Batman: Arkham Knight – zapowiedź PS4/Xbox One

Batman: Arkham Knight to gra przygodowa gra akcji, która ukaże się na PlayStation 4 i Xbox One. Tytuł jest bezpośrednią kontynuacją serii Arkham, która została wydana na PlayStation 3 i Xboksie 360. Za grę odpowiada studio Rocksteady.

BatmanBanner

Co się działo ze studiem Rocksteady, gdy nad Batman: Arkham Origins pracowało wewnętrzne studio Warner Bros? Już wiadomo – firma pracowała nad Batmanem nowej generacji, który zaprezentowano nie tak dawno szerszej publice. Okazuje się, że oddanie w ręce Warner Bros. Games Montreal trzeciego projektu w klimatach nietoperza było mądrym posunięciem. Rocksteady miało mnóstwo czasu, aby przyłożyć się do prac nad adaptacją Bruce’a Wayne’a w nowe środowisko. Poznajcie Batman: Arkham Knigt, czyli debiut serii na PlayStation 4 o Xbox One.

Przypadek marki batman potwierdza tezę, iż czasami warto rozdzielić jedną markę na dwa studia deweloperskie, które nie wchodzą sobie w paradę i pracują równolegle nad dwiema odsłonami tej samej serii. Batman: Arkham Knight jest czwartą odsłoną sławnej serii, która trafi tylko na konsole nowej generacji. Akcja gry zaczyna się od trzęsienia ziemi, Scarecrow (Strach na Wróble), odwieczny wróg Batmana, rozmieścił pod murami Gotham bomby z toksynami. Zamieszanie spowodowane wstrząsami postanowili wykorzystać najwięksi wrogowie Bruce’a Wayne’a, którzy urządzili sobie z miasta typowe pobojowisko. Zdominowali metropolię, zepchnęli lokalną policję do defensywy, włącznie z komisarzem Gordonem. Opryszkowie połączyli swoje siły pod jednym sztandarem, aby stawić czoła mrocznemu rycerzowi. Do historii powrócą więc takie osobistości jak Pingwin, Harvey ”Dwie Twarze” Dent, oraz seksowna Harley Quinn. Poza znanymi i lubianymi antagonistami uniwersum pojawia się również nowy – tytułowy Arkham Knight.

Niemałym zaskoczeniem jest fakt absencji głównego antybohatera serii. Joker najprawdopodobniej nie pojawi się w grze Batman: Arkham Knight. Autorzy gry chcą przekonać się, jak absencja klauna wpłynie na rozwój wydarzeń, osobowość głównego bohatera i zachowanie się reszty ekipy. Tym razem przekonamy się, jak bardzo Joker jest ”przyklejony” do marki i czy można, bez jego udziału, oddać w ręce graczy pożądany produkt. Arkham Knight wprowadzi, finalnie, upragniony przez graczy batmobil. Rozmawiamy tutaj o futurystycznym pojeździe głównego bohatera, który nierozerwalnie kojarzy się z filmowymi adaptacjami i samym komiksem. Rocksteady zapewnie nie mogło wykorzystać tego pojazdu w trzech poprzednich odsłonach, ponieważ gry z tej serii nie dysponowały aż tak rozległym światem, aby korzystanie z batmobilu było wymagane. Warto jednak zaznaczyć, że batmobil to coś więcej niż tylko pojazd służący do błyskawicznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Jest to wielofunkcyjna, potężnie uzbrojona maszyna, która zawsze będzie gotowa na wezwanie Bruce’a. Projektanci gry wzorowali się na ostatnich przygodach Batmana, czyli bardzo udanej trylogii Nolana i potężnej machinie, przypominającej czołg.

Fakt pojawienia się pojazdu w grze możemy argumentować tylko w jeden, oczywisty sposób. Teren zmagań ma być pięciokrotnie większy niż ten w Arkham City i pozbawiony loadingów. Lokacja gry została podzielona na trzy wyspy. Co ciekawe, pojazd Batmana mógł trafić do rozgrywki jeszcze za czasów premiery gry Batman: Arkham City, ale twórcy stwierdzili, jakoby manewrowanie nim w ciasnych uliczkach mijało się z celem. Tym razem ma być o wiele inaczej. Gotham City to ponure, skąpane w deszczu i niebezpieczne miejsce. Uprzedzam Wasze pytania, na ulicach nie spotkamy normalnych ludzi, a raczej oprychów, bandytów i sługusów wyżej wymienionych antagonistów. Na temat rozległości miasta postanowił się wypowiedzieć jeden z twórców gry, niejaki Sefton Hill, producent gry, który stwierdził, że miasto to nie tylko wielkość, ale również mnogość detali. Autorzy gry chcą oddać w ręce graczy naprawdę interaktywne środowisko gry, z którym możemy wchodzić w bezpośrednią interakcję. Oto jego komentarz w tej sprawie:

”Tak jak mówiliśmy wcześniej, miasto Arkham to nie tylko wielkość, ale przede wszystkim mnogość detali. Chcemy mieć pewność, że świat jest duży, a jego środowisko bogate w detale i interesujące rzeczy do zrobienia. Nie staramy się zaprojektować największego środowiska gry. Chcemy oddać w ręce graczy żywy, pełen detali, szczegółów i dynamiczny obraz miasta.”

Zostawmy jednak sprawy metropolii, a zajmijmy się rozgrywką. Pod tym względem mamy do czynienia z rozwijaniem utartych schematów z poprzednich odsłon serii. Batman: Arkham Knight jest grą z perspektywy trzeciej osoby, która pozwoli graczowi na swobodną eksplorację otoczenia. Wprowadzono jednak kilka drobnych, ale niemniej istotnych zmian. Jeżeli rozmawiamy o walce, to teraz możemy znokautować kilku wrogów naraz. Bohater gry może wyskoczyć ze swojego w dowolnym momencie, wzbić się w powietrze, przebić się przesz szklane elementy i nokautować przeciwników. Całkiem ciekawy patent, jeżeli chcemy zaatakować kogoś z zaskoczenia. Możliwość tłuczenia szklanych elementów jest podkreślana przez twórców niejednokrotnie – to nowość w serii. Batman będzie miał do dyspozycji mnóstwo nowych, ale również i ruchów. Po skontrowaniu ataku przeciwnika będzie można pchnąć nim w drugiego oponenta. Pojazd Batmana będzie uzbrojony w rakiety i paralizatory. Autorzy gry postarali się, aby mógł on niszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze.

Ostatnim elementem o którym warto rozmawiać jest technologia. Grafika w Batman: Arkham Knight na chwilę obecną najciekawsza strona tej gry. Tytuł korzysta z technologii Unreal Engine, toteż możemy być spokojni o jakość grafiki. Silnik gry jest zoptymalizowany do granic możliwości, a to doprowadzić do stabilności animacji, ponieważ w walkach ulicznych może brać udział nawet pięćdziesiąt osób jednocześnie. Co ciekawe, gra nie będzie posiadała scenek przerywnikowych, cała historia ma rozgrywać się w czasie rzeczywistym. Deweloper gry na dzień dzisiejszy nie zaprezentował rozgrywki w ruchu, ale jesteśmy karmieni galeriami z gry i wieloma animacjami. O jakość grafiki byłbym jednak spokojny, rzućcie okiem na obrazki z galerii i zaawansowane modele postaci, ich mimikę i kinetyczność.

Strach na Wróble zaatakuje już 23 czerwca tego roku. Do tego czasu powinniście zaopatrzyć się w PlayStation 4, lub też Xbox One. Gra zostanie wydana również na rynku komputerów osobistych. Niecierpliwi gracze mogą już teraz złożyć zamówienie przed premierowe, za co otrzymają cztery dodatkowe mapy do trybu wyzwań. Warto podkreślić, ze Batman: Arkham Knight nie będzie posiadał trybu wieloosobowego. Rocksteady chce skupić się tylko na kampanii dla pojedynczego gracza. Coś czuję, że tej jesieni wszyscy będziemy zadowolonymi właścicielami pojazdu Batmana. Zainteresowani?

Dlaczego (nie)czekamy?

  • Otwarty świat Gotham City
  • Batmobil
  • Przygody Batmana na nowej generacji konsol
  • Brak trybu multiplayer
  • …i brak Jokera!
[interaction id=”55561b4640f2c57e041633d2″]
Written By
More from Patryk

Już w przyszłym roku zagramy w grę Deus Ex: Mankind Divided, tytuł w Polsce wyda firma Cenega

Dystrybucją gry Deus Ex: Rozłam Ludzkości (Deus Ex: Mankind Divided) w naszym kraju...
Read More