Moebius: Empire Rising – recenzja

Moebius: Empire Rising to klasyczna przygodowa gra typu point’n’ click od studia Phoenix Freeware Online. Tytuł opowiada o pewnym handlarzu antyków, który postara się rozwikłać tajemniczą sprawę.

Moebius Empire Rising to oferta dla fanów klasycznych przygodówek!
Moebius Empire Rising to oferta dla fanów klasycznych przygodówek!

Moebius: Empire Rising jest przygodową grą point’ n’ click, za którą odpowiedzialna była ekipa Phoenix Freeware Online. Tytuł ten zaprojektowała jednak Jane Jensen, która znana może być graczom, dzięki takim tytułom jak King’s Quest IV: Heir Today, Gone Tomorrow, czy kultowej serii Gabriel Knight. Moebius miał być duchowym następcą właśnie tej ostatniej pozycji, jednakże czy gra tego typu, wykonana w taki sposób jest w stanie odnieść sukces w dzisiejszych czasach, gdzie gracze oczekują produktów z najwyższej półki, dopieszczonych w każdym calu? Jednym słowem, czy Moebius: Empire Rising spełnia oczekiwania i jest grą wartą polecenia dla fanów gatunku?

Podczas rozgrywki wcielamy się w niejakiego Malachiego Rectora, który handluje antykami oraz jest sprawnym rzeczoznawcą, starych i niezwykle wartościowych przedmiotów. Naszego bohatera cechuje duża inteligencja, jednakże jego kontakty z ludźmi trudno uznać za dobre, ponieważ jest chłodnym cynikiem, który przy pierwszym kontakcie może mocno odepchnąć. My, spotykamy go podczas przyjęcia zlecenia od tajnej organizacji rządowej, która prosi Rectora o pomoc w sprawie morderstwa pewnej możnej Włoszki. Nasz bohater musi zbadać przeszłość owej ofiary i dopasować ją do jednej z historycznych postaci.

Kilka lokacji w grze potrafi zrobić wrażenie na graczu.
Kilka lokacji w grze potrafi zrobić wrażenie na graczu.

Bez wątpienia fabuła w Moebius: Empire Rising jest plusem, jednakże po pewnym czasie może znużyć, co po niektórych graczy. Nie doświadczymy tutaj bowiem porywającej akcji, która nie pozwalałaby się nam oderwać od monitora i zatrzymać przy nim na tyle długo, by po odwróceniu się od niego zobaczyć, że minęło już pół nocy. Myślę jednak, że to, czy fabuła się komuś spodoba, to kwestia gustu, jednakże nie mam wątpliwości, że nie jest to opowieść, która podbije serce i pozostanie w Waszej pamięci na długie lata. Niemniej jednak fani seriali kryminalnych i zagadek mogą być usatysfakcjonowani w mniejszym, lub większym stopniu. Na pewno, czym dalej w las, tym fabuła staje się bardziej nużąca, a powinna przecież tempa nabierać.

Jak na standardową grę point’ n’ click przystało naszym głównym narzędziem działania podczas rozgrywki jest mysz oraz kursor na ekranie. W czasie gry przeczesujemy lokacje w poszukiwaniu wskazówek oraz przedmiotów, które mogą przydać się nam w kolejnej fazie zabawy. Zbieranie przedmiotów jest tu jednak dość niedopracowanym elementem. Dlaczego? Nawet jeśli wiemy, iż daną rzecz należy podnieść, to nie możemy tego zrobić, dopóki nie znajdziemy stosownej wskazówki, która powie, że właśnie danej rzeczy będziemy potrzebować. Odrzuca to od samego początku, bowiem odbiera to przyjemność z samodzielnej eksploracji lokacji, która w grach tego typu powinna dostarczać przyjemność.

Przeprowadzimy wiele rozmów i odwiedzimy kilka interesujących miejsc w trakcie rozgrywki.
Przeprowadzimy wiele rozmów i odwiedzimy kilka interesujących miejsc w trakcie rozgrywki.

Ciekawie prezentuje się za to system analizy. Malachi Rector może zanalizować osobę, z którą na przykład musimy porozmawiać, dzięki jej mimice, gestach czy też ubiorze. Wprowadza to swego rodzaju świeżość i jest ciekawym aspektem tej produkcji. Co ciekawe w ręce gracza oddano możliwość wybory portretu psychologicznego. Żeby właściwie ocenić osobę musimy prawidłowo dobrać zestaw cech. Gdy nam się uda, podczas dialogu z ową postacią pojawią się nowe opcje dialogowe. Czasami warto „pobawić” się ową mechaniką, bowiem nie wiadomo co uda nam się wyciągnąć od niektórych osób.

Sporym minusem Moebius: Empire Rising jest również oprawa wizualna. Co prawda niektóre lokacje są dopracowane i ciężko się o coś przyczepić, jednakże owe solidnie wykonane, to głównie wewnętrzne pomieszczenia. Te, które znajdują się na „powietrzu” wyglądają znacznie gorzej i na pewno będziecie mieli ochotę, jak najszybciej wrócić do budynków. Twórców należy jednak pochwalić za ładnie wykonane cut- scenki, które wykonane zostały w formie komiksu. Postacie są w nich dobrze animowane i cieszą oko. Szkoda jednak, że podczas całej rozgrywki nie prezentują się one równie dobrze, tym bardziej, że przez większość gry zmuszeni jesteśmy do „podziwiania” nieco sztywnych ludzików, wykonanych w technologii 3D, które na dwuwymiarowym tle wyglądają po prostu słabo.

Moebius nie jest jakimś killerem graficznym, ale źle nie wygląda!
Moebius nie jest jakimś killerem graficznym, ale źle nie wygląda!

Twórcom nie można zarzucić za to niczego w kwestii oprawy dźwiękowej, która w Moebius: Empire Rising stoi na wysokim poziomie i doceni to zapewne większość graczy. Muzyka w grze skomponowana został przez Roberta Holmesa, który swoją drogą jest mężem samej Jane Jensen. Ścieżka dźwiękowa idealnie wpisuje się w tę produkcję, dzięki czemu jest miła dla ucha. Jeśli chodzi o głosy postaci, to również w tym aspekcie twórcy nie zawiedli. Wszystkie napotkane osoby są dobrze zdubbingowane. Również akcenty, pochodzących z różnych stron świata postaci, zostały zachowane, co zdecydowanie cieszy i zwiększa realizm produkcji.

Podsumowując. Moebius: Empire Rising jest ciekawą produkcją, z dość dobrą fabułą. Grze nie brakuje jednak błędów i technicznych niedoróbek, które znacznie większą część graczy mogą zdenerwować i odrzucić. Fani gatunku powinni jednak czuć się zadowoleni, choć na pewno nie jest to tytuł, który może konkurować z największymi produkcjami tego typu. Pomysł na grę i fabułę był świetny, lecz od razu widać, że czegoś zabrakło, głównie w kwestii technicznej, przez co końcowy odbiór gry nie jest taki, na jaki zapewne liczyli twórcy oraz sami gracze przed premierą.

OCENA: 6/10

+ dość ciekawa fabuła

+ cut- scenki

+ oprawa dźwiękowa

+ analizowanie osób

– oprawa graficzna

– zbieranie przedmiotów

– animacje postaci

Written By
More from Patryk

Dziś premiera polskiego horroru Kholat

IMNG.PRO dziś debiutuje ze swoją nową marką o nazwie Kholat na komputerach...
Read More