy. Ich głównym zadaniem będzie powstrzymanie grup terrorystycznych KVA, które dokonują ataków na wiele miast na całym świecie. Głównym bohaterem gry, w którego przyjdzie nam się wcielić jest Micthell, szeregowiec, jeden z członków wspomnianego specjalnego oddziału, którego przyjaciele jest Will Irons, syn Jonathana Ironsa.

Kevin Spacey będzie kowalem sukcesu Call of Duty: Advanced Warfare?
Kevin Spacey będzie kowalem sukcesu Call of Duty: Advanced Warfare?
  1. Oprawa audiowizualna

Gra stworzona została na całkowicie nowym silniku graficznym, który ma zapewnić wysoką jakość audio wideo zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach ósmej generacji. Warto wspomnieć, że najnowsza odsłona Call of Duty tworzona jest od trzech lat, więc studio Sledgehammer Games miało wiele czasu na dopracowanie nie tylko ścieżki fabularnej, ale również technicznej strony gry, która jest niezwykle ważna w grach tego typu. W Advanced Warfare będziemy mogli zauważyć m.in. nową technologię skanowania twarzy oraz ich animacji, co powoduje, że postacie są jeszcze bardziej realistyczne. Zadbano również o poprawę animacji postaci, fizyki przedmiotów oraz o ulepszenie oprawy dźwiękowej. Ponadto warto wspomnieć, że nowy silnik na którym tworzona jest gra, zapewni rozgrywkę w stałych 60 klatkach na sekundę w przypadku komputerów osobistych oraz konsol PlayStation 4 i Xbox One. Wersję gry na PlayStation 3 i Xboksa 360 przygotowywane są przez inne studio i wykorzystywać będą znane od kilku odsłon rozwiązania, zarówno pod względem audiowizualnym jak i pod względem systemu rozgrywki.

Call of Duty: Advanced Warfare zaoferuje nam konkretne doznania wizualne?
Call of Duty: Advanced Warfare zaoferuje nam konkretne doznania wizualne?
  1. System rozgrywki

Wiadomo, że Call of Duty: Advanced Warfare pod względem rozgrywki nie będzie za bardzo różnić się od poprzednich odsłon serii. Największą nowością najnowszej części cyklu mają być egzoszkielety, które mają zwiększyć zdolności bojowe taki jak siła, szybkość, czy możliwość oddawania długich skoków. Twórcy zapowiadają, że wraz z postępem w kampanii będziemy zdobywać punkty, które umożliwią nam modyfikację oraz ulepszenie naszego futurystycznego stroju.

Ponadto w grze wykorzystamy również rękawice magnetyczne, które umożliwią nam poruszanie się po pionowych powierzchniach. Dostępne będą również takie nowinki jak: system kamuflażu(jedna z możliwości egzoszkieletu), możliwość rozstawienia osłon podczas walki z oponentami, wizjer korzystający z technologii rozszerzonej rzeczywistości, pojazdy unoszące się w powietrzu, drony, a nawet granaty, które zdradzą nam rozmieszczenie naszych przeciwników.

Twórcy podkreślają również, że gracze otrzymają więcej swobody, jednakże rozgrywka nadal będzie dynamiczna. Warto również wspomnieć, że futurystyczne gadżety oraz bronie wpłyną na wygląd interfejsu. Przykładowo informacje dotyczące stanu magazynku wyświetlane będą na wyświetlaczu, który dołączony będzie do karabinu. Na wspomnianym ekranie znajdziemy także informacje dotyczące rodzaju amunicji, czy też konieczności przeładowania naszej broni. Również korzystanie z granatów zostało zrewolucjonizowane. Nie nosimy przy sobie kilku rodzajów, a jeden, a jego funkcję ustalamy w dowolnej chwili. Trzeba przyznać, że twórcy podeszli do tematu przyszłości na serio, co zapewne wpłynie korzystnie na rozgrywkę jak i całą produkcję.

Egzoszkielet ma być główną atrakcją nowej odsłony Call of Duty!
Egzoszkielet ma być główną atrakcją nowej odsłony Call of Duty!
  1. Tryb multiplayer

W najnowszej odsłonie serii tryb multiplayer nie będzie za bardzo odbiegał od standardów znanych nam z poprzednich części cyklu. Twórcy podkreślają jednak, że doczeka on się wielu zmian, ponieważ duże możliwości dadzą graczom egzoszkielety(co ciekawe twórcy zapowiedzieli, że zwolennicy klasycznych strzelanin będą mieli możliwość wyłącznie działania egzoszkieletu). Możliwości owej części ekwipunku wykorzystamy podczas walki, kamuflując się, czy oddając wysokie skoki, które pozwolą nam nie tylko na skuteczne unikanie ognia przeciwnika, ale i na dostanie się w trudno dostępne miejsca.

Rozgrywka w trybie wieloosobowym ma być szybka i efektowna, dzięki niewielkim lub średnim mapom, których w dniu premiery ma być 12. Sledgehammer Games podkreśla, że w Advanced Warfare system personalizacji postaci ma być znacznie bardziej rozbudowany względem poprzednich odsłon. Możliwych kombinacji ma być podobno 2 miliardy. W naszych żołnierzach dostosować będziemy mogli dosłownie wszystko, zaczynając od hełmu poprzez koszulki i spodnie, a na butach kończąc. Ponadto będziemy mieli również możliwość wyboru ochraniaczy na kolana, a nawet samego egzoszkieletu. Twórcy zapowiadają, że do gry wróci Pick10 lecz zostanie on rozbudowany do Pick13. Gracze wybierają scorestreaki i używają ich w swojej ulubionej klasie postaci.

Wśród tego co najważniejsze, czyli broni nie zabraknie niezwykle futurystycznych narzędzi zagłady, które strzelać będą wiązki energii. Co ciekawe nie trzeba będzie ich przeładowywać, lecz będą się one nagrzewać, co uniemożliwi ciągłe prowadzenie ognia. Wśród trybów wielosobowych wyróżnić będziemy mogli Capture the Flag, Hardpoint, Team Deathmatch, Domination, Search and Destroy oraz dwa zupełnie nowe tryby zabawy, czyli Uplink(zabawa niewielką satelitą przypominającym piłkę, całość ma zaś nawiązywać do trybu Capture the Flag) oraz Momentum(głównym celem jest przejmowanie wyznaczonych punktów).

  1. Gra godna ósmej generacji konsol?

Choć seria Call of Duty zadebiutowała już na najnowszych konsolach za sprawą zeszłorocznego Ghosts, to ciężko w tym przypadku mówić o grze tworzonej z myślą o PlayStation 4 i Xboksie One. Inaczej jest w przypadku Advanced Warfare. Po licznych gameplayach widać, że twórcy zdecydowanie starają się, aby to właśnie na konsolach ósmej generacji oraz na komputerach osobistych gra wyglądała i wypadła najlepiej. Oprawa graficzna można powiedzieć, że zachwyca, choć pewnie niejednemu do gustu nie przypadnie. Trzeba jednak oddać, że Sledgehammer Games nie traktuje swojej najnowszej produkcji po macoszemu, czego dowodem są screeny i wspomniane fragmenty rozgrywki, jak i trailery, w których niejednokrotnie występuje sam Kevin Spacey. Na promocji gry nie oszczędzano. Na samej grze również nie. Miejmy nadzieję, że Call of Duty: Advanced Warfare to nie kolejna słaba produkcja w ładnym opakowaniu, ale świetna gra, która jest prawdziwą grą ósmej generacji.

Written By
More from Patryk

Gran Turismo 6 – szczegóły najnowszej aktualizacji

Gran Turismo 6 otrzymało najnowszą aktualizację o numerze 1.12. Patch wprowadza nowe...
Read More